Kleszcz – 10 ciekawostek

Gdzie i jak atakuje kleszcz? Dlaczego jest niebezpieczny i jakie choroby wywołuje? Jak ustrzec się przed kleszczami?

Ciekawostki o kleszczach

1) Kleszcze żyją głównie w lasach i trawach, dlatego jeśli wybierasz się na spacer po terenie, gdzie jest dużo zieleni, trzeba być czujnym.

2) Momentu wkłucia kleszcza nikt nie czuje. Kleszcze wytwarzają specjalną substancję znieczulającą skórę, więc sam moment ugryzienia nie boli.

3) Najczęściej kleszcze wybierają miejsca na ciele, gdzie skóra jest delikatna i cienka, np. okolice kolan, pachwin czy skóry głowy.

Kleszcze i choroby

4) Te małe pajęczaki są nosicielami wielu chorób. Chorobą, którą powszechnie kojarzymy z ukąszeniem przez kleszcza, jest borelioza. Choć nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków, które mogą ją wywołać, należy pamiętać, że kleszcze przenoszą także wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Obie te choroby są niebezpieczne dla naszego organizmu. Mogą spowodować różne powikłania, np. zapalenie serca i problemy neurologiczne.

las park kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze
Lasy i parki – tu kleszcze czekają na swoje ofiary – zwierzęta i ludzi

Ochrona przed kleszczem

5) Jak się chronić przed kleszczem? Przede wszystkim należy starać się nie dopuścić do samego ukąszenia. Przed wycieczką należy założyć długie spodnie, bluzę lub koszulę z długim rękawem oraz kryte buty. Warto także zakładać jasne ubrania. Dzięki temu, kleszcz będzie bardziej widoczny.

6) Wybierając się do lasu czy parku, warto także założyć nakrycie głowy (czapkę, kapelusz, itp), aby ochronić delikatną skóry głowy np. za uszami. Kleszcze lubią wkłuć się w takich miejscach.

7) Można też skorzystać ze specjalnych preparatów, które odstraszają kleszcze (to tzw. repelenty).

8) Zastosowanie się do powyższych porad nie zapewni 100-procentowej ochrony. Dlatego zawsze po powrocie do domu niezbędna jest dokładna kontrola swojego ciała i sprawdzenie, czy niee pojawiła się podejrzana, czarna kropka.

kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze
Napompowany krwią ofiary kleszcz pęcznieje, wielokrotnie zwiększając swoją objętość

Jeśli zauważyłeś kleszcza

9) Gdy znajdziemy kleszcza, należy uchwycić go plastikową pęsetką i ostrożnie wyciągnąć. Koniecznie trzeba wyjąć całego kleszcza, w całości. Nie należy przy tym natłuszczać skóry w miejscu ukąszenia. Jeżeli nie uda usunąć kleszcza w całości, trzeba pójść do lekarza.

10) Miejsce, które zostało zaatakowane przez kleszcza należy uważnie obserwować. Jeżeli zauważysz pojawiający się rumień, który się powiększa należy pójść do lekarza. Może to być objaw boreliozy.

Ciekawostki o kleszczach w SuperPolonia.info

Co to jest borelioza?

Jest to wielonarządowa choroba zakaźna, wywołana przez bakterie należące do krętków, przenoszonych przez kleszcze. W ciągu tygodnia od zakażenia, może pojawić się charakterystyczna zmiana skórna o średnicy ok. 5 cm – tzw. rumień pełzający lub rzadziej tzw. chłoniak boreliozowy.

Występowanie rumienia nie jest jednak regułą. Czasem objawami boreliozy może być apatia, obniżenie nastroju czy problemy z koncentracją. Dlatego wielu pacjentów, zgłasza się do specjalisty, gdy choroba jest już na zaawansowanym etapie i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Jeśli pojawiły się np. bóle głowy, poczucie rozbicia, zapalenia stawów, których wcześniej nie miałeś – nie można ich bagatelizować. To niezwykle ważne, gdyż przeciw boreliozie wciąż nie ma szczepionki.

Choroba te w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych czy zaburzeń pracy serca. Dlatego tak ważne jest jej szybkie zdiagnozowanie i podjęcie odpowiedniego leczenia.

kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze
Skóra i włosy człowieka. Tu widać, jak malutki jest kleszcz

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Odkleszczowe zapalenie opon mózgu (KZM), zwane też wczesnoletnim lub wiosenno-letnim zapaleniem mózgu, to niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze. Wirus KZM może powodować zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego lub opon mózgowo-rdzeniowych.

Choroba może się rozwinąć w ciągu 7–14 dni po zakażeniu. Na początku objawia się zawrotami głowy, nudnościami, złym samopoczuciem, bólem głowy, mięśni czy stawów, ogólnym zniechęceniem, które trudno racjonalnie uzasadnić. U niektórych osób, po okresie przejściowego dobrego samopoczucia, występują objawy ze strony układu nerwowego. Wówczas, niezbędna jest błyskawiczna konsultacja ze specjalistą, aby jak najszybciej powstrzymać rozwój choroby i prawidłowo leczyć objawowo.

Jak mówi lek. med. Joanna Pietroń z Centrum Medycznego Damiana, najlepszą ochroną przed KZM jest szczepionka, która zawiera wirus inaktywowany. Jest on poddany działaniom, które całkowicie lub częściowo eliminują jego zdolności do wywoływania objawów choroby. Badania skuteczności wykazały, że dwa tygodnie po podaniu pierwszej dawki uzyskiwano uodpornienie u 30% zaszczepionych osób. Po drugiej dawce uodpornionych jest ponad 90%, a po trzeciej powyżej 98% osób.

Zobacz też:
> Ciekawostki o zębach
> Rumianek pospolity
> Przesądy ciążowe

podobne wpisy

10 ciekawostek o Księżycu

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Księżycu została wyłączona

Ciekawostki polskie (10)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (10) została wyłączona

Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki

Możliwość komentowania Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki została wyłączona

Zorza polarna nad Polską

Możliwość komentowania Zorza polarna nad Polską została wyłączona

Opactwo Westminsterskie w Londynie – ciekawostki

Możliwość komentowania Opactwo Westminsterskie w Londynie – ciekawostki została wyłączona

Jak jeździć samochodem w zimie

Możliwość komentowania Jak jeździć samochodem w zimie została wyłączona

Atlantic City – ciekawostki część 2

Możliwość komentowania Atlantic City – ciekawostki część 2 została wyłączona

Pomysły na śmieszne prezenty dla znajomych

Możliwość komentowania Pomysły na śmieszne prezenty dla znajomych została wyłączona

Księżycowy krajobraz na skórze po trądziku

Możliwość komentowania Księżycowy krajobraz na skórze po trądziku została wyłączona

Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć?

Możliwość komentowania Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć? została wyłączona

Ciekawostki – turystyka i podróże (13)

Możliwość komentowania Ciekawostki – turystyka i podróże (13) została wyłączona

Podróż samolotem z małym dzieckiem

Możliwość komentowania Podróż samolotem z małym dzieckiem została wyłączona

Create AccountLog In Your Account