Dzielnice miasta Zakopane

Choć Zakopane nie jest dużym miastem (liczba stałych mieszkańców nie przekracza 30 tysięcy), jest podzielone na prawie 20 dzielnic. Oto niektóre z nich

Krupówki

Tej części Zakopanego nikomu nie trzeba przedstawiać. Znajdują się tu między innymi znane i lubiane przez turystów Krupówki. Poza licznymi restauracjami, karczmami, kawiarniami i klubami w centrum Zakopanego znajdziemy również wiele ciekawych atrakcji – między innymi gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Miejską Galerię Sztuki, liczne zabytki architektury w stylu zakopiańskim i pomniki. Centrum Zakopanego jest odpowiednim miejscem dla turystów nastawionych na rozrywkę i nocne imprezowanie.

Oscypki serki góralskie Zakopane Tatry górale
Oscypki na Krupówkach w Zakopanem

Skibkówki

Skibkówki położone są w południowo-zachodniej części Zakopanego. Jest to cicha okolica, odpowiednia dla osób ceniących sobie spokój. Atutem dzielnicy jest bliskość spacerowej Ścieżki pod Reglami oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego – w niewielkiej odległości znajdują się wejścia do tatrzańskich dolin. Z najbliżej położonej doliny – Strążyskiej – można wybrać się na wycieczkę między innymi na Sarnią Skałę oraz Giewont.

Zakopane ciekawostki dzielnice miasto Tatry Podhale
Zakopane w zimie. Kochamy takie Tatry!

Krzeptówki

Krzeptówki to dzielnica położona w południowo-zachodniej części Zakopanego, ciągnąca się wzdłuż ul. Krzeptówki. Ciekawymi obiektami do zobaczenia w tej dzielnicy są Sanktuarium MB Fatimskiej oraz chałupa legendarnego górala – Sabały. Z Krzeptówek szybko dojdziemy do TPN – między innymi do Doliny Małej Łąki (i dalej między innymi na Giewont lub Czerwone Wierchy).

Jaszczurówka

Jaszczurówka jest dzielnicą położoną w południowo-wschodniej części Zakopanego. Najważniejszym zabytkiem tej części miasta jest Kaplica na Jaszczurówce wybudowana wg projektu Stanisława Witkiewicza w pierwszych latach XX wieku. Miłośnicy białego szaleństwa mogą poszusować na stoku Nosal, a piechurzy pójść na wycieczkę do Doliny Olczyskiej (i dalej na Kopieniec, Nosal lub Halę Gąsienicową).

miasto Zakopane ciekawostki dzielnice Tatry górale
Zakopane, widok na szczyt Giewontu

Antałówka

Dzielnica Antałówka jest położona na wzgórzu o tej samej nazwie, na wysokości 940 m n.p.m. Jest to zabytkowa część miasta – stoi w niej wiele zabytkowych, zakopiańskich willi (między innymi willa „Witkiewiczówka” czy „Śmigło”). Z Antałówki rozciąga się piękny widok na panoramę Tatr, a zimą funkcjonuje tu wyciąg narciarski.

Olcza

Olcza jest rozległą dzielnicą położoną we wschodniej części Zakopanego. Jest to miejsce spokojne, leżące w oddaleniu od zgiełku Krupówek i Centrum Zakopanego. Ciekawostką dzielnicy jest Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik.

Toporowa Cyrhla

Toporowa Cyrhla jest najwyżej położoną i najdalej na wschód wysuniętą częścią Zakopanego, znajdującą się tuż przy wjeździe do miasta od strony Morskiego Oka i Bukowiny Tatrzańskiej. Z Cyrhli biegnie zielony szlak turystyczny na Polanę Kopieniec i Psią Trawkę. Jest to dobre miejsce wypadowe w góry.

Zakopane ciekawostki dzielnice miasto Tatry Podhale
Jedna z willi w Zakopanem, z widokiem na Tatry

Harenda

Harenda jest najdalej na północny zachód wysuniętą dzielnicą Zakopanego. Głównymi zabytkami dzielnicy są zabytkowy drewniany kościół z XV w. oraz Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza. Miłośnicy białego szaleństwa mogą pojeździć w dobrze przygotowanym kompleksie narciarskim „Harenda”.

Gubałówka

Dzielnicę Gubałówka tworzą zabudowania rozmieszczone na rozległych stokach pasma Gubałowskiego. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest fenomenalny widok na Tatry, a także liczne atrakcje usytuowane na szczycie Gubałówki (restauracje, park linkowy, wypożyczalnia quadów, tyrolka itd.). Świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi.

Na zdjęciu: zakopiańskie Krupówki w nocnej scenerii
Tekst: Agnieszka Ciborowska Baza obiektów noclegowych w Zakopanem  / Artelis.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o góralach
> Zakopane ciekawostki
> Karykatury Zakopane

dowcipy o góralach bacy kawały humor górale
– Panocku, Zakopane w drugą stronę!
podobne wpisy

Muzeum Ziemi Kociewskiej

Możliwość komentowania Muzeum Ziemi Kociewskiej została wyłączona

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Możliwość komentowania Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie została wyłączona

Największy kościół w Polsce: Bazylika w Licheniu

Możliwość komentowania Największy kościół w Polsce: Bazylika w Licheniu została wyłączona

Czy kawior z Polski podbije świat?

Możliwość komentowania Czy kawior z Polski podbije świat? została wyłączona

Zabytki i atrakcje Trójmiasta

Możliwość komentowania Zabytki i atrakcje Trójmiasta została wyłączona

Płatny wjazd do centrum Warszawy

Możliwość komentowania Płatny wjazd do centrum Warszawy została wyłączona

Warszawa. Ulica Jerzego Zaruby na Ursynowie

Możliwość komentowania Warszawa. Ulica Jerzego Zaruby na Ursynowie została wyłączona

Zamek Czocha

Możliwość komentowania Zamek Czocha została wyłączona

Miasto Wisła – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Miasto Wisła – 10 ciekawostek została wyłączona

Atrakcje Raciborza. Nie tylko Zamek Piastowski

Możliwość komentowania Atrakcje Raciborza. Nie tylko Zamek Piastowski została wyłączona

Elektrownia Turów w Bogatyni

Możliwość komentowania Elektrownia Turów w Bogatyni została wyłączona

Bramkarz Cracovii był karykaturzystą

Możliwość komentowania Bramkarz Cracovii był karykaturzystą została wyłączona

Create AccountLog In Your Account