Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Preikestolen w Norwegii, to jedna z największych atrakcji przyrodniczych na świecie. Stawiana w tym samym rzędzie, co Wielki Kanion czy Wodospady Wiktorii, wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca we wszelkich rankingach. CNN uznał Preikestolen za najwspanialszy z 50 cudów przyrody na świecie, a Lonely Planet za jeden z najbardziej olśniewających punków widokowych

Jak dotrzeć do Preikestolen

Nazwa nie jest przypadkowa. Preikestolen (Ambona), to zawieszona 604 metry ponad wodami Lysefjordu półka skalna. Płaska, o regularnym kształcie i wymiarach około 25 x 25 metrów. Co roku odwiedza to miejsce coraz więcej ludzi. Obecnie odwiedza je kilkaset tysięcy turystów rocznie.

Sama wspinaczka na Preikestolen zajmuje około 2-3 godziny, a wcześniej najłatwiej się tam dostać płynąc promem Fjord Line do portu w Stavanger lub lecąc samolotem do tego miasta. Można też zaplanować weekendowy wypad lotniczo-promowy ze zwiedzaniem Oslo i przepłynięciem do portu Risavika, skąd autobus Fjord Line zawozi pod samą półkę skalną.

Jak powstała Ambona

Powstała ok. 10 tys. lat temu, w epoce lodowcowej. W wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego doszło do powstania szczelin, co z czasem doprowadziło do osunięcia sąsiednich partii strefy krawędziowej. Obecnie, w poprzek platformy biegnie widoczna rysa, która z czasem prawdopodobnie spowoduje jej zawalenie się. Jednak geolodzy uspokajają, że nie nastąpi to w dającej się przewidzieć przyszłości.

Odkrycie i ogromna popularność

Preikestolen uchodzi za największą atrakcję turystyczną Norwegii i trudno uwierzyć, że jej turystyczna kariera rozpoczęła się dopiero w 1900 roku, gdy z płynącego przez Lysefjord statku wypatrzył ją sportowiec Thomas Peter Randulf, który później dotarł do niej przez góry.

Preikestolen ciekawostki Norwegia ambona
Preikestolen, słynne miejsce w Norwegii, gdzie każdy chce dotrzeć

Z uwagi na niezwykłe otoczenie, Ambona stała się miejscem przyciągającym producentów reklam, klipów i… miłośników sportów ekstremalnych. W 600-metrową przepaść skaczą tu spadochroniarze specjalizujący się w BASE i śmiałkowie odziani w specjalne kombinezony, umożliwiające lot szybowy (wingsuit). Jedni i drudzy mają pewien kłopot, ponieważ na dole nie ma skrawka ziemi, by bezpiecznie wylądować. Pozostaje im wodowanie.

W 2011 pojawiła się ekipa Francuzów uprawiających slackline, czyli sport przypominający chodzenie po linie, ich wyczyny zostały zarejestrowane w filmie pt. „I believe I can fly”, który został nagrodzony na wielu festiwalach. Lina (tak naprawdę taśma o szerokości około 5 cm) została rozpięta pomiędzy Amboną a krawędzią sąsiedniego klifu, a bohaterowie filmu przemierzali ją nad przepaścią. Jeden z nich zdecydował się na przejście w jedną i drugą stronę bez zabezpieczającej uprzęży.

Dla przeciętnego turysty odwiedzającego Preikestolen wystarczających emocji dostarczy sam widok na Lysefjorden i okoliczne góry. Niektórzy z gości kładą się na brzuchu i czołgają do krawędzi Ambony, by w bezpiecznej pozycji obserwować ruch łodzi na wodach fiordu. Niestety wielu turystom brakuje rozsądku i zdarzały się tragiczne wypadki wśród tych, którzy chcieli pochwalić się ekstremalnym zdjęciem na krawędzi Preikestolen.

Na podstawie: InfoWire.pl

Zobacz też:
> Lodowiec Briksdal, Norwegia
> Droga Trolli

podobne wpisy

Jedziemy do Pretorii, stolicy RPA

Możliwość komentowania Jedziemy do Pretorii, stolicy RPA została wyłączona

Maroko – jeśli jeszcze nie byłeś

Możliwość komentowania Maroko – jeśli jeszcze nie byłeś została wyłączona

Shard London Bridge

Możliwość komentowania Shard London Bridge została wyłączona

Pomnik Weteranów Wojny w Korei

Możliwość komentowania Pomnik Weteranów Wojny w Korei została wyłączona

Miasto Luksemburg

Możliwość komentowania Miasto Luksemburg została wyłączona

Jak powstał Wielki Sfinks?

Możliwość komentowania Jak powstał Wielki Sfinks? została wyłączona

El Arbol del Tule, Meksyk

Możliwość komentowania El Arbol del Tule, Meksyk została wyłączona

Gouda – miasto w Holandii

Możliwość komentowania Gouda – miasto w Holandii została wyłączona

Jak poznać Hongkong w 3 dni?

Możliwość komentowania Jak poznać Hongkong w 3 dni? została wyłączona

Transport w Chicago

Możliwość komentowania Transport w Chicago została wyłączona

Z wizytą w Kalabrii, Włochy

Możliwość komentowania Z wizytą w Kalabrii, Włochy została wyłączona

Słynne rysunki z Nazca. Peru

Możliwość komentowania Słynne rysunki z Nazca. Peru została wyłączona

Create AccountLog In Your Account