Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Norwegia słynie z drewnianej architektury przede wszystkim za sprawą Wikingów, którzy byli mistrzami kunsztu ciesielskiego. To kraj, w którym przyroda i środowisko wyznaczają styl i sposób budowania zawsze wkomponowany jest w krajobraz. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi zarówno wieki temu, jak i obecnie, są drewno i kamień. Przy takim podejściu nie dziwi, że to w Norwegii znajdziemy różne światowe rekordy związane z drewnianą architekturą

Najwyższy drewniany wieżowiec świata

W grudniu 2018 roku w miejscowości Brumunddal nad brzegiem największego jeziora Norwegii – Mjosa, stanie najwyższy zbudowany z drewna wieżowiec na świecie. Budowla będzie liczyła 18 pięter – łącznie 80 metrów wysokości. Oprócz apartamentów o powierzchni od 67 do 149 m kw. , zaplanowano tu 25-metrowy basen, hotel, biura i siedziby różnych instytucji. Zastosowane drewno pochodzi z lasów w okolicy jeziora Mjosa. W zamierzeniu autorów projektu, Mjostarnet ma stać się kolejnym symbolem norweskiej myśli architektonicznej, będzie też atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że budynek zlokalizowany jest 4 godziny jazdy od portu Langesund, tuż przy najważniejszym drogowym szlaku komunikacyjnym Norwegii – drodze E6, łączącej Oslo z północną kraju.

Kościoły stavkirke

W średniowiecznej Norwegii powstało najwięcej na świecie drewnianych kościołów stavikirke, czyli tzw. kościołów klepkowych budowanych przez Wikingów. Okazałe i zachwycające kunsztem wykonania budowle powstawały bez użycia gwoździ, miały konstrukcję słupową, a szczególną uwagę przyciąga zapierająca dech w piersiach ornamentyka ze smokami, postaciami ze staronordyckiej mitologii, motywami zwierzęcymi i roślinnymi. W czasach średniowiecza było takich kościołów około 1000, do dzisiaj zachowało się tylko 28.

Miasta z drewna

Historyczną drewnianą zabudowę znajdziemy w wielu norweskich centrach miast, jak choćby na słynnym nabrzeżu Bryggen w Bergen, czy w skansenie Gamle Stavanger. Jednak największą ilością drewnianych budynków liczących blisko 200 lat, może pochwalić się Skudeneshavn, norweskie miasteczko żeglarskie leżące w pobliżu Stavanger. Zachowało się tutaj 200 drewnianych, pomalowanych na biało domów pochodzących z lat 50. XIX wieku.

Najdłuższe drewniane schody świata

W Norwegii nie tylko budynki są blisko natury. Prąd i energię elektryczną także czerpie się z natury – głównie z elektrowni wodnych. Właśnie wzdłuż rur nieczynnej elektrowni biegnących zboczem góry nad Lysefjordem (tym samym, nad którym rozpościera się słynna skalna półka Preikestolen) ciągną się najdłuższe drewniane schody świata liczące dokładnie 4444 stopnie. Schody we Florli są dostępne tylko od strony fiordu. Najlepiej dopłynąć tam promem, po pokonaniu stopni można iść dalej w kierunku innej atrakcji Lysefjordu czyli głazu Kjerag zaklinowanego między dwoma skałami.

Podróż do Norwegii

Wszystkie opisane drewniane atrakcje znajdują się na południu i południowym zachodzie kraju. Najwygodniej dostać się tam i zwiedzać te miejsca własnym samochodem. Najszybsza trasa prowadzi przez Niemcy do duńskiego portu Hirtshals, skąd codziennie wypływają promy do Stavanger, Bergen i Langesund (Oslo).

Dostarczył infoWire.pl

Na ilustracji: tak wkrótce będzie wyglądał najwyższy drewniany wieżowiec świata

podobne wpisy

Pizza w siedmiu krajach – każda inna

Możliwość komentowania Pizza w siedmiu krajach – każda inna została wyłączona

Maison du Roi, Bruksela, Belgia

Możliwość komentowania Maison du Roi, Bruksela, Belgia została wyłączona

Kanion Antylopy i powódź błyskawiczna

Możliwość komentowania Kanion Antylopy i powódź błyskawiczna została wyłączona

Bryggen w Bergen, Norwegia

Możliwość komentowania Bryggen w Bergen, Norwegia została wyłączona

Sao Paulo, Brazylia – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Sao Paulo, Brazylia – 10 ciekawostek została wyłączona

The Mother See of Holy Etchmiadzin

Możliwość komentowania The Mother See of Holy Etchmiadzin została wyłączona

750 euro kary za wypicie wody

Możliwość komentowania 750 euro kary za wypicie wody została wyłączona

Nasze prawa pasażerskie w przewozach lotniczych

Możliwość komentowania Nasze prawa pasażerskie w przewozach lotniczych została wyłączona

10 ciekawostek o Zimbabwe

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Zimbabwe została wyłączona

Poznajemy Sao Paulo, miasto w Brazylii

Możliwość komentowania Poznajemy Sao Paulo, miasto w Brazylii została wyłączona

Starożytny Egipt, faraoni i piramidy

Możliwość komentowania Starożytny Egipt, faraoni i piramidy została wyłączona

Z wizytą w Amsterdamie

Możliwość komentowania Z wizytą w Amsterdamie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account