Ciekawostki kulinarne kuchni polskiej

Ciekawostki kulinarne kuchni polskiej

Ciekawostki kulinarne kuchni polskiej

Kuchnia polska, to wspaniały smak potraw gotowanych, pieczonych, duszonych lub smażonych. Skąd wzięły się zwyczaje kulinarne królujące obecnie w naszej kuchni?

Pierwsze książki kucharskie

Pierwszą polską książką kulinarną jest „Zebranie potraw”. Napisał ja Stanisław Czerniecki pod koniec siedemnastego wieku. Sto lat później, w 1786, roku ukazała się inna książka kulinarna. Dzieło Wojciecha Wielądka nosi tytuł „Kucharz doskonały”. W tych książkach znalazło się wiele przepisów potraw, przygotowywanych wówczas w polskich domach.

Moda na inne smaki

W szesnastym wieku nastała moda na łączenie kuchni polskiej z kuchnią francuską i włoską. Do najstarszych polskich potraw podawanych na magnackich i szlacheckich dworach były wtedy: żurek, ryby, czernina, szary barszcz, rosół, polewka migdałowa, piwna polewka, duszony lub gotowany drób oraz mięso z dzikiego ptactwa i dziczyzna. Przyrządzano też desery, na przykład ulipki czyli rurki z bitą śmietaną.

Kuchnia żydowska

Kuchnia polska czerpała w przeszłości wiele przepisów kulinarnych od innych narodowości. Zwłaszcza od mieszkających w granicach naszego państwa. Z kuchni żydowskiej pokochaliśmy karpia po żydowsku, pulpety rybne, pastę z wątróbek, strudla, chałkę, macę i koszerną śliwowicę. Kuchnia żydowska charakteryzowała się przestrzeganiem koszerności czyli zdzieleniem pokarmów na „czyste” i „nieczyste”. Potrawy nieczyste były surowo zakazane, a szczególnie zakazana była konsumpcja mięsa wieprzowego.

Polskie zupy

Polacy od dawna uwielbiają jeść zupy. Pierwotnie przygotowywano je jako polewki. Najstarszą polską zupą znaną już w średniowiecznej Polsce jest polewka piwna. Już ponad pięćset lat temu wiedziano, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia powinno być śniadanie. Dlatego polewkę piwną najczęściej jadano właśnie na śniadanie. Uważano ją za pożywną, a przy tym zdrową. Pierwsza pisemna wzmianka o piwnej polewce pochodzi z końca czternastego wieku. Polewka piwna wchodziła wówczas w skład menu królewskiego.

Polewka piwna

Z czego przyrządzano tę staropolską polewkę? Aby ją ugotować należało przygotować białą kapustę, mleko, ser, pora i oczywiście piwo, które zastępowało wodę. Warto tu zaznaczyć, że piwo w zamierzchłych czasach bardzo różniło się od współczesnego. Dlatego do przygotowania piwnej polewki obecnie trzeba użyć piwa pszennego i niepasteryzowanego.

Obecnie kucharze coraz częściej sięgają po zapomniane, staropolskie receptury. W prestiżowych restauracjach serwowane są dania staropolskiej kuchni. Z takiej oferty kulinarnej chętnie korzystają goście, pragnący spróbować dań podawanych kilka wieków temu na dworach królewskich, magnackich i szlacheckich.

Tekst: Super Polonia

Zobacz też:
> Kotlet schabowy
> Kiszona kapusta
> Barszcz czerwony

podobne wpisy

Kot syjamski – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Kot syjamski – 10 ciekawostek została wyłączona

Ciekawostki polskie (10)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (10) została wyłączona

Zorza polarna nad Polską

Możliwość komentowania Zorza polarna nad Polską została wyłączona

Morze Martwe – ciekawostki

Możliwość komentowania Morze Martwe – ciekawostki została wyłączona

10 ciekawostek o jajkach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o jajkach została wyłączona

10 ciekawostek o lodach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o lodach została wyłączona

Atlantic City – ciekawostki część 2

Możliwość komentowania Atlantic City – ciekawostki część 2 została wyłączona

10 ciekawostek o gumie do żucia

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o gumie do żucia została wyłączona

Taniec poznańskich kibiców w Cambridge Dictionary

Możliwość komentowania Taniec poznańskich kibiców w Cambridge Dictionary została wyłączona

Zaskakujące fakty o sushi

Możliwość komentowania Zaskakujące fakty o sushi została wyłączona

Ciekawostki o pierwszym dniu wiosny

Możliwość komentowania Ciekawostki o pierwszym dniu wiosny została wyłączona

Ciekawostki polskie (9)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (9) została wyłączona

Create AccountLog In Your Account