Kakao – zdrowie i uroda

Kakao – zdrowie i uroda

Kakao – zdrowie i uroda

Możliwość komentowania Kakao – zdrowie i uroda została wyłączona

Kakao to niezwykle popularny i bogaty w składniki odżywcze dodatek do naszej codziennej diety. W starożytności było nazywane „pokarmem bogów” i było wiele warte. Czy dzisiaj wiemy, jak wykorzystać niezwykłe właściwości kakao? Czy znamy jego korzystny wpływ na nasze zdrowie?

Właściwości zdrowotne kakao

Choroby cywilizacyjne, np. choroby układu krążenia, to prawdziwa zmora naszych czasów. Z pomocą może przyjść kakao, a wszystko za sprawą wysokiej zawartości flawonoli. Wykazują one bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, działając rozkurczowo na naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi. Neutralizują tym samym działanie złego cholesterolu, zapobiegając rozwojowi m.in. miażdżycy.

Kakao to również nasz sprzymierzeniec w walce z nowotworami, szczególnie rakiem jelita grubego — odpowiada za to wysoka zawartość flawonoidów. Pomaga również łagodzić stres oraz poprawia nastrój, a więc skutecznie walczy o zdrowie osób aktywnych zawodowo. Działanie relaksacyjne oraz uspokajające kakao wynika głównie z obecności w jego składzie kwasu walerianowego, jak również magnezu, łagodzącego depresyjne nastroje.

Kakao powinno być stałym elementem diety osób starszych, ponieważ hamuje u nich procesy pogarszania się pamięci, co wynika ze zmian zachodzących w mózgu. Do swojej diety kakao powinny również włączyć osoby narażone na osteoporozę i anemię. Zawarte w nim związki, skutecznie zapobiegają rozwojowi tych właśnie chorób.

Kakao i dieta. Czy gorzka czekolada może pomóc nam schudnąć?

Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej, wcale nie musisz rezygnować z kakao czy czekolady. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny oraz epikatechnie, kakao w znacznym stopniu poprawia metabolizm. Jedzenie ciemnej czekolady podwyższa ponadto w organizmie poziom greliny czyli hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości. W praktyce sprowadza się do tego, że po zjedzeniu kilku kostek czekolady czujemy mniejszy głód i mniejszą potrzebę podjadania, która jest największym wrogiem szczupłej sylwetki.

Trzeba jednak dodać, że nie każda czekolada ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli chcemy odczuć na sobie właściwości odchudzające czekolady, powinniśmy wybierać czekoladę gorzką, o zawartości kakao powyżej 70%. Im więcej kakao tym lepiej. Jeżeli nie przeszkadza nam nieco gorzki posmak, warto kupić tabliczkę, zawierającą nawet 90% kakao. Aby nie zniweczyć pozytywnego wpływu kakao na nasze zdrowie i dietę zaleca się, aby dzienna porcja czekolady wynosiła około dwóch kostek. Nie zapominajmy że, czekolada, choć zdrowa, wciąż jest produktem kalorycznym.

Wpływ kakao na urodę

Kakao, dzięki temu, że jest bogatym źródłem antyoksydantów, soli mineralnych (przede wszystkim witaminy E), opóźnia procesy starzenia się skóry oraz neutralizuje działanie wolnych rodników. Nic więc dziwnego, że kakao to popularny składnik wielu kremów oraz maseczek wpływających nawilżająco, jak i odżywczo na skórę, zwiększając również jej odporność na promieniowanie UV. Warto więc połączyć kakao z jogurtem, miodem lub mlekiem i stworzyć naturalną maseczkę, którą z pewnością pokocha nasza skóra.

Ciekawostki o kakao: Super Polonia

Zobacz też:
> Ciekawostki o czekoladzie
> Ciekawostki o cytrynie

podobne wpisy

10 ciekawostek o misiu koala

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o misiu koala została wyłączona

Frankfurt nad Menem – ciekawostki

Możliwość komentowania Frankfurt nad Menem – ciekawostki została wyłączona

Ciekawostki polskie (10)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (10) została wyłączona

Ciekawostki – turystyka i podróże (12)

Możliwość komentowania Ciekawostki – turystyka i podróże (12) została wyłączona

Paryż wyludnia się

Możliwość komentowania Paryż wyludnia się została wyłączona

Lansing, stolica stanu Michigan – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Lansing, stolica stanu Michigan – 10 ciekawostek została wyłączona

Polscy nobliści

Możliwość komentowania Polscy nobliści została wyłączona

10 ciekawostek o gumie do żucia

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o gumie do żucia została wyłączona

Sylwester w innych krajach

Możliwość komentowania Sylwester w innych krajach została wyłączona

10 ciekawostek o Jordanii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Jordanii została wyłączona

Opactwo Westminsterskie w Londynie – ciekawostki

Możliwość komentowania Opactwo Westminsterskie w Londynie – ciekawostki została wyłączona

Ciekawostki polskie (3)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (3) została wyłączona

Create AccountLog In Your Account