Białystok – informacje i ciekawostki

10 informacji i ciekawostek o Białymstoku

1. Białystok na znaczku pocztowym

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później – 19 lutego 1919 roku. Tego dnia z miasta odjechał do Prus Wschodnich ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się wkraczający do Białegostoku polscy żołnierze.

Na nowym znaczku przedstawiono Gryfa – herb rodziny Branickich na tle Pałacu Branickich w Białymstoku. Obiekt jest uznawany za jedną z najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w naszej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do nazwania białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”. Obecnie w Pałacu Branickich znajduje się siedziba Uniwersytetu Medycznego.

2. Nowe drzewa w Białymstoku

30 października w ramach kampanii „Drzewo za ankietę” wolontariusze z Budimeksu zasadzili w białostockim lesie 200 drzew. Drzewa wzbogacą miejski ekosystem i przyczynią się do poprawy mikroklimatu w naszym mieście.

Drzewa w przestrzeni miejskiej pełnią szczególnie ważną rolę. Regulują temperaturę otoczenia, w przypadku dużych aglomeracji latem dają kojący cień, ograniczając tym samym oddziaływanie tak zwanej miejskiej wyspy ciepła, a zimą redukują prędkość wiatrów, przyczyniając się do zmniejszenia strat ciepła. Ponadto przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza łagodząc suszę miejską, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla oraz wiele zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.

3. Skutery w Białymstoku

Blinkee.city to marka oferująca skutery elektryczne do wynajęcia na minuty. Z pojazdów tej marki można korzystać w 17 polskich i 4 zagranicznych miastach. W lipcu do tego grona dołączył Białystok. Do miasta trafiła flota licząca 20 skuterów elektrycznych, a w międzyczasie rozrosła się ona aż do 40. od 7 lipca do 27 listopada użytkownicy wykręcili na pojazdach 90 tysięcy kilometrów.

4. Nowa sortownia pocztowa w Białymstoku

Pod koniec roku Poczta Polska powiększy powierzchnię swoich sortowni o ponad 23 tys. m. kwadratowych. W Białymstoku otwarto właśnie nową halę o powierzchni ponad 5,4 tys. m. kwadr., aby usprawnić obsługę paczek na Podlasiu. Do tej pory sortownia w Białymstoku znajdowała się w trzech lokalizacjach. Dzięki wynajęciu nowego obiektu przy ul. Aksamitnej 8 obsługa przesyłek będzie prostsza i szybsza. Będzie w niej pracowało 190 pocztowców. Nowa hala dla sortowni w Białymstoku znajduje się w północno-zachodniej części miasta, 8 km od centrum. Hala została wyposażona w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.

5. Zbiórka żywności w Białymstoku

12 i 13 października w Białymstoku odbyła się zbiórka żywności „Podziel się…” organizowana przez Bank Żywności Suwałki-Białystok. W akcję włączyły się dwa lokalne hipermarkety sieci Carrefour. Zbiórka organizowana jest z okazji Światowego Dnia Żywności i Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

6. Do szkoły z Jagiellonią Białystok

Galeria Zielone Wzgórze w Białymstoku w ostatni weekend wakacji 2016 zaprosiła najmłodszych kibiców na piłkarską imprezę z udziałem zawodników Jagiellonii Białystok „Piłkarski powrót do szkoły”. Na klientów czekały piłkarskie atrakcje oraz piłki, koszulki i inne gadżety z piłkarzami Jagiellonii Białystok. Organizatorzy zaplanowali m.in. spotkanie z zawodnikami zespołu dowodzonego przez Michała Probierza.

7. Cztery drużyny z Bialegostoku

Walka o zwycięstwo w wojewódzkim finale Energa Basket Cup na Podlasiu została zdominowana przez drużyny ze stolicy regionu. Białystok reprezentowały łącznie cztery drużyny – po dwie dziewcząt i chłopców, z których aż trzy zagrały w meczach o pierwsze miejsce. Ostatecznie po złoto sięgnęły dziewczęta z SP nr 47 w Białymstoku i chłopcy z SP nr 5 w Bielsku Podlaskim.

8. Otwarcie ZUOK w Białymstoku

9 lutego 2016 nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Dzięki termicznemu unieszkodliwianiu odpadów, będzie tu produkowana energia elektryczna i cieplna. Instalacja jest przyjazna dla środowiska i mieszkańców Białegostoku. Jest elementem powstającego nowoczesnego systemu gospodarki odpadami obejmującego również wdrożenie selektywnej zbiórki odpadów i budowę sortowni na składowisku w Hryniewiczach. Budowa ZUOK to największa inwestycja w województwie podlaskim w ostatnich latach.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w liczbach
– 120 tysięcy ton – tyle odpadów komunalnych może spalić rocznie ZUOK w Białymstoku,
– 360 tysięcy GJ – energii cieplnej może wyprodukować rocznie ZUOK,
43 metry – wysokość budynku, w którym znajduje się kocioł.

9. W Białymstoku za bilet płacisz komórką

mPay S.A. oraz Białostocka Komunikacja Miejska w 2010 r. wprowadziły usługę Płać komórką za bilet. Białystok jest trzecim miastem, po Warszawie, Lublinie, w którym można kupić bilet w systemie mPay. Mieszkańcy Białegostoku będą mogli płacić za bilety jednorazowe, 24-godzinne oraz 3-dniowe weekendowe. Białystok dołączył do grona kilkunastu miast Polski, w których działa już system mPay. Płatności mobilne dostępne są obecnie blisko 4 milionom mieszkańców Warszawy, Krakowa, Lublina, Łodzi, Ostrowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Kielc, Nysy, Grudziądza, Krosna i Świnoujścia.

10. ZNP LogosTour w Białymstoku

Biuro Turystyki ZNP LogosTour, lider wyjazdów egzotycznych, otworzyło właśnie nowe biuro sprzedaży, tym razem w Białymstoku. Biuro zajmuje się sprzedażą całej oferty katalogowej LogosTour. Klienci znajdą w niej szeroki wachlarz wycieczek egzotycznych na 7 kontynentów, do najodleglejszych zakątków Azji, Afryki, obu Ameryk, a nawet na Antarktydę czy dookoła świata. Otwarcie biura LogosTour w Białymstoku to reakcja na dynamicznie rozwijający się rynek lokalny.

Zestawienie: SuperPolonia.info na podstawie: InfoWire.pl
Na zdjęciu: Pałac Branickich w Białymstoku

Zobacz też: 
>

podobne wpisy

Polskie produkty w Singapurze

Możliwość komentowania Polskie produkty w Singapurze została wyłączona

Jaki sprzęt AGD kupić na parapetówkę?

Możliwość komentowania Jaki sprzęt AGD kupić na parapetówkę? została wyłączona

Wielki sennik online

Możliwość komentowania Wielki sennik online została wyłączona

Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia

Możliwość komentowania Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia została wyłączona

Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego

Możliwość komentowania Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego została wyłączona

Ciekawostki o mięcie

Możliwość komentowania Ciekawostki o mięcie została wyłączona

Reisefieber czyli stres przed podróżą

Możliwość komentowania Reisefieber czyli stres przed podróżą została wyłączona

Co to są geoblokady? Jaką rolę pełnią?

Możliwość komentowania Co to są geoblokady? Jaką rolę pełnią? została wyłączona

Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację

Możliwość komentowania Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację została wyłączona

Mundial 2018 w Rosji. Grupa C: Australia, Francja, Peru, Dania

Możliwość komentowania Mundial 2018 w Rosji. Grupa C: Australia, Francja, Peru, Dania została wyłączona

Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Możliwość komentowania Trzy wystawy i Eryki w Rampie została wyłączona

Polski bohater II wojny światowej – plebiscyt

Możliwość komentowania Polski bohater II wojny światowej – plebiscyt została wyłączona

Create AccountLog In Your Account