Dubaj i jego atrakcje. Emiraty Arabskie

W ostatnich kilkudziesięciu latach Dubaj z małego miasta przekształcił się w ogromną metropolię przyciągającą coraz większe rzesze turystów

Miasto z przeszłością…

Przed wiekami zatoka Dubai Creek stanowiła serce miasta, w którym kwitł handel morski pozwalający na szybki rozwój i rozrastanie się metropolii. Dziś Dubai Creek dzieli miasto na dwie części, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Podróżni mogą przeprawić się z jednego brzegu na drugi abrą, czyli wodną taksówką. Zdaniem wielu jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście.

Na północnym brzegu Dubai Creek znajduje się Deira – dzielnica, którą tworzą stare domy i tętniące życiem targowiska (souki). Znajdują się tam między innymi: największy targ złota, a także bazar oferujący szeroki wybór orientalnych przypraw oraz owoców morza. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odkryć lokalne i oryginalne smaki Dubaju. Można tu skosztować tradycyjnej bliskowschodniej kuchni, w tym dań, takich jak falafel, baba ganoush, zaatar lub lodów z wielbłądziego mleka.

Al Fahidi to kolejna historyczna część Dubaju i jednocześnie ostatnia dzielnica z budynkami wyposażonymi w tradycyjne wieże wiatrowe, których charakterystyczna konstrukcja została opracowana tysiące lat temu. Dla turystów z ograniczonym budżetem, ciekawym miejscem będzie Dubai Museum, które znajduje się w Forcie Al Fahidi. Za bilet kosztujący w przeliczeniu ok. 1 zł można obejrzeć wystawę przedstawiającą codzienne życie mieszkańców zatoki przed odkryciem pól naftowych.

…które napędza przyszłość

Dubaj jest przykładem potęgi ludzkiej technologii, dzięki takim obiektom jak The Palm Jumeirah, największej wyspie stworzonej przez człowieka w kształcie palmy, lub Burj Al-Arab Jumeirah – jednego z najwyższych hoteli na świecie, wznoszącego się na wysokość 321 metrów, o konstrukcji przypominającej falujący żagiel, w którym ceny zaczynają się od 4 850 zł i dochodzą nawet do 130 tys. złotych za noc.

W Dubai Mall, jednym z największych centrów handlowych na świecie, znajduje się atrakcja, która przyciąga rzesze turystów – dubajskie akwarium, które w podwieszanym zbiorniku stworzyło dom dla 140 gatunków zwierząt. Morską faunę można bezpłatnie podziwiać z poziomu galerii, a za opłatą ok. 100 zł można wejść do podwodnego zoo, gdzie odwiedzający spacerują tunelami wewnątrz akwarium. Na zewnątrz, tuż za drzwiami centrum handlowego, znajdują się dubajskie fontanny – jeden z największych na świecie multimedialnych parków fontann, stworzony na powierzchni ponad 12-hektarowego, sztucznego jeziora Burj Khalifa Lake. Nad wodnym kompleksem wznosi się słynny wieżowiec Burj Khalifa, najwyższy budynek na Ziemi, mierzący 828 metry.

Amatorom długich spacerów z pewnością przypadnie do gustu Dubai Marina, jedna z najbogatszych części Dubaju. Znajdują się tu nowoczesne wieżowce, przepiękne jachty o wartości kilku milionów dolarów i restauracje oferujące wyśmienitą kuchnię – jest to idealne miejsce na przechadzkę, kolację lub rejs po zatoce.

Lotnisko w Dubaju to główny węzeł przesiadkowy i rodzimy port Emirates, a zarazem pierwsze miejsce, które podróżni zobaczą po przyjeździe. Obsługuje rocznie ponad 88,2 milionów pasażerów oraz więcej niż 100 linii lotniczych, latających do ponad 240 portów lotniczych na 6 kontynentach. Lotnisko jest numerem jeden na światową skalę pod względem liczby obsługiwanych Airbusów A380. Na lotnisku w Dubaju, poza niezliczoną ilością sklepów i butików, pasażerowie znajdą dobrze wyposażone centrum medyczne, muzeum czy ośrodek SPA.

Dubaj dla aktywnych

W Dubaju znajdują się pola golfowe, można jeździć konno, a nawet dosiąść wielbłąda podczas wycieczki na pustynnym safari, gdzie również czekają takie atrakcje jak sandboarding czy dune bashing (off road na pustyni). Metropolia ze względu na swoje położenie nad Zatoką Perską ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko pustynne rozrywki.

Entuzjaści sportów wodnych powinni wybrać się na wybrzeże, gdzie można podziwiać piękne widoki i panoramę miasta z perspektywy motorówki albo wodnego banana, zaś prawdziwi poszukiwacze wrażeń mogą spróbować flyboardingu. Fani sportów zimowych też znajdą coś dla siebie.

W jednym z najsłynniejszych centrów handlowych w mieście – The Mall Of The Emirates – znajduje się ośrodek narciarski, gdzie temperatura wewnątrz wynosi -4°. Wewnętrzny stok narciarski oferuje m.in. wyciąg krzesełkowy oraz wybieg dla pingwinów.

To część atrakcji Dubaju, do którego można udać się samolotem np. liniami Emirates.

Dostarczył: Infowire.pl

Zobacz też: 
> Linie lotnicze ciekawostki 
> Singapur – co warto zobaczyć

podobne wpisy

Jezioro Tuz (Tuz Gölü) w Turcji

Możliwość komentowania Jezioro Tuz (Tuz Gölü) w Turcji została wyłączona

Dlaczego wybrać się do Etiopii?

Możliwość komentowania Dlaczego wybrać się do Etiopii? została wyłączona

Nowy Jork walczy z otyłością

Możliwość komentowania Nowy Jork walczy z otyłością została wyłączona

Chamonix-Mont-Blanc, Francja

Możliwość komentowania Chamonix-Mont-Blanc, Francja została wyłączona

Wieża Big Ben, Londyn

Możliwość komentowania Wieża Big Ben, Londyn została wyłączona

Najpiękniejsze miasta świata i Europy

Możliwość komentowania Najpiękniejsze miasta świata i Europy została wyłączona

Hulajnogi elektryczne jeżdżą po Wiedniu

Możliwość komentowania Hulajnogi elektryczne jeżdżą po Wiedniu została wyłączona

Chicago – Wietrzne Miasto

Możliwość komentowania Chicago – Wietrzne Miasto została wyłączona

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Możliwość komentowania Pałac Schönbrunn w Wiedniu została wyłączona

Malowanie Hollywood

Możliwość komentowania Malowanie Hollywood została wyłączona

Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia

Możliwość komentowania Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia została wyłączona

Punta del Este, Urugwaj

Możliwość komentowania Punta del Este, Urugwaj została wyłączona

Create AccountLog In Your Account