Kwasy omega-3. Za to je lubimy?

Według dietetyków ryby powinniśmy spożywać co najmniej 2 razy w tygodniu, w tym co najmniej raz ryby tłuste (np. łosoś, makrela, czy śledź. Dlaczego? Bo ryby, to źródło nie tylko pełnowartościowego białka, ale przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3, w szczególności EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy). Czemu są tak ważne dla naszego organizmu?

Składniki odżywcze, przyjmowane wraz z pokarmem, wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów i całego organizmu, ale także na nasze samopoczucie. Kwasy omega-3 są tego najlepszym przykładem.

Czym są kwasy omega-3?

– Te związki chemiczne są jednymi z najlepszych budowniczych naszego organizmu – wyjaśnia Joanna Kopiszka, dietetyk i technolog w firmie SEKO. – Do kwasów omega-3 zaliczamy kwasy EPA i DHA, które znajdują się przede wszystkim w rybach morskich, oraz kwas ALA (linolenowy), występujący dodatkowo w produktach roślinnych, takich jak oleje, orzechy czy pestki dyni.

Te składniki odżywcze wpływają na odporność już na poziomie komórkowym, uczestniczą w budowaniu istoty białej mózgu, dzięki czemu poprawiają zdolność koncentracji oraz pamięć. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia depresji oraz poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wpływają nawet na hamowanie przyrostu tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie łaknienia, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o linię.

Omega-3 w walce z nowotworem

Według niektórych badań EPA, DHA i ALA wspomagają organizm w walce ze zmianami nowotworowymi. W piśmie naukowym The Journal of Nutritional Biochemistry przedstawiono wyniki, według których spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejsza rozmiar komórek rakowych nawet o 60-70%, zaś ryzyko przerzutów spada o około 30%. W trakcie przeprowadzania badań, naukowcy zwrócili uwagę, że kwasy DHA i EPA były aż 8 razy skuteczniejsze od kwasów pochodzenia roślinnego ALA. Dawka tego drugiego musiała zostać wielokrotnie zwiększona, aby przynieść efekty zbliżone do tych, które uzyskały kwasy pochodzenia rybnego.

W których rybach znajduje się najwięcej prozdrowotnych kwasów tłuszczowych omega-3?

– Warto z pewnością sięgnąć po makrelę oraz łososia, śledź atlantycki jest również zalecany ze względu na jego łatwą dostępność na rynku – wymienia Joanna Kopiszka. – Pamiętajmy jednak o ich regularnym spożywaniu. Jedzenie ryb 2 razy w tygodniu, to odpowiednia ochrona i wsparcie naszego organizmu, dostarczająca właściwych ilości kwasów omega-3.

Omega-3 w walce ze smogiem

Oprócz wielu zalet należy również wymienić właściwości antyoksydacyjne kwasów EPA, DHA oraz ALA. Obecnie bardzo dużo mówi się o negatywnych skutkach smogu, który prowadzi m.in. do powstawania w organizmie szkodliwych wolnych rodników. Zwiększają one ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się. Kwasy omega-3, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, zmniejszają liczbę wolnych rodników. To prawdziwa tarcza ochronna przeciw smogowi. Warto też dodać, że kwasy tłuszczowe mają także właściwości przeciwzapalne oraz antyalergiczne.

podobne wpisy

Manufaktura Satyry – konkurs satyryczny

Możliwość komentowania Manufaktura Satyry – konkurs satyryczny została wyłączona

Manufaktura Satyry 2015 – wyniki

Możliwość komentowania Manufaktura Satyry 2015 – wyniki została wyłączona

Skandalista i noblista – Robert Koch

Możliwość komentowania Skandalista i noblista – Robert Koch została wyłączona

Tradycyjne tureckie przysmaki

Możliwość komentowania Tradycyjne tureckie przysmaki została wyłączona

A może kolorowe soczewki kontaktowe?

Możliwość komentowania A może kolorowe soczewki kontaktowe? została wyłączona

Inwestycje w jachty coraz popularniejsze

Możliwość komentowania Inwestycje w jachty coraz popularniejsze została wyłączona

Egzotyczne wyjazdy Polaków

Możliwość komentowania Egzotyczne wyjazdy Polaków została wyłączona

Herbata Earl Grey – ciekawostki

Możliwość komentowania Herbata Earl Grey – ciekawostki została wyłączona

Ubezpieczenie smartfona dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich

Możliwość komentowania Ubezpieczenie smartfona dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich została wyłączona

Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

Możliwość komentowania Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” została wyłączona

EKUZ – wszystko, co musisz wiedzieć, aby poczuć się bezpiecznie za granicą

Możliwość komentowania EKUZ – wszystko, co musisz wiedzieć, aby poczuć się bezpiecznie za granicą została wyłączona

Monachium. Polacy na Kongresie Regionalnym Świadków Jehowy

Możliwość komentowania Monachium. Polacy na Kongresie Regionalnym Świadków Jehowy została wyłączona

Create AccountLog In Your Account