10 informacji i ciekawostek o Krakowie

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

1. Mentosy narodziły się w… Krakowie

Mało kto wie, że Mentosy i lizaków Chupspecjały mogłyby teraz inaczej wyglądać, gdyby w XX wieku bracia Van Melle nie wybrali się do Polski. Mentos, to okrągły drops znany miłośnikom słodyczy. W Polsce pojawił się na masową skalę w latach 90, gdy producent Perfetti Van Melle otworzył w kraju nad Wisłą swój oddział. Wciąż jednak niewiele osób wie, że jej flagowe wytwory mają swoje początki właśnie w naszym kraju, w Małopolsce.

Breskens w Holandii, to małe nadmorskie miasteczko, gdzie głównymi atrakcjami jest największy w kraju Festiwal Rybacki oraz latarnia morska. To właśnie tu zaczęła się historia jednej z największych firm FMCG na świecie. W 1900 roku Izaak Van Melle otworzył małą, lokalną cukiernię. 32 lata później jego synowie Michael i Pierre Van Melle przejęli rodzinny biznes i i postanowili przyciągnąć klientów nowymi smakami. Na trasie ich europejskiej podróży była Polska. Poznali krakowskich cukierników i kupili od nich recepturę na ciasto do cukierków do żucia, o nazwie „tell”, która podbije później podniebienia wszystkich smakoszy na świecie. Z połączenia owoców oraz ciasta „tell” powstał przepis na owocowe cukierki Fruittella. Te później zainspirowały twórców cukierków o smaku mięty, które nazwano Mentosami. Ich produkcja pełną parą ruszyła w latach 50.

2. Zalew Zakrzówek – kilka kilometrów od centrum Krakowa

Każdy mieszkaniec Krakowa potrafi wymienić kilka charakterystycznych dla tego miasta miejsc i zabytków, które przez swą popularność przestały być już tak atrakcyjne dla zwiedzających. Są jednak takie zakątki, których odkrycie każdemu da nowe spojrzenie na Kraków i jego turystyczne atrakcje. Do tego grona z pewnością należy Zalew Zakrzówek. Dawna kopalnia wapienia została w 1990 roku zalana wodą. Od tamtej pory służy jako atrakcja turystyczna. Niespotykany w Polsce, głęboko turkusowy kolor, woda zawdzięcza sięgającej ponad 30 metrowej głębokości jeziorek. W połączeniu z białymi, bardzo wysokimi skałami daje to niesamowicie egzotyczne wrażenie. Bujna zieleń, która otacza skały tylko dopełnia malowniczy krajobraz.

3. Dzień Transportu w Krakowie

Wydarzenie odbyło się 21 września 2019 r. w trzech lokalizacjach: na stacjach kolejowych Kraków Główny, Kraków Płaszów oraz na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego w godz. 13.00-21.30. W programie były m. in. pokazy Straży Ochrony Kolei, warsztaty z programowania tras pociągów, test siły głosu na decybelomierzu, mini miasteczko kolejowe, miasteczko ruchu drogowego, ekspozycja specjalistycznych pojazdów służb transportowych, wyścig modeli samochodów, symulator wirtualnej rzeczywistości jazdy autobusem i samochodem wyścigowym, a także mnóstwo konkursów, warsztatów i nagród. Uczestnicy wydarzenia mogli też zwiedzić tabor kolejowy, przejechać się zabytkowym pociągiem, który będzie kursował na trasie Kraków Główny – Kraków Płaszów oraz zobaczyć unikalną, wielką paradę lokomotyw spalinowych i elektrycznych.

4. Krakowski szlak kulinarny

Sieć hurtowni MAKRO Polska, w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, zorganizowała trzecie spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny. 17 września 2019 r. w Hotelu Starym w Krakowie goście degustowali historyczne dania w nowoczesnej odsłonie. Podczas spotkania odbyła się oficjalna inauguracja krakowskiego szlaku kulinarnego. Do akcji zaproszono 15 czołowych szefów kuchni krakowskich restauracji. Podczas warsztatów wspólnie odtworzyli dawne receptury, które wkrótce pojawią się w kartach dań ich lokali.

W Krakowie konsumenci wędrujący po szlaku będą mogli celebrować pamięć o winnicy królowej Bony za murami Wawelu, podmiejskich polach rzepaku i bobu czy pączkach różanych z cukierni Maurizia. Spróbują m.in. kaczki po krakowsku, cielęciny z truflami i kaszy Anny Jagiellonki.

5. Kraków liderem sektora IT

Kraków – miasto, które przyciąga ekspertów i profesjonalistów, a co za tym idzie, skupiające na sobie uwagę potężnych korporacji z całego świata. Od kilku lat Kraków jest okrzyknięty miastem outsourcingu i offshoringu. Teraz jednak staje się przede wszystkim liderem na globalnym rynku pracy w sektorze IT. Zgodnie z raportem ASPIRE Headcount Tracker 2018, każdego dnia bieżącego roku w Krakowie przybywa 20 nowych miejsc pracy w segmencie IT & Business Services.

6. Dunikowski i odnowa Wawelu

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości TAURON oraz Zamek Królewski na Wawelu przygotował kilka projektów upamiętniających tę rocznicę: 11. Festiwal „Wawel o zmierzchu” poświęcony muzyce polskich twórców, pełne emocji i symboli widowisko multimedialne „Alchemia Światła” oraz „Wawelską kapsułę czasu” zawierającą 100 listów dzieci, która złożona została na Wzgórzu Wawelskim. Wystawa „Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu” jest kolejnym elementem upamiętniającym te ważne dla Polski chwile. Wystawa odkrywa przed zwiedzającymi historię odnowy Zamku Królewskiego na Wawelu, która bezpośrednio łączyła się z odzyskaną w roku 1918 przez Polskę niepodległością.

7. Kraków. Barmani i wirtualna rzeczywistość

Projekt Stock Prestige Bartender VR League to pierwsze na świecie przedsięwzięcie dla barmanów amatorów i profesjonalistów, które pozwala uczestnikom „zanurzyć się” w wirtualnym barze przygotowując konkursowe drinki. 10 października 2018 r. w Krakowie o atrakcyjne nagrody rywalizowało ze sobą kilkunastu barmanów. Wyłoniono 3 zwycięzców, a laureat 1 miejsca już wkrótce weźmie udział w finale Stock Prestige Bartender VR League w Warszawie.

Na miejsce drugiego turnieju pierwszej edycji rozgrywek Stock Prestige Bartender VR League wybrany został Kraków. W Klubie STUDIO konkurowali ze sobą najlepsi barmani – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wielki Finał odbędzie się 17 października w Warszawie i zmierzą się z nim laureaci rozgrywek w Gdańsku, Krakowie oraz Warszawie.

8. Samochód elektryczny naładujesz na lotnisku w Krakowie

Na krakowskim lotnisku zaplanowano uruchomienie stacji szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiającej naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut. Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, dzięki temu stanie się elementem szkieletowej infrastruktury usługi ładowania pojazdów niskoemisyjnych w naszym kraju.

9. Modernizacja krakowskich hoteli

9 sierpnia 2018 r. czterogwiazdkowe hotele Best Western Premier Kraków Hotel i Best Western Efekt Express w Krakowie, posiadające łącznie 348 pokoi i tworzące nowoczesne hotelowe centrum konferencyjne w Krakowie (z największą salą dla 700 osób), zakończyły proces modernizacji swoich części hotelowych. W hotelu Best Western Premier Kraków Hotel całkowitej odnowie została poddana restauracja – wymieniono wykładziny, stoły, krzesła i lampy. Położono nowe eleganckie tapety, a także zbudowano 3 bufety śniadaniowo–bankietowe.

10. Mistrzostwa Krakowa w Scrabble

Scrabble, to najpopularniejsza gra słowna na świecie, która pozwala rozwijać umiejętności logicznego myślenia u osób w każdym wieku. Polega ona na dopasowaniu liter o odpowiedniej wartości punktowej, tak by tworzyły one poprawnie sformułowane wyrazy. Dzięki temu gra nie jest jedynie formą rozrywki, ale także popularyzuję poprawną polszczyznę. Nic więc dziwnego, że Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble budzą wśród graczy tak duże zainteresowanie. Miejscem rozgrywek jest Nowohuckie Centrum Kultury (Al. Jana Pawła II 232, w Krakowie).

Informacje i ciekawostki o Krakowie na postawie: InfoWire.pl

podobne wpisy

Karykaturzysta na wesele – jak załatwić, jaka cena?

Możliwość komentowania Karykaturzysta na wesele – jak załatwić, jaka cena? została wyłączona

Boże Narodzenie – porady i informacje

Możliwość komentowania Boże Narodzenie – porady i informacje została wyłączona

Muzea w Warszawie – kiedy bezpłatne wejście

Możliwość komentowania Muzea w Warszawie – kiedy bezpłatne wejście została wyłączona

Manufaktura Satyry – konkurs w Żyrardowie

Możliwość komentowania Manufaktura Satyry – konkurs w Żyrardowie została wyłączona

Białystok – informacje i ciekawostki

Możliwość komentowania Białystok – informacje i ciekawostki została wyłączona

Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia

Możliwość komentowania Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia została wyłączona

Polskie produkty w Singapurze

Możliwość komentowania Polskie produkty w Singapurze została wyłączona

Na weekend do Kolbuszowej czy Rymanowa Zdroju?

Możliwość komentowania Na weekend do Kolbuszowej czy Rymanowa Zdroju? została wyłączona

A może kolorowe soczewki kontaktowe?

Możliwość komentowania A może kolorowe soczewki kontaktowe? została wyłączona

Bakalie i suszone owoce. Nie tylko na Boże Narodzenie

Możliwość komentowania Bakalie i suszone owoce. Nie tylko na Boże Narodzenie została wyłączona

Kiedy można dostać zwrot podatku za pracę w Anglii?

Możliwość komentowania Kiedy można dostać zwrot podatku za pracę w Anglii? została wyłączona

Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce?

Możliwość komentowania Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account