Boże Narodzenie w różnych krajach

Boże Narodzenie w różnych krajach

Boże Narodzenie w różnych krajach

Możliwość komentowania Boże Narodzenie w różnych krajach została wyłączona

W Polsce jest Wigilia, karp, opłatek, udekorowana choinka, Pasterka. A jak obchodzą święta w innych krajach?

Kanada

Tu tradycje świąteczne są dwie, w zależności od tego czy mieszkasz we francuskiej, czy angielskiej części kraju.

W części francuskojęzycznej układa się pod choinką żłóbek, potem jest pasterka w kościele, a po powrocie do domu zaczyna się wieczerza. Wśród jej potraw nie może zabraknąć mięsnego placka Tourtiere i czekoladowego ciasta, kształtem przypominającego kawałek drewna. Są też prezenty, które można rozpakować tego samego wieczora lub czekać z tym aż do Nowego Roku.

W części angielskojęzycznej prezenty rozpakowuje się rano, w Boże Narodzenie. Potem jest wizyta w kościele, a po niej świąteczny obiad. Podobnie jak w Anglii je się pieczonego indyka i pudding. Na stole nie może zabraknąć gałązki jemioły.

Świąteczna tradycja Kanadyjczyków, to wysłanie do Bostonu (USA) wielkiej choinki. Ta tradycja sięga 6 grudnia 1917 r. W zatoce koło Halifaxu zderzyły się wówczas dwa statki, a eksplozja zniszczyła przybrzeżną część miasta. Bostończycy szybko pospieszyli im z pomocą.

USA

Amerykańskie święta trwają tylko jeden dzień: 25 grudnia, a Wigilia (24 grudnia) i 26 grudnia, to normalne dni pracy. Jest tu oczywiście udekorowana choinka z prezentami oraz wieczerza wigilijna, której główną częścią jest pieczony indyk.

Warto dodać, że powszechne na całym świecie wyobrażenie świętego Mikołaja jako staruszka w czerwonym ubraniu z długą siwą brodą oraz jego renifer imieniem Rudolf zawdzięczamy amerykańskim reklamom Coca-Coli sprzed kilkudziesięciu lat.

Australia

Boże Narodzenie jest tu w środku wakacji, więc wielu Australijczyków przyjeżdża nad morze, na plaży rozkłada białe obrusy i ucztuje. Jest indyk i pudding, a na deser pavlova (australijski torcik z ciasta bezowego, z truskawkami, granatem i bitą śmietaną). I oczywiście prezenty. A Mikołaje, jak na tę porę roku przystało, najczęściej chodzą w letnich ubraniach i krótkich spodenkach.

Filipiny

Od 16 grudnia przez 9 kolejnych dni aż do Wigilii w kościołach jeszcze przed świtem odbywają się Msze Koguta – gdyż według tamtejszej tradycji to kogut pierwszy obwieścił narodziny Chrystusa. Domy ozdobione są girlandami z liści palmy, z kwiatów oraz światełkami. Wieczerza wigilijna (wśród specjałów: pieczony prosiak, kurczaki, ryby i puto bumbong czyli ciastka ryżowe) zaczyna się po wieczornej mszy. O północy puszczane są w niebo fajerwerki, a wieczerza zwykle trwa aż do rana. Dlatego 25 grudnia wszyscy odpoczywają, a nazajutrz idą już do pracy.

Indie

W stanie Goa, na zachodnim wybrzeżu Indii, gdzie była kiedyś kolonia portugalska, mieszka wielu chrześcijan. W okresie świątecznym dekorowane są tu kapliczki, kościoły oraz krzyże stojące przy drogach. Domy dekorowane są z plecionych z bambusa i papieru gwiazd betlejemskich oraz dekoracji o innych kształtach.

Boże Narodzenie rozpoczyna się jeszcze przed wschodem słońca, kiedy to zaczyna się Msza Koguta (Missa de Galo). Dzwony i odpalane petardy oznajmiają o narodzinach Chrystusa. Potem wszyscy wracają do domów na obfitą ucztę. Jest pieczone jagnię, kaczka, potrawy z wieprzowiny oraz arros revogoddo czyli ryżowy pilaw z kiełbaskami. Na deser: consuada czyli ciasto ryżowe z wiórkami kokosowymi i orzechami i inne słodkości.

Boliwia

Tutejsze „Święto Dzieciątka Zbawiciela”, to m.in. msza święta w kościele, po której rusza na miasto barwny pochód, śpiewając kolędy. Budowane są szopki, pod którymi dzieci znajdują prezenty. Wśród świątecznych smakołyków są: chleb z bakaliami,  pieczeń z kurczaka lub indyka oraz pitna czekolada.

Kolumbia

Są tu świąteczne szopki, śpiewa się kolędy, a prezenty przynosi Jezusek. Świąteczne potrawy, to m.in. pieczony indyk, faszerowany prosiak, polędwica w ananasowo-śliwkowym sosie. Wśród słodyczy: manjarem, smażone ciastka hojaldres, natilla, figi w lukrze i pączki.

Meksyk

Dziewięć dni przed Wigilią rozpoczynają się uliczne procesje i parady, nawiązującego do wędrówki Józefa i Maryi przed ich przybyciem do Betlejem. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć indyka w czekoladzie (mole guajolote) oraz malutkiej szopki i gwiazdy betlejemskiej.

Kamerun

Nie ma tu choinek, dlatego kameruńscy chrześcijanie dekorują palmy oraz swoje domy. Wigilijne dania są różne – je się kurczaki, barana, antylopę, jeżozwierza, są sałatki, smażone banany oraz wino palmowe do popicia.

Japonia

Prezenty przynosi Hoteiosho – japoński Bóg z oczami z tyłu głowy.

Chile

Tu prezenty rozdaje Stary Pascha, który przybywa na saniach ciągniętych przez lamy.

Na zdjęciu: polski stół wigilijny
foto: Super Polonia

Zobacz też: 
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Kolędy ciekawostki, słowa polskich kolęd

podobne wpisy

New Haven, Connecticut, USA

Możliwość komentowania New Haven, Connecticut, USA została wyłączona

Rejs statkiem po jeziorze Michigan

Możliwość komentowania Rejs statkiem po jeziorze Michigan została wyłączona

Arizona, USA

Możliwość komentowania Arizona, USA została wyłączona

Wyspa Gozo, Malta

Możliwość komentowania Wyspa Gozo, Malta została wyłączona

2012. Najczęściej fotografowane miejsca świata

Możliwość komentowania 2012. Najczęściej fotografowane miejsca świata została wyłączona

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Możliwość komentowania Pałac Schönbrunn w Wiedniu została wyłączona

Rysunki z Nazca, Peru

Możliwość komentowania Rysunki z Nazca, Peru została wyłączona

Praga. Zakaz ruchu rowerowego w centrum

Możliwość komentowania Praga. Zakaz ruchu rowerowego w centrum została wyłączona

Twierdza Luksemburg

Możliwość komentowania Twierdza Luksemburg została wyłączona

2013. Do ilu krajów Polacy jadą bez wizy?

Możliwość komentowania 2013. Do ilu krajów Polacy jadą bez wizy? została wyłączona

Wodospady Huka, Nowa Zelandia

Możliwość komentowania Wodospady Huka, Nowa Zelandia została wyłączona

Bukareszt. Plac Rewolucji

Możliwość komentowania Bukareszt. Plac Rewolucji została wyłączona

Create AccountLog In Your Account