Rjukan i Notodden w Norwegii

Rjukan i Notodden w Norwegii

Rjukan i Notodden w Norwegii

Możliwość komentowania Rjukan i Notodden w Norwegii została wyłączona

Na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO są norweskie miejscowości: Rjukan i Notodden. Rjukan leży w dolinie, gdzie światło słoneczne przez kilka zimowych miesięcy nie dociera, stało się głośne, gdy zimą 2013 roku zainstalowano tam systemu ruchomych luster odbijających światło

Rjukan

Rjukan jest położone u stóp najwyższego wzniesienia Telemarku – Gaustatoppen. Okolica słynie z bystrych wód i licznych wodospadów, co przekłada się na ogromny potencjał hydroenergetyczny. Na początku XX wieku Sam Eyde, przedsiębiorca-wizjoner wybudował tam elektrownię wykorzystującą naturę do pozyskiwania energii. Powstał także pierwszy na świecie zakład produkcji nawozów sztucznych. Technologię oparto na pozyskiwaniu azotu z powietrza, co wymaga znacznej ilości energii – dlatego wśród głównych inwestycji znalazły się dwie elektrownie wodne. Oprócz infrastruktury energetycznej stworzono system transportu, łączący Rjukan z Notodden.

Z uwagi na komplikacje terenowe, na jeziorze Tinnsjä uruchomiono regularną linię żeglugową, obsługiwaną przez promy kolejowe. Ponieważ Rjukan leży w tak głębokiej dolinie, że zimą nie docierają do niej promienie słoneczne, zbudowano kolejkę górską, dzięki której mieszkańcy mogli choć przez krótki czas cieszyć się słońcem. Powstał także pomysł instalacji zwierciadeł, które miały skierować promienie słoneczne na rynek. Projekt ten zrealizowano dokładnie 100 lat później, w 2013 roku.

Trochę historii

Zespół Rjukan-Notodden, to także unikalny przykład wkomponowania infrastruktury przemysłowej w otaczający krajobraz. Warto dodać, że przy jednej z elektrowni – Vemork – przed drugą wojną światową zbudowano zakład produkujący tzw. ciężką wodę, którą Niemcy, po zajęciu Norwegii, zamierzali zastosować do budowy bomby atomowej. Z tego powodu zakład w Vemork stał się areną „bitwy o ciężką wodę” z udziałem brytyjskich i norweskich sił specjalnych oraz alianckiego lotnictwa.

A może na narty?

Dzięki wpisowi na listę UNESCO, Rjukan wyrasta na czołową atrakcję turystyczną południowej Norwegii. Oprócz zabytków związanych z historią przemysłu, elektrowni Vemork, historii zmagań o ciężką wodę czy górskich wędrówek w masywie Gaustatoppen i na przedpolu płaskowyżu Hardangervidda, okolice Rjukan słyną również jako doskonałe tereny narciarskie, z jedną z najdłużej utrzymujących się pokryw śnieżnych w Norwegii.

podobne wpisy

Rockefeller Center w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Rockefeller Center w Nowym Jorku została wyłączona

Zamek Glamis w Szkocji

Możliwość komentowania Zamek Glamis w Szkocji została wyłączona

Nowojorskie taksówki

Możliwość komentowania Nowojorskie taksówki została wyłączona

Page, miasteczko w Arizonie

Możliwość komentowania Page, miasteczko w Arizonie została wyłączona

Wyspy Kanaryjskie – ciekawostki

Możliwość komentowania Wyspy Kanaryjskie – ciekawostki została wyłączona

Morze Martwe – ciekawostki

Możliwość komentowania Morze Martwe – ciekawostki została wyłączona

Najpopularniejsze miejsca w Paryżu

Możliwość komentowania Najpopularniejsze miejsca w Paryżu została wyłączona

Atlantic City – ciekawostki część 2

Możliwość komentowania Atlantic City – ciekawostki część 2 została wyłączona

Prywatne rezerwaty RPA

Możliwość komentowania Prywatne rezerwaty RPA została wyłączona

Pałac Sułtana Omanu

Możliwość komentowania Pałac Sułtana Omanu została wyłączona

Republika Kosowa, Kosowianie i Prisztina

Możliwość komentowania Republika Kosowa, Kosowianie i Prisztina została wyłączona

Egzotyka nie dalej, jak 3 strefy czasowe od Polski

Możliwość komentowania Egzotyka nie dalej, jak 3 strefy czasowe od Polski została wyłączona

Create AccountLog In Your Account