OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

Możliwość komentowania OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca? została wyłączona

Ponieważ samo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe dla kierowców, zapewnia bardzo wąską ochronę, z myślą o jej poszerzeniu wiele osób decyduje się na dobranie również autocasco. Czy wykupienie tych dwóch polis w pakiecie jest korzystne? Ile można w ten sposób zaoszczędzić i czy rzeczywiście pakiet jest godny uwagi? Tego dowiesz się z lektury artykułu

Założenia pakietu

Pakiet obejmujący OC i AC gwarantuje bardzo szeroką ochronę ubezpieczeniową, która powinna być wystarczająca dla przeważającej większości kierowców. Obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej daje pewność, że sprawca szkód nie poniesienie bezpośrednich konsekwencji materialnych swojej winy, a dobrowolne autocasco pozwala na skuteczne ubieganie się o odszkodowanie w razie szkody dowolnego rodzaju. To właśnie AC jest kluczowym elementem pakietu, który chroni auto przed skutkami finansowymi takich zdarzeń jak np. zderzenie z sarną, uderzenie w drzewo, kradzież czy zniszczenie karoserii przez wandali. W takich sytuacjach OC nie działa – tylko z autocasco można uzyskać odszkodowanie.

Kupno OC i AC opłaca się przede wszystkim pod względem finansowym. Fakt, że kierowca nabywa jednocześnie dwa ubezpieczenia, jest premiowany przez towarzystwa niższą ceną niż łączna kwota, którą trzeba by zapłacić za obie polisy z osobna. Różnice się dość wyraźne, bo wynoszą 10-20% – jak pokazuje internetowa porównywarka ubezpieczeniowa najtaniejuagenta.pl, tyle da się zaoszczędzić dzięki pakietowi. Przykładowo, jeżeli kupisz osobno AC i OC w dwóch różnych firmach i zapłacisz za nie razem 2000 zł, w pakiecie te same polisy będą kosztować 1600 zł. Oszczędność jest wyraźna, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku autocasco należy brać pod uwagę nie tylko cenę.

Nie tylko cena się liczy

O ile OC w każdym towarzystwie jest identyczne, o tyle AC może się różnić znacząco pod względem zakresu gwarantowanej ochrony i oferowanych warunków. Dlatego nie jest powiedziane, że najkorzystniejszy cenowo pakiet rzeczywiście będzie najlepszym wyborem. Aby zyskać taką gwarancję, trzeba dokładnie sprawdzić zakres autocasco, upewniając się, że chroni przed odpowiednim ryzykiem i nie zawiera „haczyków”. Należy więc zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC, porównać je z innymi dostępnymi na rynku ofertami i dopiero spośród tych, które spełniają wymagania, wybrać najtańsze w pakiecie razem z OC.

Niekiedy zdarza się tak, że najtańszy pakiet kosztuje – przykładowo – 1600 zł i zawarte w nim AC zapewnia bardzo wąską ochronę, podczas gdy tylko nieco droższy (1800 zł) gwarantuje znacznie lepsze warunki. W takiej sytuacji trafniejszym wyborem jest drugi pakiet, bo mimo wyższej ceny oferuje większą ochronę. Przy wyborze pakietu nie należy się więc kierować wyłącznie wysokością składki, bo często nie jest tak, że najtańsza oferta jest najlepsza.

Kupuj pakiet i oszczędzaj

Nie da się jednak zaprzeczyć, że ważną zaletą kupowania OC i AC – poza kwestiami finansowymi – jest oszczędność czasu. Nabywając dwie polisy za jednym razem, wszystkie formalności i opłaty dokonuje się tylko raz, podczas gdy korzystanie z usług dwóch różnych towarzystw ubezpieczeniowych wyraźnie przedłuża procedury. Nie można zapominać także o tym, że kupno OC i AC pozwala czasami na dobranie jeszcze kolejnych ubezpieczeń w atrakcyjnych cenach, czyli assistance i NNW.

Gdzie szukać pakietu ubezpieczeniowego? W tych samych miejscach co OC i AC, czyli najlepiej w Internecie, wykorzystując w tym celu specjalne kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe. Można również udać się do agenta ubezpieczeniowego. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz kupić polisy osobno, porównaj ceny i wybierz najtańsze OC, a następnie AC.

podobne wpisy

Poczucie humoru – co to takiego?

Możliwość komentowania Poczucie humoru – co to takiego? została wyłączona

Weselne porady i ciekawostki

Możliwość komentowania Weselne porady i ciekawostki została wyłączona

Manufaktura Satyry 2018 – wyniki konkursu

Możliwość komentowania Manufaktura Satyry 2018 – wyniki konkursu została wyłączona

Bezpieczny urlop na stoku pod koniec sezonu narciarskiego

Możliwość komentowania Bezpieczny urlop na stoku pod koniec sezonu narciarskiego została wyłączona

Pokaz sztucznych ogni – atrakcja na wesele

Możliwość komentowania Pokaz sztucznych ogni – atrakcja na wesele została wyłączona

Kwasy omega-3. Za to je lubimy?

Możliwość komentowania Kwasy omega-3. Za to je lubimy? została wyłączona

Przepowiednie na rok 2020

Możliwość komentowania Przepowiednie na rok 2020 została wyłączona

Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach

Możliwość komentowania Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach została wyłączona

Co to jest TikTok?

Możliwość komentowania Co to jest TikTok? została wyłączona

Banderka podsalingowa

Możliwość komentowania Banderka podsalingowa została wyłączona

Kołobrzeg – miasto wypoczynku

Możliwość komentowania Kołobrzeg – miasto wypoczynku została wyłączona

Kamperem na wakacje. Poradnik dla początkujących

Możliwość komentowania Kamperem na wakacje. Poradnik dla początkujących została wyłączona

Create AccountLog In Your Account