Dzielnice miasta Zakopane

Choć Zakopane nie jest dużym miastem (liczba stałych mieszkańców nie przekracza 30 tysięcy), jest podzielone na prawie 20 dzielnic. Oto niektóre z nich

Krupówki

Tej części Zakopanego nikomu nie trzeba przedstawiać. Znajdują się tu między innymi znane i lubiane przez turystów Krupówki. Poza licznymi restauracjami, karczmami, kawiarniami i klubami w centrum Zakopanego znajdziemy również wiele ciekawych atrakcji – między innymi gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Miejską Galerię Sztuki, liczne zabytki architektury w stylu zakopiańskim i pomniki. Centrum Zakopanego jest odpowiednim miejscem dla turystów nastawionych na rozrywkę i nocne imprezowanie.

Oscypki serki góralskie Zakopane Tatry górale
Oscypki na Krupówkach w Zakopanem

Skibkówki

Skibkówki położone są w południowo-zachodniej części Zakopanego. Jest to cicha okolica, odpowiednia dla osób ceniących sobie spokój. Atutem dzielnicy jest bliskość spacerowej Ścieżki pod Reglami oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego – w niewielkiej odległości znajdują się wejścia do tatrzańskich dolin. Z najbliżej położonej doliny – Strążyskiej – można wybrać się na wycieczkę między innymi na Sarnią Skałę oraz Giewont.

Zakopane ciekawostki dzielnice miasto Tatry Podhale
Zakopane w zimie. Kochamy takie Tatry!

Krzeptówki

Krzeptówki to dzielnica położona w południowo-zachodniej części Zakopanego, ciągnąca się wzdłuż ul. Krzeptówki. Ciekawymi obiektami do zobaczenia w tej dzielnicy są Sanktuarium MB Fatimskiej oraz chałupa legendarnego górala – Sabały. Z Krzeptówek szybko dojdziemy do TPN – między innymi do Doliny Małej Łąki (i dalej między innymi na Giewont lub Czerwone Wierchy).

Jaszczurówka

Jaszczurówka jest dzielnicą położoną w południowo-wschodniej części Zakopanego. Najważniejszym zabytkiem tej części miasta jest Kaplica na Jaszczurówce wybudowana wg projektu Stanisława Witkiewicza w pierwszych latach XX wieku. Miłośnicy białego szaleństwa mogą poszusować na stoku Nosal, a piechurzy pójść na wycieczkę do Doliny Olczyskiej (i dalej na Kopieniec, Nosal lub Halę Gąsienicową).

miasto Zakopane ciekawostki dzielnice Tatry górale
Zakopane, widok na szczyt Giewontu

Antałówka

Dzielnica Antałówka jest położona na wzgórzu o tej samej nazwie, na wysokości 940 m n.p.m. Jest to zabytkowa część miasta – stoi w niej wiele zabytkowych, zakopiańskich willi (między innymi willa „Witkiewiczówka” czy „Śmigło”). Z Antałówki rozciąga się piękny widok na panoramę Tatr, a zimą funkcjonuje tu wyciąg narciarski.

Olcza

Olcza jest rozległą dzielnicą położoną we wschodniej części Zakopanego. Jest to miejsce spokojne, leżące w oddaleniu od zgiełku Krupówek i Centrum Zakopanego. Ciekawostką dzielnicy jest Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik.

Toporowa Cyrhla

Toporowa Cyrhla jest najwyżej położoną i najdalej na wschód wysuniętą częścią Zakopanego, znajdującą się tuż przy wjeździe do miasta od strony Morskiego Oka i Bukowiny Tatrzańskiej. Z Cyrhli biegnie zielony szlak turystyczny na Polanę Kopieniec i Psią Trawkę. Jest to dobre miejsce wypadowe w góry.

Zakopane ciekawostki dzielnice miasto Tatry Podhale
Jedna z willi w Zakopanem, z widokiem na Tatry

Harenda

Harenda jest najdalej na północny zachód wysuniętą dzielnicą Zakopanego. Głównymi zabytkami dzielnicy są zabytkowy drewniany kościół z XV w. oraz Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza. Miłośnicy białego szaleństwa mogą pojeździć w dobrze przygotowanym kompleksie narciarskim „Harenda”.

Gubałówka

Dzielnicę Gubałówka tworzą zabudowania rozmieszczone na rozległych stokach pasma Gubałowskiego. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest fenomenalny widok na Tatry, a także liczne atrakcje usytuowane na szczycie Gubałówki (restauracje, park linkowy, wypożyczalnia quadów, tyrolka itd.). Świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi.

Na zdjęciu: zakopiańskie Krupówki w nocnej scenerii
Tekst: Agnieszka Ciborowska Baza obiektów noclegowych w Zakopanem  / Artelis.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o góralach
> Zakopane ciekawostki
> Karykatury Zakopane

dowcipy o góralach bacy kawały humor górale
– Panocku, Zakopane w drugą stronę!
podobne wpisy

Jastarnia – miasto na Mierzei Helskiej

Możliwość komentowania Jastarnia – miasto na Mierzei Helskiej została wyłączona

Szydłowiec

Możliwość komentowania Szydłowiec została wyłączona

Bieszczady. Co zobaczyć w rejonie Soliny?

Możliwość komentowania Bieszczady. Co zobaczyć w rejonie Soliny? została wyłączona

Kościół i klasztor franciszkanów w Poznaniu

Możliwość komentowania Kościół i klasztor franciszkanów w Poznaniu została wyłączona

Co zobaczyć w Poznaniu. Ciekawostki

Możliwość komentowania Co zobaczyć w Poznaniu. Ciekawostki została wyłączona

Gdańsk. Najstarsza piłka świata

Możliwość komentowania Gdańsk. Najstarsza piłka świata została wyłączona

Polskie przysłowia o górach

Możliwość komentowania Polskie przysłowia o górach została wyłączona

Lech Wałęsa na znaczku pocztowym

Możliwość komentowania Lech Wałęsa na znaczku pocztowym została wyłączona

Turystyka piwna w Polsce

Możliwość komentowania Turystyka piwna w Polsce została wyłączona

Oława – miasto z kogutem w herbie

Możliwość komentowania Oława – miasto z kogutem w herbie została wyłączona

Z wizytą w Biskupinie

Możliwość komentowania Z wizytą w Biskupinie została wyłączona

7 miejsc, które trzeba zobaczyć w czasie pobytu w Krakowie

Możliwość komentowania 7 miejsc, które trzeba zobaczyć w czasie pobytu w Krakowie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account