Karykaturzysta na wesele – jak załatwić, jaka cena?

Wesel w Polsce odbywa się sporo. I każdy ma swoje wyobrażenie, jak jego wymarzone wesele powinno wyglądać. Wiele zależy oczywiście od finansów czyli od tego, ile państwo młodzi i ich rodzina chcą wydać na uroczystość weselną. Ale to jedyny taki wieczór w życiu, więc mało kto za wszelką cenę oszczędza. Najważniejsza jest dobra zabawa uczestników wesela, więc na to pieniądze powinny się znaleźć

Jeśli faktycznie zależy ci na dobrej zabawie gości wesela, zadbaj o wyjątkowe atrakcje, które to zapewnią. Coraz więcej organizatorów wesel uznaje, że taką atrakcją jest znakomity, szybko rysujący karykaturzysta eventowy. Radzimy, jak znaleźć najlepszego kandydata.

Co jest ważne?

Może nie uwierzysz, ale profesjonalnych karykaturzystów eventowych czyli takich którzy dojeżdżają na eventy (firmowe lub wesela) w dowolne miejsce Polski, jest zaledwie kilku. Bo oczywiście zakładamy, że nie chcesz zatrudnić jednego z amatorów ogłaszających się w Internecie. Tych jest sporo. I o dziwo, ich stawki często są podobne do stawek profesjonalistów.

Skoro nie znasz się na sztuce karykatury, a po wysokości honorarium nie poznasz kto jest fachowcem, a kto amatorem – musisz brać pod uwagę kilka innych spraw. Przede wszystkim szybkość rysowania. Jeden artysta na wykonanie karykatury potrzebuje minimum kwadransa, innemu potrzeba około 10. minut, ale są też tacy, którym na stworzenie karykatury wystarczą dwie-trzy minuty. Im ktoś szybciej rysuje – tym więcej narysuje gości na twoim weselu. To chyba ważne? Tym bardziej, że prawie nikt nie liczy od sztuki. Płacisz za liczbę godzin pracy.

Szybki karykaturzysta i jego kalendarz

Nieważne czy karykaturzysta mieszka kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów od miejsca, w którym będzie się odbywać twoje wesele. Wybierz profesjonalistę rysującego szybko. Najlepiej około setki gości wesela w kilka godzin.

Tych specjalistów można policzyć na palcach jednej ręki i to właśnie oni są najbardziej rozchwytywani. Na rok, nawet dwa lata przed weselem już mają zajęte pierwsze terminy, a potem ich kalendarze zapełniają się coraz szybciej. Jeśli będziesz zwlekać z decyzją albo o zaproszeniu karykaturzysty na wesele pomyślisz za późno – na tych najlepszych najprawdopodobniej nie będziesz już mieć szans. Musisz wybierać z tych, którzy jeszcze mają wolny termin. To oznacza, że niestety o „pierwszej lidze” karykaturzystów możesz już zapomnieć. A skoro wesele planujesz na rok czy półtora przed jego terminem – również o jak najlepszym karykaturzyście pomyśl właśnie wtedy.

Dlaczego szybkość rysowania jest tak ważna?

Rysowanie portretu lub karykatury wiąże się z pozowaniem. Z wyłączeniem się na pewien czas z aktywnego uczestniczenia w weselu. 15, 10 albo 2 minuty pozowania – to bardzo duża różnica. Wyobraź sobie, że karykaturzysta na wykonanie karykatury potrzebuje kwadransa, a wokół niego stoi kolejka kilkunastu osób. Po jakim czasie zostanie narysowana piętnasta osoba czekająca na swoją kolej? Czy długie oczekiwanie na swoją karykaturę będzie dla takiej osoby przyjemnością? Czy będzie mile wspominać 2-3 godziny czekania w kolejce na swoją karykaturę? Długie stanie w kolejce, zamiast tańczenia i biesiadowania z innymi gośćmi wesela? To chyba każdego przekonuje, że jeśli karykaturzysta na wesele – to ten, który rysuje naprawdę szybko.

Niektórym się wydaje, że kilkuminutowa karykatura, tak naprawdę dowcipny szkic twarzy, jest nieefektowny. Nieprawda, wszystko zależy od talentu i doświadczeni artysty. Jak ktoś nie umie rysować, nawet kwadrans nie wystarczy, żeby powstała udana karykatura. O jakości karykatur i zadowoleniu gości wesela nie decyduje czas, ale osobowość i talent artysty. To on wyczarowuje dowcipne podobizny. Uwierz, w tym fachu doświadczenie ma ogromne znaczenie. Karykatury nie rysują się same.

Ile kosztuje karykaturzysta na wesele?

Jeśli i tak robisz wesele na 100 lub więcej osób – nie oszczędzaj na siłę. Zapomnij o zatrudnieniu profesjonalnego karykaturzysty eventowego za 1-2 godziny (niektórzy miewają takie pomysły). Dwie czy 4 godziny – cena jaką zapłacisz będzie taka sama (lub prawie taka sama), a narysowanych będzie znacznie większa liczba osób. Poza tym wyobraź sobie, że jesteś karykaturzystą – czy przejechał(a)byś się kilkaset kilometrów w jedną stronę, żeby narysować kilkanaście karykatur, potem przespać się w hotelu i nad ranem znów za kierownicę i wracać? A zresztą, nawet jeśli jakiś profesjonalny karykaturzysta się zgodzi na te dwie godzinki, pomyśl ile taka eskapada będzie cię kosztować.

Tekst: Szczepan Sadurski
Rysował na imprezach zamkniętych w USA, Australii i Europie. W Nowym Jorku prasa pisała, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. W ostatniej dekadzie stworzył ok. 50 tys. karykatur. Ilustruje książki, rysunki drukuje w prasie (nie tylko polskiej), występuje w programach telewizyjnych.

Zobacz też:
> Karykaturzysta na event

podobne wpisy

Jak płacić w zagranicznych sklepach on-line?

Możliwość komentowania Jak płacić w zagranicznych sklepach on-line? została wyłączona

Telewizja hotelowa – więcej niż rozrywka

Możliwość komentowania Telewizja hotelowa – więcej niż rozrywka została wyłączona

Malt Whisky Trail

Możliwość komentowania Malt Whisky Trail została wyłączona

Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne?

Możliwość komentowania Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne? została wyłączona

MSPO 2015 – targi w Kielcach

Możliwość komentowania MSPO 2015 – targi w Kielcach została wyłączona

Tysiąc informacji od SuperPolonia.info

Możliwość komentowania Tysiąc informacji od SuperPolonia.info została wyłączona

Muzea w Warszawie – kiedy bezpłatne wejście

Możliwość komentowania Muzea w Warszawie – kiedy bezpłatne wejście została wyłączona

Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce?

Możliwość komentowania Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce? została wyłączona

VII Manufaktura Satyry w Żyrardowie rozstrzygnięta

Możliwość komentowania VII Manufaktura Satyry w Żyrardowie rozstrzygnięta została wyłączona

Dlaczego kochamy horrory?

Możliwość komentowania Dlaczego kochamy horrory? została wyłączona

Absurdy prawa autorskiego w Europie

Możliwość komentowania Absurdy prawa autorskiego w Europie została wyłączona

Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację

Możliwość komentowania Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację została wyłączona

Create AccountLog In Your Account