Historia botoksu i medycyna estetyczna

W XX wieku pojawiła się nowa dziedzina medycyny, nazywana estetyczną, a raz z nią nowy preparat – toksyna botulinowa. Ten wyjątkowy lek, po trochę przypadkowym odkryciu właściwości „przeciwstarzeniowych” stał się jednym z podstawowych i najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej

Pierwsze doniesienia o zastosowaniu toksyny botulinowej czyli botoksu w celu poprawiania urody pojawiły się ponad ćwierć wieku temu. Podczas przeprowadzanych terapii związanych z patologiami mięśni twarzy okazało się, że podana w określony sposób – wtedy zupełnie przypadkowo – spłyca, a nawet usuwa zmarszczki. Mimo odkrycia nie wróżono botoksowi wielkiej kariery w medycynie estetycznej – wielu lekarzy uważało stosowanie leku (będącego w istocie silną organiczną trucizną) do poprawienia wyglądu twarzy za nieetyczne.

Szybko okazało się, że kariera botoksu dopiero się zaczyna. Początkowe wątpliwości ustąpiły miejsca entuzjazmowi i kolejni lekarze – przede wszystkim amerykańscy – z zapałem przystąpili do wstrzykiwania toksyny w każde zagłębienie, każdą zmarszczkę i niedoskonałość, unieruchamiając twarze pacjentów i powodując przy tym powstawanie licznych objawów ubocznych. Potrzeba było trochę czasu, by rozsądek i umiar zwyciężyły, a wypracowane techniki uczyniły z botoksu najlepszy zabieg leczący defekty estetyczne powstałe na skutek mimiki.

Przesada i niekompetencja

Na przestrzeni lat doskonalono toksynę, rosły też kompetencje lekarzy. Obecnie botoks jest na tyle bezpieczny, że ryzyko powikłań jest minimalne. Pod warunkiem oczywiście, że zostanie podany przez kompetentnego lekarza. Bo pozorna prostota i bezpieczeństwo tego oswojonego przez lata preparatu sprawiły, że za wygładzanie zmarszczek coraz częściej biorą się osoby bez odpowiedniego doświadczenia, w tym również nieposiadające dyplomu lekarza.

Ważny jest również umiar. Botoksu nie powinno podawać się częściej niż co trzy miesiące. Nadmierne lub nieumiejętne ostrzykiwanie może skutkować zamrożeniem mimiki i opuchnięciem okolicy oczu. Jednak w rękach doświadczonego lekarza toksyna botulinowa jest bezpieczna i pozwala zachować naturalny wygląd. Odpowiednio wykonany zabieg nie tylko usunie i wygładzi zmarszczki, ale nada twarzy zrelaksowany, wypoczęty i „luksusowy” wygląd.

Co jeszcze potrafi botoks

Wykorzystanie botoksu do korekcji zmarszczek mimicznych, to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jak wynika z przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging ankiety, aż 87% biorących udział w badaniu lekarzy ten właśnie zabieg wskazało jako najczęściej wykonywany w swoich gabinetach.

Najlepsze i najbardziej przewidywalne efekty daje zastosowanie toksyny botulinowej w górnej części twarzy, a więc w okolicach oczu, czoła oraz w obszarze między brwiami. Coraz częściej zabiegom poddaje się także dolną część twarzy: bródkę, mięśnie żwacze czy okolice i kąciki ust, a także nos – w celu uniesienia opadającej końcówki. Odpowiednio podany poprawia także owal twarzy.

Wyjątkowe właściwości botoksu pozwalają również leczyć nadpotliwość miejscową (np. pach), zmniejszają napięcia w przypadku trudno gojących się ran oraz redukują wydzielanie łoju. Stosuje się go również w leczeniu hemoroidów. Botoks napędza rozwój medycyny estetycznej, a milionom pacjentów na całym świecie pozwala poprawić wygląd i samopoczucie.

Zobacz też: 
> Szminka ciekawostki
> Lakier do paznokcie ciekawostki

podobne wpisy

Ciekawostki o waranach

Możliwość komentowania Ciekawostki o waranach została wyłączona

Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta?

Możliwość komentowania Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta? została wyłączona

Ciekawostki o Kanionie Antylopy, Arizona, USA

Możliwość komentowania Ciekawostki o Kanionie Antylopy, Arizona, USA została wyłączona

Ciekawostki o piernikach

Możliwość komentowania Ciekawostki o piernikach została wyłączona

Polonia i emigracja – ciekawostki (2)

Możliwość komentowania Polonia i emigracja – ciekawostki (2) została wyłączona

Historia polskiej waluty – ciekawostki

Możliwość komentowania Historia polskiej waluty – ciekawostki została wyłączona

10 ciekawostek o Australii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Australii została wyłączona

Od kogo Anglicy wzięli swoją flagę?

Możliwość komentowania Od kogo Anglicy wzięli swoją flagę? została wyłączona

Kto zniszczył nos Sfinksa?

Możliwość komentowania Kto zniszczył nos Sfinksa? została wyłączona

Ciekawostki polskie (5)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (5) została wyłączona

Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki

Możliwość komentowania Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki została wyłączona

Ciekawostki polskie (6)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (6) została wyłączona

Create AccountLog In Your Account