Co koniecznie zobaczyć w Mexico City?

Co koniecznie zobaczyć w Mexico City?

Co koniecznie zobaczyć w Mexico City?

Mexico City ciekawostki

Ogrom miasta Meksyk łatwo jest wyrazić poprzez statystyki. W tej metropolii mieszka ponad 25 milionów osób. Liczba ta robi jeszcze większe wrażenie, jeśli porównamy ją z liczbą mieszkańców Polski, wynoszącą niecałe 40 milionów. Można wiec powiedzieć, że Mexico City to ogromna dżungla, w której aby zobaczyć wszystko, należałoby spędzić całe życie

W mieście znajdziemy nowocześniejsze krajobrazy rodem z europejskich zakątków, ale także biedniejsze dzielnice. Różnorodna paleta, z której możemy wybierać zdaje się być nieprzebrana. A na co się zdecydować podczas krótkiego urlopu w Meksyku? Jakie miejsca w tym mieście trzeba koniecznie zobaczyć?

Zocoló – centrum Meksyku

Największym skupiskiem miejsc, które mogą powiedzieć nam więcej o historii, jest rynek główny, który nosi wdzięczne imię Zocoló. To tu możemy zostać świadkami występów el Mariachi, popróbować lokalnych przysmaków, ale przede wszystkim nauczyć się nieco o dziejach Meksyku. Na tym placu odbywa się doroczne przemówienie prezydenta z okazji dnia niepodległości (15 września), świętowane są najważniejsze wydarzenia (takie jak mecze futbolu). Jednak najciekawsze jest to, co stoi wokół jednego z największych rynków świata.

Jak powszechnie wiadomo, Meksykanie to naród niesamowicie katolicki, więc mnogość świątyń i kaplic w miastach i miejscowościach nie powinna dziwić. Jednak obiekt stojący przy placu Zocoló jest jedyny w swoim rodzaju. To Katedra Miejska, największa świątynia w obu Amerykach. I choć dziś musi być spinana pasami żeby się nie rozpadła, nadal robi ogromne wrażenie. Zaraz obok niej znajduje się coś, co z pewnością będzie napawało dumą Polaków – pomnik Jana Pawła II. Wyjątkową miłością darzył Meksyk, a na pamiątkę jego podróży do tego kraju zafundowano mu statuę, która w całości została odlana z podarowanych przez Meksykanów kluczy.

Mexico City ciekawostki: ruiny świątyni i Pałac Narodowy

Pomimo wielu śladów kultury chrześcijańskiej, na placu znaleźć możemy ruiny Wielkiej Świątyni Azteków. Dokładnie w tym miejscu, jeszcze zanim Europejczycy wiedzieli o istnieniu nowego świata, znajdowała się stolica jednego z ich państw, a wykopaliska archeologiczne wiele mówią o codzienności niegdysiejszych mieszkańców tych terenów.

Krajobrazu placu dopełnia potężny budynek Pałacu Narodowego, siedziby rządu meksykańskiego, który jak na miejsce o tak wysokim statusie, jest dosyć nietypowo ozdobiony. Ściany budynku pokrywają niesamowite murale autorstwa Diego Rivery, które traktują o jakże zawiłej historii kraju.

Plac na każdym odwiedzającym robi niesamowite wrażenie zarówno ze względu na rozmiary, jak i ze względu na nagromadzenie ulicznych artystów, w postaci tancerzy czy śpiewaków.

Jedyny wieżowiec

Miejsce to oferuje dodatkowo piękne panoramy miasta, o ile wejdziemy na wieżę katedry lub na pobliską Wieżę Latynoamerykańską – najwyższy i jedyny wieżowiec w okolicy. Dlaczego jedyny? Przez potężne trzęsienia ziemi, które regularnie nawiedzają miasto. Budowa wysokich budynków staje się więc bardzo ryzykowna i wymaga precyzyjnych wyliczeń i skomplikowanych mechanizmów. Meksykańska Wieża jest zatem wyjątkowa. Ta wielka inwestycja opłaciła się i już wielu drganiom podłoża zwycięsko stawiła czoła.

Mexico City ciekawostki: Łukasz Pośpiech (c) SuperPolonia.info

Na zdjęciu: Palacio de Bellas Artes – Pałac Sztuk Pieknych w Mexico City

podobne wpisy

Most, który połączył Makau i Hongkong

Możliwość komentowania Most, który połączył Makau i Hongkong została wyłączona

Batumi, najsłynniejszy kurort Gruzji

Możliwość komentowania Batumi, najsłynniejszy kurort Gruzji została wyłączona

National Gallery w Londynie

Możliwość komentowania National Gallery w Londynie została wyłączona

Ciekawostki o Seattle, mieście w USA

Możliwość komentowania Ciekawostki o Seattle, mieście w USA została wyłączona

Wyjątkowe wyspy, na których kręcono filmy

Możliwość komentowania Wyjątkowe wyspy, na których kręcono filmy została wyłączona

Kanały Amsterdamu mają 400 lat

Możliwość komentowania Kanały Amsterdamu mają 400 lat została wyłączona

Frankfurt nad Menem, Niemcy

Możliwość komentowania Frankfurt nad Menem, Niemcy została wyłączona

Muzyczna podróż w scenerii Dolomitów

Możliwość komentowania Muzyczna podróż w scenerii Dolomitów została wyłączona

MetLife Building

Możliwość komentowania MetLife Building została wyłączona

Most Golden Gate ma 75 lat

Możliwość komentowania Most Golden Gate ma 75 lat została wyłączona

Montevideo, Urugwaj

Możliwość komentowania Montevideo, Urugwaj została wyłączona

Pałac Buckingham, Londyn

Możliwość komentowania Pałac Buckingham, Londyn została wyłączona

Create AccountLog In Your Account