Co koniecznie zobaczyć w Mexico City?

Co koniecznie zobaczyć w Mexico City?

Co koniecznie zobaczyć w Mexico City?

Ogrom miasta Meksyk łatwo jest wyrazić poprzez statystyki. W tej metropolii mieszka ponad 25 milionów osób. Liczba ta robi jeszcze większe wrażenie, jeśli porównamy ją z liczbą mieszkańców Polski, wynoszącą niecałe 40 milionów. Można wiec powiedzieć, że Mexico City to ogromna dżungla, w której aby zobaczyć wszystko, należałoby spędzić całe życie

W mieście znajdziemy nowocześniejsze krajobrazy rodem z europejskich zakątków, ale także biedniejsze dzielnice. Różnorodna paleta, z której możemy wybierać zdaje się być nieprzebrana. A na co się zdecydować podczas krótkiego urlopu w Meksyku? Jakie miejsca w tym mieście trzeba koniecznie zobaczyć?

Zocoló – centrum Meksyku

Największym skupiskiem miejsc, które mogą powiedzieć nam więcej o historii, jest rynek główny, który nosi wdzięczne imię Zocoló. To tu możemy zostać świadkami występów el Mariachi, popróbować lokalnych przysmaków, ale przede wszystkim nauczyć się nieco o dziejach Meksyku. Na tym placu odbywa się doroczne przemówienie prezydenta z okazji dnia niepodległości (15 września), świętowane są najważniejsze wydarzenia (takie jak mecze futbolu) ale najciekawsze jest to, co stoi wokół jednego z największych rynków świata.

Jak powszechnie wiadomo, Meksykanie to naród niesamowicie katolicki, więc mnogość świątyń i kaplic w miastach i miejscowościach nie powinna dziwić. Jednak obiekt stojący przy placu Zocoló jest jedyny w swoim rodzaju. To Katedra Miejska, świątynia największa w obu Amerykach. I choć dziś musi być spinana pasami żeby się nie rozpadła, nadal robi ogromne wrażenie. Zaraz obok niej znajduje się coś, co z pewnością będzie napawało dumą Polaków – pomnik Jana Pawła II. Wyjątkową miłością darzył Meksyk, a na pamiątkę jego podróży do tego kraju zafundowano mu statuę, która w całości została odlana z podarowanych przez Meksykanów kluczy.

Ruiny świątyni i Pałac Narodowy

Pomimo wielu śladów kultury chrześcijańskiej, na placu znaleźć możemy ruiny Wielkiej Świątyni Azteków. Dokładnie w tym miejscu, jeszcze zanim Europejczycy wiedzieli o istnieniu nowego świata, znajdowała się stolica jednego z ich państw, a wykopaliska archeologiczne wiele mówią o codzienności niegdysiejszych mieszkańców tych terenów.

Krajobrazu placu dopełnia potężny budynek Pałacu Narodowego, siedziby rządu meksykańskiego, który jak na miejsce o tak wysokim statusie, jest dosyć nietypowo ozdobiony. Ściany budynku pokrywają niesamowite murale autorstwa Diego Rivery, które traktują o jakże zawiłej historii kraju.

Plac na każdym odwiedzającym robi niesamowite wrażenie zarówno ze względu na rozmiary, jak i ze względu na nagromadzenie ulicznych artystów, w postaci tancerzy czy śpiewaków.

Jedyny wieżowiec

Miejsce to oferuje dodatkowo piękne panoramy miasta, o ile wejdziemy na wieżę katedry lub na pobliską Wieżę Latynoamerykańską – najwyższy i jedyny wieżowiec w okolicy. Dlaczego jedyny? Przez potężne trzęsienia ziemi, które regularnie nawiedzają miasto. Budowa wysokich budynków staje się więc bardzo ryzykowna i wymaga precyzyjnych wyliczeń i skomplikowanych mechanizmów. Meksykańska Wieża jest zatem wyjątkowa. Ta wielka inwestycja opłaciła się i już wielu drganiom podłoża zwycięsko stawiła czoła.

Tekst: Łukasz Pośpiech (c) SuperPolonia.info

Na zdjęciu: Palacio de Bellas Artes – Pałac Sztuk Pieknych w Mexico City

podobne wpisy

Moherowe Klify, Irlandia

Możliwość komentowania Moherowe Klify, Irlandia została wyłączona

The Trump International Hotel and Tower, NYC

Możliwość komentowania The Trump International Hotel and Tower, NYC została wyłączona

Błyskawiczna podróż przez Europę

Możliwość komentowania Błyskawiczna podróż przez Europę została wyłączona

Quatar Airways

Możliwość komentowania Quatar Airways została wyłączona

Pagoda Kaunghmuda w Birmie

Możliwość komentowania Pagoda Kaunghmuda w Birmie została wyłączona

Pałac Westminsterski w Londynie

Możliwość komentowania Pałac Westminsterski w Londynie została wyłączona

Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

Możliwość komentowania Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać? została wyłączona

Linia kolejowa West Highland Line

Możliwość komentowania Linia kolejowa West Highland Line została wyłączona

Ekwador. Pałac prezydencki w Quito

Możliwość komentowania Ekwador. Pałac prezydencki w Quito została wyłączona

Wesoły wieżowiec odwiedził Marblehead w Ohio

Możliwość komentowania Wesoły wieżowiec odwiedził Marblehead w Ohio została wyłączona

Park Narodowy Yellowstone, USA

Możliwość komentowania Park Narodowy Yellowstone, USA została wyłączona

Glendale w Kalifornii, USA

Możliwość komentowania Glendale w Kalifornii, USA została wyłączona

Create AccountLog In Your Account