Bornholm, duńska wyspa na Bałtyku

Ta piękna piaszczysta wyspa kusi pięknymi plażami, ciszą, spokojem. Także widokowymi trasami rowerowymi, które ciągną się przez całą wyspę oraz pysznymi wędzonymi śledziami. Od 2017 r. przez sezon letni (24 czerwca do 2 września 2017) można tu dopłynąć z Polski promami TT Line

Europa w skorupce orzecha

Europa w skorupce orzecha – tak niektórzy nazywają tę niewielką wyspę na Morzu Bałtyckim – ze względu na malownicze krajobrazy i łagodny, niemal śródziemnomorski klimat. Latem na tej północnej wyspie rosną figi, morele i malwy. Wyspę można łatwo objechać, bo jej obwód to ledwie 140 km. Południe, to plaże i kąpieliska, północ to urozmaicone wzniesieniami i ostre klify.

Mieszkańcy wyspy, to potomkowie Wikingów. Zajmują się głównie rolnictwem, rybołówstwem i turystyką. Jest tu doskonale rozwinięta infrastruktura rowerowa, należąca do najlepszych w Europie. Zabytki świadczą o przeszłości. Jest tu forteca biskupa w Hammershus – największe ruiny obronne w Europie Płn., najstarszy czynny teatr duński. Jest też muzeum Bornholmu – jedno z najstarszych muzeów w Danii opowiadające 10 000 lat historii tego miejsca. Kulinarną wizytówką wyspy jest wędzony śledź „Bornholmer”.

wyspa Bornholm ciekawostki Dania atrakcje
Ciekawostki i atrakcje wyspy Bornholm

Gudhjem

Gudhjem nazywane jest skandynawskim Capri. To miasto ukochane przez artystów, którzy uwielbiają tutejsze krajobrazy, wielu malarzy uwieczniły je na swoich płótnach. Miasto liczy tylko 900 stałych mieszkańców, jest wspaniale usytuowane na wzgórzu i blisko stąd do małego archipelagu Ertholmene, na który zdecydowanie warto się wybrać. Tamtejsi mieszkańcy (łącznie 100 osób na dwóch małych wysepkach) znają tylko jednoślady jako środek lokomocji, bo… tam nie ma asfaltowych dróg. Stąd tylko 18 km od Svaneke i Gudhjem. Ciekawostką w Gudhjem jest największy młyn wiatrowy na wyspie i jeden z największych w Danii, zbudowany przez Holendrów Gudhjem Molle.

wyspa Bornholm ciekawostki Dania atrakcje
Wyspa Bornholm, malowniczy widok na miasto i morze

Malwy i figi

Z Gudhjem udajemy się na północ do Allinge-Sandvig. To tam właśnie rośnie najwięcej malw i fig, a potężne granitowe skały osuwają się wprost do Bałtyku tworząc niepowtarzalny pejzaż. Jest to też najbardziej zamożna część wyspy, z luksusowymi pensjonatami i hotelami. Ale największą atrakcją – szczególnie dla fanów historii i zamków jest Hammershus – w średniowieczu jedna z najpotężniejszych twierdz północnej Europy, zbudowana w XIII na niedostępnych zboczach masywu Hammeren.

wyspa Bornholm ciekawostki Dania atrakcje
Kościółek na duńskiej wyspie Bornholm

Stolica wyspy

Nie można pominąć Ronne, czyli stolicy wyspy. Mieszka tu 1/3 wszystkich mieszkańców Bornholmu (15 tys. osób). Jest Centrum administracyjnym, ale też miasteczkiem o pięknej architekturze, mimo zniszczeń II wojny światowej. Średniowieczny fragment miasta koło kościoła św. Mikołaja, wąskie brukowane uliczki, chałupy z pruskiego muru, małe, pomalowane na żółto, biało lub czerwono kamieniczki, mnóstwo kawiarenek, restauracji, wszechobecne kwietniki – robią na turystach miłe wrażenie.

wyspa Bornholm ciekawostki Dania atrakcje
Prom wycieczkowy dociera na wyspę Bornholm

Wędzony śledź w Hasle

Hasle – położone na zachodnim wybrzeżu, to niespełna 2000-czne miasteczko. Jedną z największych jego atrakcji są wędzarnie ryb. Koło starego cmentarza znajdziemy kamień runiczny, jeden z wielu jakie można zobaczyć na Bornholmie. Tuż po wyjechaniu z miasta, wracając na trasę rowerową miniemy kilkanaście olbrzymich elektrowni wiatrowych, które jakoś dobrze wpisują się w ten krajobraz, mimo swoich imponujących rozmiarów.

Czy Bornholm jest daleko od Polski? Podróż promem ze Świnoujścia do portu w Ronne promem trwa nieco ponad 5 godzin.

Dostarczył infoWire.pl

Zobacz też:
> Hel
> Ustka
> Puck

podobne wpisy

Czyżby odkryto mityczną Atlantydę

Możliwość komentowania Czyżby odkryto mityczną Atlantydę została wyłączona

Tintin wiecznie żywy w Brukseli

Możliwość komentowania Tintin wiecznie żywy w Brukseli została wyłączona

Destynacje na Boże Narodzenie

Możliwość komentowania Destynacje na Boże Narodzenie została wyłączona

Jedziemy do Pretorii, stolicy RPA

Możliwość komentowania Jedziemy do Pretorii, stolicy RPA została wyłączona

Uśmiechnięty Wieżowiec odwiedził Saloniki w Grecji

Możliwość komentowania Uśmiechnięty Wieżowiec odwiedził Saloniki w Grecji została wyłączona

Faraon Cheops i jego piramida

Możliwość komentowania Faraon Cheops i jego piramida została wyłączona

Engelbrekt Engelbrektsson

Możliwość komentowania Engelbrekt Engelbrektsson została wyłączona

10 ciekawostek o Indiach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Indiach została wyłączona

Zamek w Dover (Dover Castle), Wielka Brytania

Możliwość komentowania Zamek w Dover (Dover Castle), Wielka Brytania została wyłączona

10 ciekawostek – Korea Północna i Południowa

Możliwość komentowania 10 ciekawostek – Korea Północna i Południowa została wyłączona

Królowie podróżują z fałszywymi paszportami

Możliwość komentowania Królowie podróżują z fałszywymi paszportami została wyłączona

Poznaj chorwacką Slavonię

Możliwość komentowania Poznaj chorwacką Slavonię została wyłączona

Create AccountLog In Your Account