Prywatne rezerwaty RPA

Prywatne rezerwaty RPA

Prywatne rezerwaty RPA

Możliwość komentowania Prywatne rezerwaty RPA została wyłączona

Istnieje powszechne przekonanie, że najlepsze parki narodowe są w północnej części RPA. Okazuje się, że także mniejsze rezerwaty są nie mniej ciekawymi miejscami niż np. słynny Park Krugera

Wybraliśmy się do Prowincji Wschodniej Przylądkowej w poszukiwaniu rezerwatów równie dobrych jak Park Krugera. Odkryliśmy kilka różniących się od siebie parków pod względem zakwaterowania lub sposobu prowadzenia. Różnice te dają możliwość wyboru miejsca, które spełni nasze oczekiwania.

River Bend Lodge

Jazda z Port Elizabeth do zjazdu, około 30 km od Paterson, zajmuje około dwóch godzin. Dojeżdżamy do Parku Narodowego Addo, obszaru znanego ze słoni, ale mało kto słyszał o Aleksandrii Dunefield (najmniej zdegradowane przybrzeżne pola wydmowe na półkuli południowej), rzadko mówi się też o górach Zuurberg z ich spektakularnymi widokami i gęsto zalesionymi kotlinami z bulgoczącymi strumieniami. Góry te znajdują się na prywatnym obszarze 14 tys. hektarów, na terenie Parku Narodowego Addo Elephant i to właśnie tutaj znajdziesz jedno z lepszych w RPA miejsc: River Bend Lodge. Polowy styl zakwaterowania jest elegancki, przytulny, z bliskością do natury i równocześnie zapewnia turystom niezbędne udogodnienia.

Klify pokryte są lasami, a wyrastające wokół wilczomlecze i pincushions pozwalają zrozumieć, w jak wyjątkowym miejscu jesteś. Około 20 procent roślin z występujących tu ponad półtora tysiąca gatunków, rośnie tylko w tym unikalnym mikroklimacie i nie występuje nigdzie więcej na świecie. Jest mało prawdopodobne znalezienie podobnego miejsca, łączącego wspaniały odpoczynek z imponującym wachlarzem roślinności (Fynbos), ale najważniejsze są bardzo spotkania z ogromnymi stadami słoni. Zresztą słonie są powodem, dla którego większości ludzi przyjeżdża do Addo. W zakolu rzeki, podchodzą bardzo blisko. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zwierząt są z samochodów. Duże jeziorko zapewnia wspaniałe widoki na te łagodne giganty z ganku restauracji. River Bend jest najlepszy jeśli chodzi o gustowne i wygodne apartamenty, piękne ogrody oraz unikalną różnorodność – nie tylko pod względem zwierząt i roślin, ale także pod względem środowiska w jakim żyją. Jeszcze lepiej, River Bend jest przyjazny dzieciom, organizując jazdy po parku tylko dla nich, a w tym czasie dorośli mogą zwiedzać inne miejsca we własnej grupie.

Idwala Lodge

W czasie gdy River Bend Lodge powstał na płaskiej równinie ze wspaniałymi widokami, Idwala (w lokalnym języku: klif albo kanion) położona w pobliżu Sidbury, jest jakby wykuta w zboczu góry. Jest niemal niewidoczna, tylko jego szara strzecha może być zauważona od przeciwnej strony doliny. To zaciszne miejsce usytuowane w skałach, z widokiem na zieloną dolinę i obrzeże otaczających klifów, sprawia miły nastrój na romantyczny pobyt dla par. Drewniany balkon ze stylowymi poręczami, jest idealnym miejscem do obserwacji słoni w buszu. Czarne zasłony w oknach zapewniają noc w pokoju, nawet rano, po wschodzie słońca, ale spodziewaj się, że będziesz obudzony przez ptaki. Natomiast podczas safari zwróć uwagę na gołębie drzewne mające szmaragdowe cętki, toko, turaku i antylopy. Podczas naszej wizyty znaleźliśmy wielkie ilości zebr, springboków, impali i bawolców.

Wszystkie głowy zwróciły się w kierunku, gdzie zauważyliśmy parę dorosłych lwów zajętych przygotowaniem do polowania. W drodze powrotnej o zmierzchu, nadeszła burza. Duże stado słoni przeszło niczym cienie przez drogę, a ich sylwetki oświetlone przez błyskawice dawały okazję do robienia unikalnych zdjęć. Aby znaleźć Idwala, jedź autostradą N2 z Port Elizabeth do Grahamstown. Weź zjazd na Kwantu/Bayete/Eagles Crag i szukaj skrętu po prawej stronie na Idwala Lodge po przejechaniu 7 kilometrów gruntową drogą.

Amakhala Game Reserve

Amakhala jest bliźniakiem Idwali pod względem ogólnej lokalizacji (60 kilometrów od Port Elizabeth) i rozmiaru, ale na tym podobieństwa się kończą. Amakhala ma bardziej zdecydowaną atmosferę polową. Jest tak dlatego, ponieważ prawowici właściciele zostali zwabieni na te tereny z obietnicami fantastycznych warunków do rolnictwa. Te brytyjskie farmy pełniły jednak bardziej złowrogi cel. Były swego rodzaju strefę buforową pomiędzy kolonialnymi interesami Anglików i uzbrojonymi plemionami Xhosa dalej wzdłuż wybrzeża. Dzisiaj Amakhala jest połączeniem tych gospodarstw rolnych, zarządzana przez potomków rodzin oryginalnych osiedleńców brytyjskich z 1820 roku. Do wyboru są cztero- i pięciogwiazdkowe apartamenty, z których każdy ma inny motyw: od kolonialnych domostw, po zabytkową karczmę, a nawet farmę osadnika. Choć wybór zakwaterowania stwarza specjalną atmosferę, 150 lat hodowli owiec i bydła zniszczyło naturalny krajobraz. Z powodu jej dziwnego kształtu i konieczności przechodzenia przez różne przeszkody, Amakhala jest trudna do komunikacji. Zastaniesz jednak tutaj ciekawe widoki, bogatą różnorodność zwierząt, z dużą ilością bawołów i gepardów. Rejs łodzią po rzece Buszmena jest dostępny, zależności od poziomu rzeki i panujących warunków suszy. Miłą niespodzianką było małe stado antylop niala, które napotkaliśmy obok latarni oświetlającej drogę, gdy szliśmy na śniadanie. A wczesnym wieczorem widzieliśmy żyrafę idącą wzdłuż pobliskiego wzniesienia.

Rezerwat Shamwari

Shamwari, być może jeden z najbardziej ekskluzywnych prywatnych rezerwatów zwierząt na świecie, jest bez wątpienia najbardziej dekadencki i luksusowy pod każdym względem, z bezwstydnie pięciogwiazdkowym zakwaterowaniem. Od Longlee Manor’s starej, dworskiej elegancji z Epoki edwardiańskiej i luksusowy Bayethe Lodge z luksusowym, pod namiotami zakwaterowaniem do bardziej osobistego zakwaterowania „dom z dala domu” jakie oferuje Bushmans River Lodge. Jeśli Pink Lady (Longlee Manor) nie jest w twoim guście, bo kiedyś należał do stolarza budującego furmanki, spróbuj Sirili Lodge. Przestronny pokład wychodzi na rzekę Buszmena, a ponieważ śpi tutaj maksymalnie 10 osób (Longlee 38), zapewnia prywatność i ekskluzywność. Shamwari wprowadził rygorystyczne przepisy: może być tylko jeden pojazd z dwoma osobami w miejscach z największą ilością zwierząt. Klaksony we wszystkich samochodach zostały odłączone. Podczas naszej wizyty, dwa pojazdy pachnące przyjemnie jak vetkoek (rodzaj pączków smażonych na tłuszczu) jeździły na biodiesel.

Autor: Waldemar Delekta

Na zdjęciu: w rezerwacie Shamwari
 Artelis.pl

podobne wpisy

Miasto Luksemburg

Możliwość komentowania Miasto Luksemburg została wyłączona

Giełda w Chicago

Możliwość komentowania Giełda w Chicago została wyłączona

Będzie łatwiej o wizę do Indii

Możliwość komentowania Będzie łatwiej o wizę do Indii została wyłączona

Czym są lodowce?

Możliwość komentowania Czym są lodowce? została wyłączona

Najpiękniejsze miasta świata i Europy

Możliwość komentowania Najpiękniejsze miasta świata i Europy została wyłączona

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Możliwość komentowania Pałac Schönbrunn w Wiedniu została wyłączona

Tijuana, Meksyk

Możliwość komentowania Tijuana, Meksyk została wyłączona

Po urlopie trzeba odpocząć

Możliwość komentowania Po urlopie trzeba odpocząć została wyłączona

Wielki Sfinks Egipski – ciekawostki

Możliwość komentowania Wielki Sfinks Egipski – ciekawostki została wyłączona

Wat Phra Kaew w Bangkoku

Możliwość komentowania Wat Phra Kaew w Bangkoku została wyłączona

Muzeum zupek błyskawicznych, Jokohama

Możliwość komentowania Muzeum zupek błyskawicznych, Jokohama została wyłączona

Faraon Ramzes II i podróże jego posągu

Możliwość komentowania Faraon Ramzes II i podróże jego posągu została wyłączona

Create AccountLog In Your Account