Andaluzja czyli wakacje w Hiszpanii

Andaluzja większości z nas kojarzy się z jej pełnymi temperamentu mieszkańcami (corrida, wino, flamenco). Andaluzyjczycy to ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji. Czy to te względy powodują, że Polacy coraz chętniej odwiedzają Andaluzję?

Andaluzja jest piękna i zróżnicowana. Inna jest Granada czy Kordoba i jeszcze inna niż południowa część Hiszpanii, skupiona wokół Malagi.

Można się tu zaszyć w części wewnątrzlądowej, w otoczeniu wzniesień górskich i gajów oliwnych, niezwykłych historycznych miast i miasteczek, a albo wybrać jedno z czterech wybrzeży: Costa de Almeria, Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical.

Andaluzja, stolica nie tylko flamenco

Flamenco, to niezwykle ekspresyjny taniec. W lipcu w Granadzie i okolicznych mniejszych miasteczkach odbywa się festiwal flamenco. Fajwięcej pokazów flamenco odbywa się w Granadzie, w dzielnicy Sacromonte.

Wielokolorowe kafle Azulejos, to symbol południowej Hiszpanii. Te barwne, ceramiczne płytki wywodzą się ze sztuki islamskiej. Można je tu zobaczyć wszędzie: na ścianach, podłogach, balkonach, patiach, nawet na tabliczkach z nazwami i numerami ulic. To także bardzo popularna forma pamiątki z Andaluzji.

Sama Granady jest bardzo malownicza. Przyjeżdża się tutaj między innymi po to, żeby zobaczyć słynną Alhambrę – dawną twierdzę mauretańskich kalifów. W czerwcu i lipcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie. Festiwal jest mieszanką różnorodnych atrakcji artystycznych i odbywa się w najpiękniejszych zakątkach miasta. Na świeżym powietrzu w ogrodach Generalife, w pałacu Arrayanes de la Alhambra i nie tylko.

miasto Ronda Andaluzja ciekawostki atrakcje
Miasto Ronda w hiszpańskiej Andaluzji

Sierra Nevada

Obok Granady znajduje się najwyższy łańcuch górski Hiszpanii, Sierra Nevada. Amatorzy pieszych wycieczek powinni wejść na szczyt Mulhacen (3842 m n.p.m.) należący do Korony Europy, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć wybrzeże Afryki. W zależności od czasu jaki mamy na jego zdobywanie, można wybrać wariant trudniejszy lub łatwiejszy. W tym drugim przypadku można wjechać na wysokość 2700 metrów i po trzech godzinach być na szczycie.

Miasto Ronda

W pobliżu Malagi leży Ronda, miasto słynące z dzielącego je na pół wąwozu oraz corridy. Wąwóz El Tajo, to pionowe, majestatyczne ściany dzielące części miasta na starszą, założoną jeszcze w średniowieczu dzielnicę i na nowszą. Można się pomiędzy nimi przemieszczać, korzystając z jednego z trzech mostów.

Alhambra Andaluzja ciekawostki atrakcje
Alhambra, Andaluzja

Najbardziej niezwykłym jest most Puente Nuevo. Według legendy jego twórca po zakończnej w 1735 roku budowie – rzucił się w przepaść, żeby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego. Sam most nie okazał się wytrzymały. Już po sześciu latach od otwarcia zawalił się, co kosztowało życie 50 osób.

Znakiem rozpoznawalnym Rondy jest też corrida, która odbywa się jedynie raz w roku, we wrześniu. Na kilka dni miasto zmienia się w wielki festyn, bo ściągają tu amatorzy walki z bykami z całego świata. Dodajmy, że w Rondzie jest najstarsza, wciąż działająca arena do walki z bykami.

Chwila z Picassem

W na wybrzeżu Costa del Sol, w mieście Marbella urodził się Pablo Picasso. Jest tu muzeum artysty z bogatą kolekcją jego dzieł. W dzielnicy Puerto Banus, w porcie jachtowym można spotkać ludzi sławnych i bogatych. A wokół Marbelli i Puerto Banus są pola golfowe.

Czy to wszystko nie wystarczy, aby pomyśleć: „A może by tak do Andaluzji?”…

podobne wpisy

Midtown Manhattan, New York City

Możliwość komentowania Midtown Manhattan, New York City została wyłączona

Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś

Możliwość komentowania Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś została wyłączona

Odwiedzamy Maroko

Możliwość komentowania Odwiedzamy Maroko została wyłączona

Stara Mennica w San Francisco i srebrne monety

Możliwość komentowania Stara Mennica w San Francisco i srebrne monety została wyłączona

Statua Wolności (Statue of Liberty)

Możliwość komentowania Statua Wolności (Statue of Liberty) została wyłączona

Po świecie podróżujemy także dla potraw

Możliwość komentowania Po świecie podróżujemy także dla potraw została wyłączona

Park Narodowy Yellowstone, USA

Możliwość komentowania Park Narodowy Yellowstone, USA została wyłączona

Boże Narodzenie w Portugalii

Możliwość komentowania Boże Narodzenie w Portugalii została wyłączona

Wesoły Wieżowiec w szkockim mieście Dundee

Możliwość komentowania Wesoły Wieżowiec w szkockim mieście Dundee została wyłączona

Kenia. Ruiny średniowiecznego miasta Gedi

Możliwość komentowania Kenia. Ruiny średniowiecznego miasta Gedi została wyłączona

Moherowe Klify, Irlandia

Możliwość komentowania Moherowe Klify, Irlandia została wyłączona

Piccadilly Circus w Londynie

Możliwość komentowania Piccadilly Circus w Londynie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account