Podróże Polska Świat Ciekawostki
Do 10 kwietnia 2015 r. spośród 30 nazwisk można wybrać osobę, którą uważasz za wyjątkową. Można też dodać kolejnych kandydatów
WYBIERAMY POLSKIEGO BOHATERA DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ – PLEBISCYT HISTORYCZNY
W maju będzie obchodzona 70. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Z tej okazji magazyn „Mówią Wieki” zaprasza do udziału w plebiscycie na największego narodowego bohatera konfliktu, który tak boleśnie doświadczył Polskę i jej mieszkańców.
Wybór nie jest łatwy, bo trudno porównać osoby umiejętnie dowodzące wojskiem i np. ludzi którzy ratowali Żydów, za co w okupowanej Polsce groziła kara śmierci. Jednocześnie jest to okazja do zadumy nad wojennymi losami naszego narodu i meandrami zbiorowej pamięci, na którą wpływały i wpływają polityka, nauka, kultura.
Na pewno bardzo wielu Polaków zasłużyło na miano wojennego bohatera, jednak nie sposób uhonorować wszystkich. Prezentowana lista kandydatów ogranicza się do 30 nazwisk – swój głos można oddać m.in. na Władysława Andersa, Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, Stanisława Marusarza, Jana Piwnika „Ponurego”, Władysława Sikorskiego, św. Maksymiliana Marię Kolbego, Irenę Sendlerową czy Elżbietę Zawacką „Zo”.
Pełna lista kandydatów wraz z opisami jest dostępna na stronach internetowych www.muzhp.pl i www.mowiawieki.pl oraz w marcowym numerze Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”.
Głosy można przesyłać do 10 kwietnia 2015 roku na kartkach pocztowych na adres: Redakcja „Mówią Wieki”, ul. Bema 87, 01-233 Warszawa (z dopiskiem „Polski bohater drugiej wojny światowej”) lub pocztą elektroniczną, na adres: bohater@bellona.pl.
Organizator dopuszcza głosowanie na trzy postacie z listy (każdej zaliczany jest jeden głos). Można także zgłosić jednego kandydata spoza listy wraz z krótkim uzasadnieniem.
Wśród osób, które wezmą udział w plebiscycie, rozlosowanych zostanie 15 zestawów książek historycznych oraz gadżety (m.in. USB i koszulki). Wyniki zostaną ogłoszone w numerze majowym „Mówią wieki” oraz na wymienionych wyżej stronach internetowych.
Patronat nad plebiscytem objęło Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.