Capitol Records Building w Hollywood

Capitol Records Building, znany również jako Capitol Records Tower, to 13-piętrowy budynek w Hollywood. Mieści się w dzielnicy handlowo-rozrywkowej na północ od skrzyżowania Hollywood i Vine, pod adresem 1750 Vine Street, Los Angeles. Został zaprojektowany przez Louisa Naidorfa z Welton Becket Associates i jest jednym z charakterystycznych budynków tej części Los Angeles. Budowa rozpoczęła się wkrótce po przejęciu przez brytyjską firmę EMI firmy Capitol Records w 1955 r., a ukończono ją w kwietniu 1956 r. W budynku mieści się studio nagraniowe Capitol Studios.

Słynne studio nagrań

Urządzenie do nagrywania obejmuje osiem komór echa, zaprojektowanych przez gitarzystę Les Paula oraz trzy główne studia A, B i C. W tych studiach nagrywali swoje albumy znani wykonawcy tacy, jak np. Frank Sinatra. Jego album „Conducts Tone Poems of Color” był pierwszym, który został nagrany w Capitol Records Tower.

W 2012 r. Studio A otrzymało nową konsolę miksującą AMS Neve 88R, zaprojektowaną i zbudowaną dla Ala Schmitta i Paula McCartneya.

Architektura biurowca

Projekt budynku Capitol Records Building oparty jest na rysunkach Lou Naidorfa, który był głównym architektem. Miał 24 lata, gdy zaprojektował ten okrągły budynek biurowy.

Budynek jest 13-piętrowy, gdyż w momencie jego budowy można było tu budować gmachy nie wyższe niż 150 stóp (46 metrów). Dodajmy, że ograniczenia te zniesiono niedługo potem, w 1956 r.

Szerokie zakrzywione markizy nad oknami na każdej kondygnacji i wysoki kolec wychodzący ze szczytu budynku przypominają stos płyt na obrotnicy z wrzecionem skierowanym w stronę nieba. Prostokątny parter to osobna konstrukcja, które po ukończeniu została połączona z wieżą.

Capitol Records Building Hollywood Los Angeles
Gmach Capitol Records Building przed zapadnięciem zmroku

Mural na biurowcu

W kwietniu 2011 roku firma Capitol Records i artysta Richard Wyatt Jr. odnowili swój kultowy hollywoodzki mural jazzowy na południowej ścianie budynku. Odrestaurowany i wykonany ręcznie z oszklonej płytki ceramicznej mural, ma wymiary 26 na 88 stóp (7,9 na 26,8 m). Ma tytuł „Hollywood Jazz: 1945–1972” i przedstawia wielu wybitnych muzyków jazzowych.

Ciekawostki

* Migające światło na szczycie wieży, to słowo „Hollywood” w alfabecie Morse’a. To był pomysł ówczesnego prezydenta Capitol, Alana Livingstona, który chciał reklamować status Capitolu jako pierwszej wytwórni z siedzibą na zachodnim wybrzeżu. Napis został włączony przez Leilę Morse, wnuczkę Samuela Morse’a.

* W 1992 r. światło na szczycie wieży migało alfabetem More’a napis: „Capitol 50”, na cześć pięćdziesiątej rocznicy wytwórni.

* Czarno-biały wizerunek budynku pojawił się na albumach wielu artystów nagrywających w Capitol Records Tower, z podpisem: „From the Sound Capitol of the World”.

* Podziemne komory echa w Capitol Studios znajdują się ponad 20 stóp (6,1 m) poniżej poziomu gruntu. Al Schmitt, starszy inżynier i producent nagrań w branży nagraniowej twierdzi, że są one „najlepsze w branży”.

> Dla SuperPolonia.info: Agnieszka Liddle – polski przewodnik po Los Angeles i okolicach. O ciekawostkach Capitol Records Building oraz wielu innych miejsc Hollywood i Los Angeles chętnie opowiem Państwu osobiście.

Los Angeles przewodnik Agnieszka Liddle Ashley
Agnieszka Liddle

 

podobne wpisy

Robert Moses State Park, NY, USA

Możliwość komentowania Robert Moses State Park, NY, USA została wyłączona

Tower of London

Możliwość komentowania Tower of London została wyłączona

Segowia (Hiszpania) i jej słynny akwedukt

Możliwość komentowania Segowia (Hiszpania) i jej słynny akwedukt została wyłączona

Ciekawostki o Albany, USA

Możliwość komentowania Ciekawostki o Albany, USA została wyłączona

Taman Negara – w malezyjskiej dżungli

Możliwość komentowania Taman Negara – w malezyjskiej dżungli została wyłączona

Grand Teton, Wyoming, USA

Możliwość komentowania Grand Teton, Wyoming, USA została wyłączona

Nowe lotnisko na wyspie Sumatra

Możliwość komentowania Nowe lotnisko na wyspie Sumatra została wyłączona

Grecka wyspa Rodos – ciekawostki

Możliwość komentowania Grecka wyspa Rodos – ciekawostki została wyłączona

Batman z komiksu i Batman – prowincja Turcji

Możliwość komentowania Batman z komiksu i Batman – prowincja Turcji została wyłączona

Piza. Nowy rok powitali 25 marca

Możliwość komentowania Piza. Nowy rok powitali 25 marca została wyłączona

Dwie części Kanionu Antylopy (Arizona, USA)

Możliwość komentowania Dwie części Kanionu Antylopy (Arizona, USA) została wyłączona

Stambuł w Turcji

Możliwość komentowania Stambuł w Turcji została wyłączona

Create AccountLog In Your Account