Dubaj i jego atrakcje. Emiraty Arabskie

W ostatnich kilkudziesięciu latach Dubaj z małego miasta przekształcił się w ogromną metropolię przyciągającą coraz większe rzesze turystów

Miasto z przeszłością…

Przed wiekami zatoka Dubai Creek stanowiła serce miasta, w którym kwitł handel morski pozwalający na szybki rozwój i rozrastanie się metropolii. Dziś Dubai Creek dzieli miasto na dwie części, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Podróżni mogą przeprawić się z jednego brzegu na drugi abrą, czyli wodną taksówką. Zdaniem wielu jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście.

Na północnym brzegu Dubai Creek znajduje się Deira – dzielnica, którą tworzą stare domy i tętniące życiem targowiska (souki). Znajdują się tam między innymi: największy targ złota, a także bazar oferujący szeroki wybór orientalnych przypraw oraz owoców morza. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odkryć lokalne i oryginalne smaki Dubaju. Można tu skosztować tradycyjnej bliskowschodniej kuchni, w tym dań, takich jak falafel, baba ganoush, zaatar lub lodów z wielbłądziego mleka.

Al Fahidi to kolejna historyczna część Dubaju i jednocześnie ostatnia dzielnica z budynkami wyposażonymi w tradycyjne wieże wiatrowe, których charakterystyczna konstrukcja została opracowana tysiące lat temu. Dla turystów z ograniczonym budżetem, ciekawym miejscem będzie Dubai Museum, które znajduje się w Forcie Al Fahidi. Za bilet kosztujący w przeliczeniu ok. 1 zł można obejrzeć wystawę przedstawiającą codzienne życie mieszkańców zatoki przed odkryciem pól naftowych.

…które napędza przyszłość

Dubaj jest przykładem potęgi ludzkiej technologii, dzięki takim obiektom jak The Palm Jumeirah, największej wyspie stworzonej przez człowieka w kształcie palmy, lub Burj Al-Arab Jumeirah – jednego z najwyższych hoteli na świecie, wznoszącego się na wysokość 321 metrów, o konstrukcji przypominającej falujący żagiel, w którym ceny zaczynają się od 4 850 zł i dochodzą nawet do 130 tys. złotych za noc.

W Dubai Mall, jednym z największych centrów handlowych na świecie, znajduje się atrakcja, która przyciąga rzesze turystów – dubajskie akwarium, które w podwieszanym zbiorniku stworzyło dom dla 140 gatunków zwierząt. Morską faunę można bezpłatnie podziwiać z poziomu galerii, a za opłatą ok. 100 zł można wejść do podwodnego zoo, gdzie odwiedzający spacerują tunelami wewnątrz akwarium. Na zewnątrz, tuż za drzwiami centrum handlowego, znajdują się dubajskie fontanny – jeden z największych na świecie multimedialnych parków fontann, stworzony na powierzchni ponad 12-hektarowego, sztucznego jeziora Burj Khalifa Lake. Nad wodnym kompleksem wznosi się słynny wieżowiec Burj Khalifa, najwyższy budynek na Ziemi, mierzący 828 metry.

Amatorom długich spacerów z pewnością przypadnie do gustu Dubai Marina, jedna z najbogatszych części Dubaju. Znajdują się tu nowoczesne wieżowce, przepiękne jachty o wartości kilku milionów dolarów i restauracje oferujące wyśmienitą kuchnię – jest to idealne miejsce na przechadzkę, kolację lub rejs po zatoce.

Lotnisko w Dubaju to główny węzeł przesiadkowy i rodzimy port Emirates, a zarazem pierwsze miejsce, które podróżni zobaczą po przyjeździe. Obsługuje rocznie ponad 88,2 milionów pasażerów oraz więcej niż 100 linii lotniczych, latających do ponad 240 portów lotniczych na 6 kontynentach. Lotnisko jest numerem jeden na światową skalę pod względem liczby obsługiwanych Airbusów A380. Na lotnisku w Dubaju, poza niezliczoną ilością sklepów i butików, pasażerowie znajdą dobrze wyposażone centrum medyczne, muzeum czy ośrodek SPA.

Dubaj dla aktywnych

W Dubaju znajdują się pola golfowe, można jeździć konno, a nawet dosiąść wielbłąda podczas wycieczki na pustynnym safari, gdzie również czekają takie atrakcje jak sandboarding czy dune bashing (off road na pustyni). Metropolia ze względu na swoje położenie nad Zatoką Perską ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko pustynne rozrywki.

Entuzjaści sportów wodnych powinni wybrać się na wybrzeże, gdzie można podziwiać piękne widoki i panoramę miasta z perspektywy motorówki albo wodnego banana, zaś prawdziwi poszukiwacze wrażeń mogą spróbować flyboardingu. Fani sportów zimowych też znajdą coś dla siebie.

W jednym z najsłynniejszych centrów handlowych w mieście – The Mall Of The Emirates – znajduje się ośrodek narciarski, gdzie temperatura wewnątrz wynosi -4°. Wewnętrzny stok narciarski oferuje m.in. wyciąg krzesełkowy oraz wybieg dla pingwinów.

To część atrakcji Dubaju, do którego można udać się samolotem np. liniami Emirates.

Dostarczył: Infowire.pl

Zobacz też: 
> Linie lotnicze ciekawostki 
> Singapur – co warto zobaczyć

podobne wpisy

Four Corners – jedyna taka granica na świecie

Możliwość komentowania Four Corners – jedyna taka granica na świecie została wyłączona

Chrysler Building, Nowy Jork

Możliwość komentowania Chrysler Building, Nowy Jork została wyłączona

Tureckie bazary – jak się targować?

Możliwość komentowania Tureckie bazary – jak się targować? została wyłączona

Park Narodowy Bryce Canyon, Utah, USA

Możliwość komentowania Park Narodowy Bryce Canyon, Utah, USA została wyłączona

Wyspy Kanaryjskie

Możliwość komentowania Wyspy Kanaryjskie została wyłączona

Sadurski Cartoons w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Sadurski Cartoons w Nowym Jorku została wyłączona

Long Island Rail Road (LIRR), USA

Możliwość komentowania Long Island Rail Road (LIRR), USA została wyłączona

Wieża Tokijska w Tokio

Możliwość komentowania Wieża Tokijska w Tokio została wyłączona

Wyjątkowe wyspy, na których kręcono filmy

Możliwość komentowania Wyjątkowe wyspy, na których kręcono filmy została wyłączona

Z wizytą w Albany, NY, USA

Możliwość komentowania Z wizytą w Albany, NY, USA została wyłączona

Jak powstał Kanion Antylopy w Arizonie?

Możliwość komentowania Jak powstał Kanion Antylopy w Arizonie? została wyłączona

Salar de Uyuni w Boliwii. Hotel z soli

Możliwość komentowania Salar de Uyuni w Boliwii. Hotel z soli została wyłączona

Create AccountLog In Your Account