Kakao – zdrowie i uroda

Kakao – zdrowie i uroda

Kakao – zdrowie i uroda

Możliwość komentowania Kakao – zdrowie i uroda została wyłączona

Kakao to niezwykle popularny i bogaty w składniki odżywcze dodatek do naszej codziennej diety. W starożytności było nazywane „pokarmem bogów” i było wiele warte. Czy dzisiaj wiemy, jak wykorzystać niezwykłe właściwości kakao? Czy znamy jego korzystny wpływ na nasze zdrowie?

Właściwości zdrowotne kakao

Choroby cywilizacyjne, np. choroby układu krążenia, to prawdziwa zmora naszych czasów. Z pomocą może przyjść kakao, a wszystko za sprawą wysokiej zawartości flawonoli. Wykazują one bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, działając rozkurczowo na naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi. Neutralizują tym samym działanie złego cholesterolu, zapobiegając rozwojowi m.in. miażdżycy.

Kakao to również nasz sprzymierzeniec w walce z nowotworami, szczególnie rakiem jelita grubego — odpowiada za to wysoka zawartość flawonoidów. Pomaga również łagodzić stres oraz poprawia nastrój, a więc skutecznie walczy o zdrowie osób aktywnych zawodowo. Działanie relaksacyjne oraz uspokajające kakao wynika głównie z obecności w jego składzie kwasu walerianowego, jak również magnezu, łagodzącego depresyjne nastroje.

Kakao powinno być stałym elementem diety osób starszych, ponieważ hamuje u nich procesy pogarszania się pamięci, co wynika ze zmian zachodzących w mózgu. Do swojej diety kakao powinny również włączyć osoby narażone na osteoporozę i anemię. Zawarte w nim związki, skutecznie zapobiegają rozwojowi tych właśnie chorób.

Kakao i dieta. Czy gorzka czekolada może pomóc nam schudnąć?

Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej, wcale nie musisz rezygnować z kakao czy czekolady. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny oraz epikatechnie, kakao w znacznym stopniu poprawia metabolizm. Jedzenie ciemnej czekolady podwyższa ponadto w organizmie poziom greliny czyli hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości. W praktyce sprowadza się do tego, że po zjedzeniu kilku kostek czekolady czujemy mniejszy głód i mniejszą potrzebę podjadania, która jest największym wrogiem szczupłej sylwetki.

Trzeba jednak dodać, że nie każda czekolada ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli chcemy odczuć na sobie właściwości odchudzające czekolady, powinniśmy wybierać czekoladę gorzką, o zawartości kakao powyżej 70%. Im więcej kakao tym lepiej. Jeżeli nie przeszkadza nam nieco gorzki posmak, warto kupić tabliczkę, zawierającą nawet 90% kakao. Aby nie zniweczyć pozytywnego wpływu kakao na nasze zdrowie i dietę zaleca się, aby dzienna porcja czekolady wynosiła około dwóch kostek. Nie zapominajmy że, czekolada, choć zdrowa, wciąż jest produktem kalorycznym.

Wpływ kakao na urodę

Kakao, dzięki temu, że jest bogatym źródłem antyoksydantów, soli mineralnych (przede wszystkim witaminy E), opóźnia procesy starzenia się skóry oraz neutralizuje działanie wolnych rodników. Nic więc dziwnego, że kakao to popularny składnik wielu kremów oraz maseczek wpływających nawilżająco, jak i odżywczo na skórę, zwiększając również jej odporność na promieniowanie UV. Warto więc połączyć kakao z jogurtem, miodem lub mlekiem i stworzyć naturalną maseczkę, którą z pewnością pokocha nasza skóra.

Ciekawostki o kakao: Super Polonia

Zobacz też:
> Ciekawostki o czekoladzie
> Ciekawostki o cytrynie

podobne wpisy

Chorzele – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Chorzele – 10 ciekawostek została wyłączona

Co to jest miód Manuka?

Możliwość komentowania Co to jest miód Manuka? została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Dubaj, Liban, Egipt, Szwecja

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Dubaj, Liban, Egipt, Szwecja została wyłączona

Ciekawostki o Gliwicach

Możliwość komentowania Ciekawostki o Gliwicach została wyłączona

Harrisburg, Pensylwania, USA

Możliwość komentowania Harrisburg, Pensylwania, USA została wyłączona

Wolbrom – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Wolbrom – 10 ciekawostek została wyłączona

10 ciekawostek o Grenlandii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Grenlandii została wyłączona

Polska kuchnia 100 lat temu i dziś

Możliwość komentowania Polska kuchnia 100 lat temu i dziś została wyłączona

Wakacje we Włoszech – ciekawostki

Możliwość komentowania Wakacje we Włoszech – ciekawostki została wyłączona

Betlejem – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Betlejem – 10 ciekawostek została wyłączona

Melbourne, Australia – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Melbourne, Australia – 10 ciekawostek została wyłączona

10 ciekawostek o Częstochowie

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Częstochowie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account