Elektrownia Kozienice ma 50 lat

Elektrownia Kozienice ma 50 lat

Elektrownia Kozienice ma 50 lat

Możliwość komentowania Elektrownia Kozienice ma 50 lat została wyłączona

Minęło 50 lat od momentu, gdy wiosną 1968 r. rozpoczęła się budowa Elektrowni Kozienice. Cztery lata później popłynął z niej pierwszy prąd

W latach 60-ych XX wieku opracowano program rozwoju polskiej energetyki na lata 1960-1970, w którym znalazł się zapis o konieczności wybudowania w centralnej Polsce, w rejonie środkowej Wisły, elektrowni kondensacyjnej. Otrzymała ona roboczą nazwę „Wisła”. Pierwsi robotnicy pojawili się w Świerżach Górnych wczesną wiosną 1968 roku.

Budowa Elektrowni Kozienice była realizowana w dwóch kilkuletnich etapach. W pierwszym z nich, realizowanym do 1975 r., oddano do użytku osiem tzw. „dwusetek” – bloków energetycznych o łącznej mocy 1 600 MW (każdy po 200 MW). Pierwszy prąd z Elektrowni Kozienice popłynął do sieci 18 października 1972 r. W drugim etapie, zrealizowanym latach 1975-1979, wybudowano dwa nowoczesne bloki o łącznej mocy 1 000 MW (każdy po 500 MW – tzw. „pięćsetki”).

Lata 70. i 80. ubiegłego wieku, to okres intensywnego rozwoju nie tylko Elektrowni Kozienice, ale także związanych z nią zakładów oraz sieci handlowej i usługowej w Kozienicach oraz Świerżach Górnych. W 1996 r. minister przemysłu i handlu przekształcił dotychczasowe przedsiębiorstwo państwowe w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Elektrownia „Kozienice” S.A. Kapitał zakładowy spółki, wynoszący 450 mln zł, został podzielony na 4,5 mln imiennych akcji.

W 2007 r. Elektrownia Kozienice dołączyła do Grupy Enea., a w maju 2012 r. spółka nią zarządzająca zmieniła nazwę na Enea Wytwarzanie. W tym samym roku rozpoczęła się kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja, największa w historii Grupy Enea – budowa nowego, jedenastego bloku o mocy 1 075 MW. B11, bo tak nazywa się w skrócie nowy blok, oddano do użytku 19 grudnia 2017 roku.

B11 to największa i najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii polskiej energetyki. Moc wytwórcza Elektrowni Kozienice wzrosła aż o 1/3, do poziomu 4 000 MW, co pozwoliło osiągnąć 13-procontowy udział w krajowym rynku produkcji energii elektrycznej.

Elektrownia Kozienice w Świerżach Górnych jest największą elektrownią na węgiel kamienny i drugą co do wielkości elektrownią w Polsce. Wytwarzany w niej prąd dociera przez sieć przesyłową i dystrybucyjną do tysięcy polskich domów, fabryk oraz przedsiębiorstw.

Dostarczył: Infowire.pl

podobne wpisy

Giewont – góra w Tatrach

Możliwość komentowania Giewont – góra w Tatrach została wyłączona

Zatłoczone Karkonosze

Możliwość komentowania Zatłoczone Karkonosze została wyłączona

Mury obronne, Poznań

Możliwość komentowania Mury obronne, Poznań została wyłączona

Arktyka coraz bardziej przyjazna

Możliwość komentowania Arktyka coraz bardziej przyjazna została wyłączona

Szczawnica i jej atrakcje

Możliwość komentowania Szczawnica i jej atrakcje została wyłączona

2014. Polacy wciąż chcą wyjeżdżać za granicę

Możliwość komentowania 2014. Polacy wciąż chcą wyjeżdżać za granicę została wyłączona

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Możliwość komentowania Muzeum Narodowe w Poznaniu została wyłączona

Ciekawostki polskie (2)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (2) została wyłączona

Historia warszawskiej syrenki Picassa

Możliwość komentowania Historia warszawskiej syrenki Picassa została wyłączona

Poland – wieś na na wyspie Kiritimati

Możliwość komentowania Poland – wieś na na wyspie Kiritimati została wyłączona

Szydłowiec

Możliwość komentowania Szydłowiec została wyłączona

Karpacz – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Karpacz – 10 ciekawostek została wyłączona

Create AccountLog In Your Account