Łazienka wczoraj i dziś

Łazienka wczoraj i dziś

Łazienka wczoraj i dziś

Możliwość komentowania Łazienka wczoraj i dziś została wyłączona

W czasach ówczesnych każdy z nas ma w domu łazienkę, a podstawowym standardem jest ubikacja i wanna lub prysznic. Bardzo często czas spędzony w łazience jest dla nas bardziej relaksem niż zaspokojeniem podstawowej potrzeby człowieka. Czy tak było od zawsze?

Łazienka i toaleta kiedyś

Nie tak dawno temu, a w niektórych krajach nawet po dzień dzisiejszy, wielu ludzi zmaga się z brakiem dostępu do wody, łazienki i toalety. Jak więc mieszkańcy krajów trzeciego świata radzą sobie ze spełnieniem podstawowych potrzeb fizjologicznych? Jak budują swoje łazienki i jakie techniki w tym celu wykorzystują? Jeśli spojrzymy na to, jak wyglądają łazienki na przykład Afryce, przypomnimy sobie polską toaletę sprzed 100 lat. Tak zwany wychodek zbity z desek, z wykopaną dziurą w ziemi był dosyć popularny w XIX wieku, a na wsiach występuje po dzień dzisiejszy. Taki rodzaj toalety wyeliminowuje problem z dostępem do bieżącej wody, minimalizując przy tym koszty. Tak zwany wychodek, ma za zadanie jedynie spełnić podstawową potrzebę fizjologiczną człowieka, natomiast w niektórych krajach dochodzi dodatkowy czynnik, jakim jest religia.

Religia i toalety

Czy religia może wpłynąć na to, jak wygląda nasza toaleta? Oczywiście, że tak. Islam uznawany za jedną z bardziej restrykcyjnych grup religijnych, wymaga od swoich wiernych, aby toaleta eliminowała kontakt z fekaliami i była czysta dla użytkownika. Jak więc taka toaleta wygląda? Dla Europejczyka wydawać by się to mogło zadziwiające, ale w muzułmańskiej toalecie nie ma siedziska bądź deski klozetowej, z powodów czysto higienicznych. Dlatego jest to dziura w ziemi, nic poza tym. Co ważne, w tego typu toalecie musi być dostęp do wody lub do piasku, aby można było się „oczyścić” tuż po skorzystaniu. Jest to jedna z cech muzułmańskiej toalety, która dla Europejczyka wydawać by się mogła niecodzienna.

Z dala od Europy

Gdy porównamy rytuał kąpieli w Europie i w krajach trzeciego świata, również mocno się zdziwimy. Z racji tego, że wielu ludzi ma problem ze znalezieniem wody pitnej, nikt nawet nie myśli o tym, żeby marnować czystą wodę do kąpieli, co byłoby zresztą niezwykle głupie. Są ludzie kąpiący się w jeziorach i sadzawkach, podczas gdy Europejczycy zażywają gorącej, relaksującej kąpieli w ciepłej łazience.

Łazienka jest odzwierciedleniem naszego statusu materialnego i miejsca, w którym żyjemy i mieszkamy. Gdy nie stać nas na luksusową łazienkę i nie mamy możliwości wykąpać się w czystej ciepłej wodzie, staramy się po prostu zaspokoić te wszystkie potrzeby fizjologiczne. Jednak w dzisiejszych czasach ciepła woda, prysznic i sedes to podstawowe elementy, które w większości domów są standardem.

Czy potrafimy więc wyobrazić sobie zamieszkanie w Afryce lub powrót do Polski sprzed stu lat? Człowiekowi bardzo łatwo jest przyzwyczaić się do dobrego, natomiast w drugą stronę nie jest już tak łatwo. Uszanujmy więc to, że mamy w domach bogato zdobione i luksusowe łazienki, bo nie każdy ma do takich wygód dostęp.

podobne wpisy

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

Turystyka stadionowa czyli groundhopping

Możliwość komentowania Turystyka stadionowa czyli groundhopping została wyłączona

Nowoczesne suszarki do ubrań – ciekawostki

Możliwość komentowania Nowoczesne suszarki do ubrań – ciekawostki została wyłączona

Jak szybciej nauczyć się języka obcego

Możliwość komentowania Jak szybciej nauczyć się języka obcego została wyłączona

Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu

Możliwość komentowania Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu została wyłączona

Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty

Możliwość komentowania Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty została wyłączona

Jak człowiek ujarzmia przyrodę. Rzeki

Możliwość komentowania Jak człowiek ujarzmia przyrodę. Rzeki została wyłączona

Tradycyjne tureckie przysmaki

Możliwość komentowania Tradycyjne tureckie przysmaki została wyłączona

A może kolorowe soczewki kontaktowe?

Możliwość komentowania A może kolorowe soczewki kontaktowe? została wyłączona

Recepta na zdrową opaleniznę

Możliwość komentowania Recepta na zdrową opaleniznę została wyłączona

City break – daleki wyjazd na weekend

Możliwość komentowania City break – daleki wyjazd na weekend została wyłączona

Banderka podsalingowa

Możliwość komentowania Banderka podsalingowa została wyłączona

Create AccountLog In Your Account