Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa?

Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa?

Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa?

Możliwość komentowania Dlaczego gorzka czekolada jest zdrowa? została wyłączona

Gorzka czekolada była znana w Ameryce Południowej już ponad 3 tysiące lat temu. W formie płynnej spożywały ją miejscowe plemiona i była uważana za napój magiczny. Nigdy jej nie słodzono, za to często była przyprawiana chili i wanilią. Hiszpanie, którzy przywieźli ją do Europy, określali czekoladę mianem boskiego napoju zwiększającego wytrzymałość i znoszącego zmęczenie. Dziś wiemy, co powoduje, że „czoka lada” ma tak cudowne właściwości

Co zawiera czekolada?

Tabliczka tego gorzkiego przysmaku, to prawdziwa bomba witamin, minerałów i innych substancji czynnych, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Zawiera fosfor, potas, cynk, magnez i wapń. Najważniejszy jest oczywiście magnez, którego znaczne ilości znajdują się w tym smakołyku. To właśnie dzięki niemu nasze mięśnie pracują prawidłowo, układ nerwowy jest sprawny, a kości mocne. Jednak potężny zastrzyk pozytywnej energii, który daje nam spożycie już niewielkiej ilości czekolady, zawdzięczamy zawartym w niej alkaloidom takim, jak kofeina i teobromina. To właśnie one powodują wzrost poziomu neuroprzekaźników (serotonina i endorfiny), odpowiedzialnych za poprawę nastroju, odczuwanie przyjemności i przeciwdziałających depresji.

Czekolada to także bardzo bogate źródło polifenoli. Zmniejszają one ryzyko powstawania zaburzeń pracy serca, choroby wieńcowej i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Regularne spożywanie polifenoli zapobiega nie tylko miażdżycy, ale również cukrzycy i nowotworom. Na jedzeniu czekolady skorzystają też nasze oczy, ponieważ chroni je ona przed takimi groźnymi chorobami jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto polifenole z kakao chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, czekolada pomaga obniżyć zły cholesterol (LDL). Kawałek ciemnej czekolady warto zjeść, kiedy dopadnie nas przeziębienie. Badania dowodzą, że skutecznie pomaga ona leczyć podrażnione gardło i kaszel.

Dlaczego gorzka czekolada jest lepsza niż mleczna?

Warto wybierać właśnie gorzką czekoladę i to tę zawierającą minimum 70% kakao, ponieważ zawiera stosunkowo niewiele cukru, a jest bogata w cenne minerały i przeciwutleniacze. Najwięcej dobroczynnych dla zdrowia związków znajdziemy w czekoladzie typu Raw, czyli takiej, do zrobienia której wykorzystano surowe ziarna kakao.

Niestety czekolada mleczna nie jest już tak korzystna dla naszego organizmu. Zawiera znacznie więcej cukru, a mniej miazgi kakaowej. Ponadto do jej przygotowania używa się mleka w proszku, które nie służy zdrowiu. Oczywiście mleczna tabliczka jest też znacznie bardziej kaloryczna od gorzkiej.

Zdecydowanie najgorszym wyborem jest czekolada nadziewana. Tu zawartość cennych składników jest najmniejsza. Za to w składzie znajdziemy mnóstwo substancji przyczyniających się do próchnicy, cukrzycy, chorób serca i alergii. Są to między innymi biały cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze utwardzone, sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty.

Najlepiej sięgać po czekoladę najwyższej jakości, z małą zawartością cukru, a dużą cennej miazgi kakaowej. Należy też zachować umiar w jej spożywaniu. Jedna lub dwie kostki dziennie, to wystarczająca ilość, aby odczuć pozytywne skutki jej działania na organizm.

Ciekawostki o czekoladzie: Super Polonia

Zobacz też:
> Tu więcej ciekawostek o czekoladzie
> Orzeszki ziemne

podobne wpisy

Ciekawostki polskie (10)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (10) została wyłączona

Grecka wyspa Rodos – ciekawostki

Możliwość komentowania Grecka wyspa Rodos – ciekawostki została wyłączona

Kto zniszczył nos Sfinksa?

Możliwość komentowania Kto zniszczył nos Sfinksa? została wyłączona

Ciekawostki o celnikach

Możliwość komentowania Ciekawostki o celnikach została wyłączona

Kleszcz – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Kleszcz – 10 ciekawostek została wyłączona

Ciekawostki o Albany, USA

Możliwość komentowania Ciekawostki o Albany, USA została wyłączona

Zaskakujące fakty o sushi

Możliwość komentowania Zaskakujące fakty o sushi została wyłączona

Atlantic City – ciekawostki część 2

Możliwość komentowania Atlantic City – ciekawostki część 2 została wyłączona

10 ciekawostek o Amerykanach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Amerykanach została wyłączona

6 najdziwniejszych hoteli na świecie

Możliwość komentowania 6 najdziwniejszych hoteli na świecie została wyłączona

Amisze – informacje i ciekawostki

Możliwość komentowania Amisze – informacje i ciekawostki została wyłączona

Maria Skłodowska Curie na torcie

Możliwość komentowania Maria Skłodowska Curie na torcie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account