Karykaturzysta na event – jak załatwić?

Wiele osób, które otrzymały zadanie załatwienia profesjonalnego karykaturzysty na event (firmowy lub prywatny), ma z tym duży problem. Czasem nie wystarczą studia z zarządzania, kilka lat w agencji eventowej, hotelu czy praca przy organizacji wesel. Jak w każdym zawodzie, trzeba mieć podstawowe informacje i jakiekolwiek doświadczenie, aby potem nie być rozczarowanym. Pomijając talent i umiejętności plastyczne (każdemu klientowi podoba się coś innego, a równocześnie każdy karykaturzysta ma swój indywidualny styl), nie będziemy tu doradzać w sprawach artystycznych, lecz organizacyjnych. Przeczytaj nasze porady

Co to znaczy zawodowiec?

O tym, czym różni się praca karykaturzystów ulicznych i eventowych, na pewno znajdziesz dużo informacji w innych miejscach, więc nie będziemy tu ich powielać. O tym, że są karykaturzyści zawodowi, rysujący na co dzień, amatorzy lubiący rysować i szukający jakichkolwiek zleceń, do tego plastycy wśród wielu działań artystycznych zajmujący się także rysowaniem karykatur – pewnie też już wiesz. Pomyśl, którego karykaturzystę z tych trzech grup najchętniej chciałbyś zaprosić na event. I rozsądnie zaplanuj budżet, bo jeśli będzie skromny – jedyną opcją będzie zaproszenie amatora czyli rozczarowanie uczestników eventu.

Dobry karykaturzysta na event – fachowiec poszukiwany

„Nie będzie ten – będzie inny” – myślisz naiwnie, po otrzymaniu standardowej oferty karykaturzysty, który rysowaniem na imprezach zajmuje się zawodowo od lat. Prawdopodobnie honorarium początkowo wydało się zbyt wysokie, więc chciałbyś poszukać kogoś tańszego – czyli z mniejszym talentem i doświadczeniem. Ponieważ profesjonalistów i amatorów (tych radzimy omijać z daleka) dzieli nieduża różnica w cenie, narażasz się na podpisanie umowy z przypadkowym twórcą karykatur. Dlatego podstawowym pytaniem z jakim kontaktujesz się z zawodowym karykaturzystą eventowym, powinno być pytanie o dostępność terminu. Jeden z kilku karykaturzystów eventowych działających na rynku, termin który cię interesuje, od dawna może mieć już zajęty.

Drugim pytaniem, powinno być pytanie o szybkość rysowania. 4 albo 20 karykatur wykonanych w ciągu godziny, to jednak duża różnica. Szczególnie, że jak już wiesz, stawki są podobne czyli jeden karykaturzysta w kilka godzin eventu zrobi kilkanaście, inny setkę karykatur. Zapłacisz podobną kwotę, a dla uczestników eventu nie będzie obojętne ilu z nich wróci do domu ze swoją karykaturą. I czy będą zadowoleni z wykonanej karykatury.

Miejscowy czy najlepszy?

Niektórzy szukają jakiegokolwiek plastyka, byle mieszkał jak najbliżej miejsca, w którym ma się odbyć firmowy event lub wesele. To działanie intuicyjnie lub chęć oszczędzenia, gdyż wiadomo, że karykaturzyście, który na wieczorną imprezę ma przyjechać z daleka, trzeba zwrócić za dojazd i nocleg. Warto się jednak zastanowić, czy chcesz kogokolwiek ale miejscowego, czy jednak profesjonalnego karykaturzystę eventowego. Może zapłacisz nieco więcej (wspomniane koszta), jednak masz pewność, że na imprezie będzie osoba setki razy sprawdzona. Zrobisz tak, jeśli najważniejszą sprawą do ciebie jest zadowolenie uczestników eventu. Bo nie ma nic gorszego, niż otrzymanie prymitywnie narysowanej i zupełnie niepodobnej do siebie karykatury.

Kiedy pomyśleć o karykaturzyście?

Jak najwcześniej. Karykatury.com pierwsze 100-procentowe rezerwacje mają na półtora roku przed imprezami. Często na pół roku przed terminem, większość weekendów jest w pełni zarezerwowanych. Jeśli naiwnie wydaje ci się, ze najlepsi w tej branży do ostatniej chwili będą czekać akurat na twoje zapytanie – jesteś w błędzie. Gdy zaśpisz, z konieczności będziesz musiał zaprosić na imprezę jednego z amatorów lub plastyków trudniących się rysowaniem wszystkiego. Lub będziesz musiał zrezygnować z karykatur na evencie.

Radził: Szczepan Sadurski, w Nowym Jorku nazwany „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”, szef Karykatury.com

podobne wpisy

Poradnik dla osób szukających ubezpieczenia

Możliwość komentowania Poradnik dla osób szukających ubezpieczenia została wyłączona

Manufaktura Satyry 2015 – wyniki

Możliwość komentowania Manufaktura Satyry 2015 – wyniki została wyłączona

Satyra w Sosnowcu

Możliwość komentowania Satyra w Sosnowcu została wyłączona

Latarnie morskie – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Latarnie morskie – 10 ciekawostek została wyłączona

Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne?

Możliwość komentowania Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne? została wyłączona

Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu

Możliwość komentowania Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu została wyłączona

Plaże dla naturystów w Polsce

Możliwość komentowania Plaże dla naturystów w Polsce została wyłączona

Didżeje – jak to się zaczęło

Możliwość komentowania Didżeje – jak to się zaczęło została wyłączona

Banderka podsalingowa

Możliwość komentowania Banderka podsalingowa została wyłączona

Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego

Możliwość komentowania Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego została wyłączona

Konkurs rysunku satyrycznego – temat: Wielokulturowość

Możliwość komentowania Konkurs rysunku satyrycznego – temat: Wielokulturowość została wyłączona

Dziesiąta Manufaktura Satyry

Możliwość komentowania Dziesiąta Manufaktura Satyry została wyłączona

Create AccountLog In Your Account