Pizza w siedmiu krajach – każda inna

Pizza w siedmiu krajach – każda inna

Pizza w siedmiu krajach – każda inna

Choć nikt nie śmiałby odmawiać słonecznej Italii prawa do wynalazku współczesnej pizzy, warto pamiętać, że dania tego typu powstawały na całym świecie już od czasów starożytnych. Zapraszamy w podróż dookoła świata, w poszukiwaniu placka z dodatkami, przypominającego pizzę

Włoska pizza

Dania przypominające współczesną pizzę, znane były już w starożytnym Rzymie pod postacią focaccie – placków przyprawionych ziołami i podawanych z serem. Nowożytna historia pizzy rozpoczęła się w XVI wieku, kiedy to na Półwysep Apeniński przywędrowały pierwsze pomidory z Ameryki, bez których trudno dziś wyobrazić sobie to danie. Pod koniec XIX wieku powstała margerita, nazwana tak na cześć włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Choć każdy region Italii szczyci się własnymi odmianami pizzy, to właśnie neapolitański placek z zielonymi liśćmi bazylii, białymi kawałkami mozzarelli i czerwonym sosem pomidorowym, przywołujący swymi kolorami na myśl barwy włoskiej flagi, zyskał światowy rozgłos, stając się produktem wyjściowym dla innych wariacji smakowych.

Amerykańska pizza

Recepturę pizzy przywieźli do Stanów Zjednoczonych imigranci z południowych Włoch. Pierwsza amerykańska pizzeria powstała na początku XX wieku w Nowym Jorku, dając początek nowemu stylowi pizzy. Silnie wzorowana na neapolitańskim oryginale nowojorska odmiana cechuje się cienkim ciastem o chrupiących brzegach i elastycznym spodzie. Ta ostatnia cecha pozwala złożyć kawałek na pół, co czyni z nowojorskiej pizzy idealny street food. Drugim popularnym rodzajem amerykańskiej pizzy jest odmiana z Chicago, a zwłaszcza wersja zwana deep-dish. Pizzę tę piecze się w głębokim naczyniu, co sprawia, że charakteryzuje ją wysokie ciasto, które wypełnia się gęstym sosem pomidorowym, serem i mięsem.

Alzackie tarte flambée (flammekueche)

Tarte flambée, po niemiecku nazywane flammekueche, to tradycyjne danie kuchni alzackiej zbliżone formą do włoskiej pizzy. Jego podstawę stanowi tarta z ciasta chlebowego, którą zapieka się z cebulą, boczkiem i śmietaną. Popularne są również wersje z innymi dodatkami. – Tarte flambée to typowo wiejska potrawa o bardzo długiej tradycji. Jeśli wybierzemy się w podróż do Alzacji, warto spróbować ją w oryginalnej wersji, podaną na drewnianej desce w towarzystwie słynnego alzackiego piwa lub rieslinga – mówi Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

Katalońska coca

Coca, to kolejne śródziemnomorskie wcielenie placka z dodatkami. Danie należy do tradycyjnych potraw Katalonii, gdzie serwuje się je zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Pierwsza z nich dekorowana bywa kandyzowanymi owocami, na drugiej spotykamy warzywa, mięso, sery i orzechy, a na wybrzeżu świeże ryby i owoce morza. Występuje w dwóch podstawowych wersjach: otwartej, która bardzo przypomina włoską pizzę, a także zamkniętej, w której dodatki znajdują się wewnątrz ciasta.

Węgierski langosz

Langosz to tradycyjny przysmak kuchni węgierskiej, spotykany również na Słowacji, w Czechach, Serbii i Rumunii. Danie ma postać chlebowego placka smażonego w głębokim oleju. Placki sprzedaje się na słodko i słono, a dostępne są właściwie w każdym barze z jedzeniem. Langosz występuje również w wersji przypominającej pizzę. Placek jest wówczas obsypany dodatkami w postaci tartego sera, śmietany, boczku i ziół.

Japońskie okonomiyaki

Okonomiyaki w wolnym tłumaczeniu oznacza „smaż, co lubisz”. Trudno o wyrażenie lepiej oddające istotę tego bardzo popularnego w Kraju Kwitnącej Wiśni dania. Potrawa ma postać smażonego na blasze naleśnika, który dekoruje się dowolnymi składnikami, najczęściej warzywami, rybami i owocami morza. Okonomiyaki wywodzi się z okolic Hiroszimy, ale dziś można je spotkać w wielu regionalnych odmianach w całej Japonii.

Chińskie cong you bing

Naleśnik z ciasta chlebowego przygotowywany z młodą cebulką to popularne danie uliczne w Państwie Środka. Chińska legenda głosi, że włoska pizza jest w istocie adaptacją cong you bing. Naleśniki miały być ulubionym daniem Marco Polo w trakcie jego pobytu w Chinach. Po powrocie z azjatyckich wojaży, podróżnik miał tak tęsknić za cong you bing, że namówił jednego z neapolitańskich kucharzy do odtworzenia ich receptury. Jak wiadomo potrawy przypominające pizzę istniały w Europie na długo przed narodzinami Marco Polo, opowieść można zatem włożyć między bajki. Nie zmienia to faktu, że chińskie naleśniki są po prostu pyszne i zyskują coraz większą popularność na świecie.

Dostarczył infoWire.pl

Zobacz też:
> Inne ciekawostki o pizzy
> Ciekawostki o Japonii

podobne wpisy

Wesoły Wieżowiec w stolicy Indii

Możliwość komentowania Wesoły Wieżowiec w stolicy Indii została wyłączona

Sardynia – wyspa różowych flamingów

Możliwość komentowania Sardynia – wyspa różowych flamingów została wyłączona

2013. Do ilu krajów Polacy jadą bez wizy?

Możliwość komentowania 2013. Do ilu krajów Polacy jadą bez wizy? została wyłączona

John Fitzgerald Kennedy (1917-1963)

Możliwość komentowania John Fitzgerald Kennedy (1917-1963) została wyłączona

Dents du Midi, Szwajcaria

Możliwość komentowania Dents du Midi, Szwajcaria została wyłączona

Wieża na Cliffs of Moher, Irlandia

Możliwość komentowania Wieża na Cliffs of Moher, Irlandia została wyłączona

Od kogo Anglicy wzięli swoją flagę?

Możliwość komentowania Od kogo Anglicy wzięli swoją flagę? została wyłączona

Poznajemy Arizonę w USA

Możliwość komentowania Poznajemy Arizonę w USA została wyłączona

Rock and Roll Hall of Fame – Cleveland, Ohio, USA

Możliwość komentowania Rock and Roll Hall of Fame – Cleveland, Ohio, USA została wyłączona

10 ciekawostek o krowach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o krowach została wyłączona

Czym są lodowce?

Możliwość komentowania Czym są lodowce? została wyłączona

Linie Qatar Airways najlepsze

Możliwość komentowania Linie Qatar Airways najlepsze została wyłączona

Create AccountLog In Your Account