Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś

Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś

Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś

Możliwość komentowania Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś została wyłączona

Ateński stadion, stadion Panateński zwany również Kallimarmaro – czyli „piękny marmur”. Piękna budowla stojąca w sercu Aten już przed wiekami służyła jako wielofunkcyjna arena zmagań greckich sportowców. W myśl idei „kalos kagatos”, która głosiła, że człowiek powinien mieć zarówno piękny umysł jak i piękne, wysportowane ciało, starano się wychowywać młodych Greków, dla których codziennością stały się zarówno pobierane nauczania, jak i ćwiczenia mające zapewnić im sprawność fizyczną

Cóż, taki był ówczesny kanon piękna – piękni i mądrzy mieli największe wzięcie. Nic więc dziwnego, że wystąpienie w zawodach stawało się dla wielu młodych tak ważne. Zwycięstwa przynosiły chwałę i uwielbienie. Sława nie brała się znikąd – publiczność podczas wydarzeń często przekraczała grube tysiące. Do ówczesnych naczelnych dyscyplin sportowych należały zapasy, biegi czy rzut dyskiem.

Co cztery lata, to w tym miejscu, małej dolince między wzgórzami Ardettos i Agra, ludność zbierała się, aby podziwiać najsprawniejszych Ateńczyków i ich zmagania. A to wszystko ku czci patronki miasta, bogini Ateny – Igrzyska Panateńskie. Po ponad dwustu latach użytkowania stadion doczekał się remontu – zbudowano nowy, tym razem wapienny, który pozwolił najbogatszej publiczności wygodnie zasiąść i pogrążyć się w kibicowaniu.

Kluczowym elementem budowli był tunel, który prowadził na stadion. Wykuty w zboczu wzgórza dawał cień zawodnikom i prowadził do pomieszczeń, w których uczestnicy przebierali się i przygotowywali do zawodów. W tunelu przeprowadzano również rytuały, podczas których nagie młode kobiety paliły ogniska, składały ofiary i modliły się za sportowców. Było to miejsce wyjątkowe, surowe – wchodząc nim na stadion schodzi się w dół, więc ogrom miejsca ujawnia nam się, kiedy już na nim się jest. Dołóżmy do tego nagły podmuch gorąca, kiedy staje się wreszcie na rozgrzanej posadzce, a także zapach kadzideł i ogniska – tunel Panateński był niemalże mistyczny. Dziś prowadzi do muzeum Igrzysk Olimpijskich, w których możemy podziwiać między innym pełen zestaw pochodni olimpijskich.

Czasy świetności stadionu przeminęły jednak wraz z końcem wspaniałej Hellady. W momencie, w którym Grecy stopniowo musieli oddać dominację w regionie sąsiedniemu Rzymowi, dla którego nadchodziły właśnie czasy największej świetności, osłabły również greckie tradycje. Rzym jawił się jako nowoczesne i innowacyjne imperium, które wprowadzało niesamowicie wiele świeżości.

Staroświecka Grecja odchodziła w niepamięć. Igrzyska, które uważano za niepotrzebnie krwawe, zostały zakazane w czwartym wieku naszej ery. To dosyć paradoksalne, jeśli spojrzy się na to, jak niewiele wcześniej Rzymianie traktowali Chrześcijan lub jak bardzo lubowano się na półwyspie Apenińskim w walkach gladiatorów. Stadion, aby nie leżał odłogiem przekształcono w pole uprawne i tak stopniowo zapominano o tym niegdyś cudownym miejscu.

W pierwszej połowie dziewiętnastego wieku, w okresie, kiedy kultura antycznej Grecji stawała się modna, najpierw stadion odkopano, a potem odnowiono. Zafundowano mu wspaniałe trybuny, które mieściły aż 30 tysięcy osób. Tu możemy wrócić do nazwy „piękny marmur”, całość bowiem została zbudowana właśnie z tego szlachetnego budulca. Prace opłaciły się, w 1896 r., kiedy Igrzyska Olimpijskie powróciły, a stadion w Atenach i publiczność zgromadzona w nim mogła podziwiać zmagania sportowe po raz kolejny, po kilku stuleciach.

Dziś stadion, z nowoczesną nawierzchnią, dalej spełnia swoją funkcję i co jakiś czas można na nim oglądać rozmaite zawody.

Tekst: Łukasz Pośpiech (c) SuperPolonia.info
foto: Badseed / Wikipedia

podobne wpisy

Atrakcje Sri Lanki: Sigirija

Możliwość komentowania Atrakcje Sri Lanki: Sigirija została wyłączona

Kaktusy w Arizonie

Możliwość komentowania Kaktusy w Arizonie została wyłączona

Centrum Chicago, Illinois, USA

Możliwość komentowania Centrum Chicago, Illinois, USA została wyłączona

Tarragona i jej zabytki

Możliwość komentowania Tarragona i jej zabytki została wyłączona

Najpiękniejsze miasta świata i Europy

Możliwość komentowania Najpiękniejsze miasta świata i Europy została wyłączona

10 ciekawostek o Belize

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Belize została wyłączona

Bornholm, duńska wyspa na Bałtyku

Możliwość komentowania Bornholm, duńska wyspa na Bałtyku została wyłączona

Zamek Chillon w Szwajcarii

Możliwość komentowania Zamek Chillon w Szwajcarii została wyłączona

Washington, D.C.

Możliwość komentowania Washington, D.C. została wyłączona

Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO

Możliwość komentowania Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO została wyłączona

Polacy i Kosowo. Polacy w Kosowie

Możliwość komentowania Polacy i Kosowo. Polacy w Kosowie została wyłączona

Z wizytą w Biskupinie

Możliwość komentowania Z wizytą w Biskupinie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account