Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Norwegia słynie z drewnianej architektury przede wszystkim za sprawą Wikingów, którzy byli mistrzami kunsztu ciesielskiego. To kraj, w którym przyroda i środowisko wyznaczają styl i sposób budowania zawsze wkomponowany jest w krajobraz. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi zarówno wieki temu, jak i obecnie, są drewno i kamień. Przy takim podejściu nie dziwi, że to w Norwegii znajdziemy różne światowe rekordy związane z drewnianą architekturą

Najwyższy drewniany wieżowiec świata

W grudniu 2018 roku w miejscowości Brumunddal nad brzegiem największego jeziora Norwegii – Mjosa, stanie najwyższy zbudowany z drewna wieżowiec na świecie. Budowla będzie liczyła 18 pięter – łącznie 80 metrów wysokości. Oprócz apartamentów o powierzchni od 67 do 149 m kw. , zaplanowano tu 25-metrowy basen, hotel, biura i siedziby różnych instytucji. Zastosowane drewno pochodzi z lasów w okolicy jeziora Mjosa. W zamierzeniu autorów projektu, Mjostarnet ma stać się kolejnym symbolem norweskiej myśli architektonicznej, będzie też atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że budynek zlokalizowany jest 4 godziny jazdy od portu Langesund, tuż przy najważniejszym drogowym szlaku komunikacyjnym Norwegii – drodze E6, łączącej Oslo z północną kraju.

Kościoły stavkirke

W średniowiecznej Norwegii powstało najwięcej na świecie drewnianych kościołów stavikirke, czyli tzw. kościołów klepkowych budowanych przez Wikingów. Okazałe i zachwycające kunsztem wykonania budowle powstawały bez użycia gwoździ, miały konstrukcję słupową, a szczególną uwagę przyciąga zapierająca dech w piersiach ornamentyka ze smokami, postaciami ze staronordyckiej mitologii, motywami zwierzęcymi i roślinnymi. W czasach średniowiecza było takich kościołów około 1000, do dzisiaj zachowało się tylko 28.

Miasta z drewna

Historyczną drewnianą zabudowę znajdziemy w wielu norweskich centrach miast, jak choćby na słynnym nabrzeżu Bryggen w Bergen, czy w skansenie Gamle Stavanger. Jednak największą ilością drewnianych budynków liczących blisko 200 lat, może pochwalić się Skudeneshavn, norweskie miasteczko żeglarskie leżące w pobliżu Stavanger. Zachowało się tutaj 200 drewnianych, pomalowanych na biało domów pochodzących z lat 50. XIX wieku.

Najdłuższe drewniane schody świata

W Norwegii nie tylko budynki są blisko natury. Prąd i energię elektryczną także czerpie się z natury – głównie z elektrowni wodnych. Właśnie wzdłuż rur nieczynnej elektrowni biegnących zboczem góry nad Lysefjordem (tym samym, nad którym rozpościera się słynna skalna półka Preikestolen) ciągną się najdłuższe drewniane schody świata liczące dokładnie 4444 stopnie. Schody we Florli są dostępne tylko od strony fiordu. Najlepiej dopłynąć tam promem, po pokonaniu stopni można iść dalej w kierunku innej atrakcji Lysefjordu czyli głazu Kjerag zaklinowanego między dwoma skałami.

Podróż do Norwegii

Wszystkie opisane drewniane atrakcje znajdują się na południu i południowym zachodzie kraju. Najwygodniej dostać się tam i zwiedzać te miejsca własnym samochodem. Najszybsza trasa prowadzi przez Niemcy do duńskiego portu Hirtshals, skąd codziennie wypływają promy do Stavanger, Bergen i Langesund (Oslo).

Dostarczył infoWire.pl

Na ilustracji: tak wkrótce będzie wyglądał najwyższy drewniany wieżowiec świata

podobne wpisy

Acadia National Park, Maine, USA

Możliwość komentowania Acadia National Park, Maine, USA została wyłączona

Oman. Fort Al Hazm w mieście Rustaq

Możliwość komentowania Oman. Fort Al Hazm w mieście Rustaq została wyłączona

Studenckie praktyki w Afryce

Możliwość komentowania Studenckie praktyki w Afryce została wyłączona

Stamford, Connecticut, USA

Możliwość komentowania Stamford, Connecticut, USA została wyłączona

Stadiony sportowe w Chicago

Możliwość komentowania Stadiony sportowe w Chicago została wyłączona

8 Spruce Street (Beekman)

Możliwość komentowania 8 Spruce Street (Beekman) została wyłączona

Pałac Keraton w Yogyakarta

Możliwość komentowania Pałac Keraton w Yogyakarta została wyłączona

Góra Longs Peak, Colorado, USA

Możliwość komentowania Góra Longs Peak, Colorado, USA została wyłączona

London Eye w Londynie

Możliwość komentowania London Eye w Londynie została wyłączona

Sardynia – wyspa różowych flamingów

Możliwość komentowania Sardynia – wyspa różowych flamingów została wyłączona

Wesoły wieżowiec w Arequipa, Peru

Możliwość komentowania Wesoły wieżowiec w Arequipa, Peru została wyłączona

Morze Martwe – ciekawostki

Możliwość komentowania Morze Martwe – ciekawostki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account