Białystok – informacje i ciekawostki

10 informacji i ciekawostek o Białymstoku

1. Białystok na znaczku pocztowym

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później – 19 lutego 1919 roku. Tego dnia z miasta odjechał do Prus Wschodnich ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się wkraczający do Białegostoku polscy żołnierze.

Na nowym znaczku przedstawiono Gryfa – herb rodziny Branickich na tle Pałacu Branickich w Białymstoku. Obiekt jest uznawany za jedną z najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w naszej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do nazwania białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”. Obecnie w Pałacu Branickich znajduje się siedziba Uniwersytetu Medycznego.

2. Nowe drzewa w Białymstoku

30 października w ramach kampanii „Drzewo za ankietę” wolontariusze z Budimeksu zasadzili w białostockim lesie 200 drzew. Drzewa wzbogacą miejski ekosystem i przyczynią się do poprawy mikroklimatu w naszym mieście.

Drzewa w przestrzeni miejskiej pełnią szczególnie ważną rolę. Regulują temperaturę otoczenia, w przypadku dużych aglomeracji latem dają kojący cień, ograniczając tym samym oddziaływanie tak zwanej miejskiej wyspy ciepła, a zimą redukują prędkość wiatrów, przyczyniając się do zmniejszenia strat ciepła. Ponadto przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza łagodząc suszę miejską, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla oraz wiele zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.

3. Skutery w Białymstoku

Blinkee.city to marka oferująca skutery elektryczne do wynajęcia na minuty. Z pojazdów tej marki można korzystać w 17 polskich i 4 zagranicznych miastach. W lipcu do tego grona dołączył Białystok. Do miasta trafiła flota licząca 20 skuterów elektrycznych, a w międzyczasie rozrosła się ona aż do 40. od 7 lipca do 27 listopada użytkownicy wykręcili na pojazdach 90 tysięcy kilometrów.

4. Nowa sortownia pocztowa w Białymstoku

Pod koniec roku Poczta Polska powiększy powierzchnię swoich sortowni o ponad 23 tys. m. kwadratowych. W Białymstoku otwarto właśnie nową halę o powierzchni ponad 5,4 tys. m. kwadr., aby usprawnić obsługę paczek na Podlasiu. Do tej pory sortownia w Białymstoku znajdowała się w trzech lokalizacjach. Dzięki wynajęciu nowego obiektu przy ul. Aksamitnej 8 obsługa przesyłek będzie prostsza i szybsza. Będzie w niej pracowało 190 pocztowców. Nowa hala dla sortowni w Białymstoku znajduje się w północno-zachodniej części miasta, 8 km od centrum. Hala została wyposażona w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.

5. Zbiórka żywności w Białymstoku

12 i 13 października w Białymstoku odbyła się zbiórka żywności „Podziel się…” organizowana przez Bank Żywności Suwałki-Białystok. W akcję włączyły się dwa lokalne hipermarkety sieci Carrefour. Zbiórka organizowana jest z okazji Światowego Dnia Żywności i Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

6. Do szkoły z Jagiellonią Białystok

Galeria Zielone Wzgórze w Białymstoku w ostatni weekend wakacji 2016 zaprosiła najmłodszych kibiców na piłkarską imprezę z udziałem zawodników Jagiellonii Białystok „Piłkarski powrót do szkoły”. Na klientów czekały piłkarskie atrakcje oraz piłki, koszulki i inne gadżety z piłkarzami Jagiellonii Białystok. Organizatorzy zaplanowali m.in. spotkanie z zawodnikami zespołu dowodzonego przez Michała Probierza.

7. Cztery drużyny z Bialegostoku

Walka o zwycięstwo w wojewódzkim finale Energa Basket Cup na Podlasiu została zdominowana przez drużyny ze stolicy regionu. Białystok reprezentowały łącznie cztery drużyny – po dwie dziewcząt i chłopców, z których aż trzy zagrały w meczach o pierwsze miejsce. Ostatecznie po złoto sięgnęły dziewczęta z SP nr 47 w Białymstoku i chłopcy z SP nr 5 w Bielsku Podlaskim.

8. Otwarcie ZUOK w Białymstoku

9 lutego 2016 nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Dzięki termicznemu unieszkodliwianiu odpadów, będzie tu produkowana energia elektryczna i cieplna. Instalacja jest przyjazna dla środowiska i mieszkańców Białegostoku. Jest elementem powstającego nowoczesnego systemu gospodarki odpadami obejmującego również wdrożenie selektywnej zbiórki odpadów i budowę sortowni na składowisku w Hryniewiczach. Budowa ZUOK to największa inwestycja w województwie podlaskim w ostatnich latach.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w liczbach
– 120 tysięcy ton – tyle odpadów komunalnych może spalić rocznie ZUOK w Białymstoku,
– 360 tysięcy GJ – energii cieplnej może wyprodukować rocznie ZUOK,
43 metry – wysokość budynku, w którym znajduje się kocioł.

9. W Białymstoku za bilet płacisz komórką

mPay S.A. oraz Białostocka Komunikacja Miejska w 2010 r. wprowadziły usługę Płać komórką za bilet. Białystok jest trzecim miastem, po Warszawie, Lublinie, w którym można kupić bilet w systemie mPay. Mieszkańcy Białegostoku będą mogli płacić za bilety jednorazowe, 24-godzinne oraz 3-dniowe weekendowe. Białystok dołączył do grona kilkunastu miast Polski, w których działa już system mPay. Płatności mobilne dostępne są obecnie blisko 4 milionom mieszkańców Warszawy, Krakowa, Lublina, Łodzi, Ostrowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Kielc, Nysy, Grudziądza, Krosna i Świnoujścia.

10. ZNP LogosTour w Białymstoku

Biuro Turystyki ZNP LogosTour, lider wyjazdów egzotycznych, otworzyło właśnie nowe biuro sprzedaży, tym razem w Białymstoku. Biuro zajmuje się sprzedażą całej oferty katalogowej LogosTour. Klienci znajdą w niej szeroki wachlarz wycieczek egzotycznych na 7 kontynentów, do najodleglejszych zakątków Azji, Afryki, obu Ameryk, a nawet na Antarktydę czy dookoła świata. Otwarcie biura LogosTour w Białymstoku to reakcja na dynamicznie rozwijający się rynek lokalny.

Zestawienie: SuperPolonia.info na podstawie: InfoWire.pl
Na zdjęciu: Pałac Branickich w Białymstoku

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Białymstoku

podobne wpisy

Recepta na zdrową opaleniznę

Możliwość komentowania Recepta na zdrową opaleniznę została wyłączona

10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne

Możliwość komentowania 10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne została wyłączona

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

Możliwość komentowania 10 informacji i ciekawostek o Krakowie została wyłączona

Łazienka wczoraj i dziś

Możliwość komentowania Łazienka wczoraj i dziś została wyłączona

Poczucie humoru – co to takiego?

Możliwość komentowania Poczucie humoru – co to takiego? została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

5 powodów, aby odwiedzić Polskę

Możliwość komentowania 5 powodów, aby odwiedzić Polskę została wyłączona

Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację

Możliwość komentowania Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację została wyłączona

Banderka podsalingowa

Możliwość komentowania Banderka podsalingowa została wyłączona

Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Możliwość komentowania Trzy wystawy i Eryki w Rampie została wyłączona

Sądowy pozew przeciwko firmie meteorologicznej

Możliwość komentowania Sądowy pozew przeciwko firmie meteorologicznej została wyłączona

Ciekawostki o mięcie

Możliwość komentowania Ciekawostki o mięcie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account