Serock i okolice – co zobaczyć

Serock, niewielka miejscowość znajdująca się 40 km od centrum Warszawy, nad brzegiem rzeki Narwi, na wprost wpadającego do niej Bugu. Serock i znajdujące się w pobliżu Zalew Zegrzyński szczególnie podczas ciepłych weekendów tętnią życiem, przyciągając fanów aktywnego wypoczynku. Oprócz urokliwych plaż warto także odwiedzić miejscowości położone wokół Jeziora. Pasjonaci jazdy rowerem znajdą w pobliżu akwenu szlaki rowerowe o łącznej długości około 90 kilometrów.

Jadwisin i dworek Szaniawskiego

Cztery kilometry od centrum Serocka położona jest miejscowość Jadwisin, potocznie zwana Zegrzynkiem. Do 1977 roku mieścił się tutaj, powstały na początku XIX wieku, dwór Jerzego Szaniawskiego – znanego dramaturga i felietonisty. Bywały takie osobistości, jak Maria Konopnicka czy Deotyma. Podczas II wojny światowej Szaniawski został wyrzucony z dworu, a jego kolekcje biblioteczne zniszczono. W 1950 roku Szaniawski powrócił do dworku, jednak jego majątek został znacznie uszczuplony, a większość posiadłości przekazano na rzecz instytutu doświadczalnego. Na pozostałe w rękach Szaniawskiego ziemie i dworek nałożono gigantyczne podatki, przez co dramaturg spędził ostatnie lata życia w skrajnej biedzie, próbując spłacić narastające zadłużenie. Artysta zmarł w 1970 roku, a siedem lat później dworek spłonął, w niewyjaśnionych okolicznościach.

Pałac Radziwiłłów

W Jadwisinie jest też Pałac Radziwiłłów. Przez wiele lat możliwość oglądania jego wnętrz mieli jedynie członkowie rodziny Radziwiłłów i ich goście oraz przedstawiciele władzy. Obecnie budynek jest niezamieszkany i zamknięty. Styl budowli nawiązuje do architektury francuskiego renesansu. Jego projektantem był François Arveuf, który zaprojektował wiele rezydencji dla polskiej arystokracji. Z pałacowego tarasu można podziwiać widok na dolinę, którą płynie Narew. Fasada budynku przyozdobiona jest herbami Radziwiłłów i Krasińskich.

Wrak statku i dawne grodzisko

Będąc w Jadwisinie warto także zobaczyć znajdujący się tutaj Yacht Club Polski. Jest wrak statku żeglugi wiślanej „Generał Świerczewski”. W czasie wojen światowych statek ten, wówczas jeszcze towarowo-pasażerski, dwukrotnie był zatapiany. Po II wojnie światowej woził wycieczki. Gdy statek stał się własnością Yacht Clubu planowano jego remont, jednak nie wytrzymał próby czasu i obecnie spoczywa pod wodą.

W pobliżu Hotelu Narvil Conference & Spa stoi stary domek letniskowy o specyficznej architekturze – wysoki i wąski, pokryty obrastającymi go dookoła pnączami. W domku obok w 1948 roku nocował słynny Pablo Picasso podczas krótkiego pobytu w Serocku. Na wzgórzu, do którego prowadzi ulica Radzymińska, znajdowało się kiedyś wczesnośredniowieczne grodzisko, nazwane zwane dziś Barbarką lub Ogrodziskiem. To jeden z najstarszych grodów Mazowsza. Badania archeologiczne dowiodły, iż mieszkańcy osady zajmowali się głównie rolnictwem oraz rybołówstwem. Co roku w Serocku organizowane są warsztaty rzemieślnicze w duchu średniowiecznym. Niewielki model znajdujący się u stóp grodziska Barbarka, odzwierciedla wygląd ówczesnej osady.

Serock ciekawostki kościół
Gotycki kościół w Serocku

Zabytkowy kościół

Idąc w kierunku rynku, na końcu ulicy Świętego Wojciecha zobaczymy kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Ta późnogotycka budowla z basztami o charakterze obronnym jest jednym z cenniejszych zabytków Mazowsza. Wybudowana została w 1526 roku, a przebudowana w XVIII wieku, przez co harmonia gotyckiego wnętrza została nieco zaburzona. Kościół zdobią wieżyczki, a na fasadzie jest zegar słoneczny z łacińskim napisem „Tempus fugit“ czyli „Czas ucieka”. Warto także zwrócić uwagę na posadzkę kościoła, która znajduje się poniżej poziomu otoczenia. To właśnie w tej świątyni Robert Lewandowski, napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski, wziął ślub z Anną Stachurską.

Rynek w Serocku i plaża

Niedaleko kościoła znajduje się otoczony siecią uliczek rynek, z wybudowanym na środku ratuszem. Podczas potopu szwedzkiego miasto zostało zniszczone. Obecnie stoją tu urokliwe kamienice.

Podczas I wojny światowej w Serocku była epidemia cholery. Ludność wybudowała wtedy drewniany krzyż, który miał chronić przed zarazą. W 1937 roku krzyż zastąpiono obeliskiem, który odnowiono w 2009 roku. Można tu trafić, schodząc ulicą Brukową z rynku, w kierunku plaży miejskiej.

Serocka plaża, to w wakacje świetne miejsce do rozrywki. Można tutaj pograć w siatkówkę lub kosza, poćwiczyć na siłowni pod gołym niebem lub przechadzać się drewnianymi trawersami. Dla dzieci jest plac zabaw, jest także budynek sanitarny z przebieralniami. Stąd do Warszawy w wakacyjne weekendy odpłynąć można tramwajem wodnym, który cumuje przy molo.

Ciekawostki o Serocku: SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Janów Podlaski
> Ciechanów
> Płock

podobne wpisy

Zorza polarna nad Polską

Możliwość komentowania Zorza polarna nad Polską została wyłączona

Kościół farny w Szydłowcu

Możliwość komentowania Kościół farny w Szydłowcu została wyłączona

Półwysep Helski – może jesienią i na rowerze?

Możliwość komentowania Półwysep Helski – może jesienią i na rowerze? została wyłączona

Klasztorek w Nidzicy

Możliwość komentowania Klasztorek w Nidzicy została wyłączona

Katowice – ciekawe miejsce na mapie Polski

Możliwość komentowania Katowice – ciekawe miejsce na mapie Polski została wyłączona

Kazimierz Dolny – co zobaczyć?

Możliwość komentowania Kazimierz Dolny – co zobaczyć? została wyłączona

Wrocław jak Nowy Jork?

Możliwość komentowania Wrocław jak Nowy Jork? została wyłączona

Żywiec w województwie śląskim

Możliwość komentowania Żywiec w województwie śląskim została wyłączona

Zamość – ciekawostki

Możliwość komentowania Zamość – ciekawostki została wyłączona

10 ciekawostek o mieście Końskie

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o mieście Końskie została wyłączona

Polska firma największym producentem srebra

Możliwość komentowania Polska firma największym producentem srebra została wyłączona

Zamek Bąkowiec koło Morska

Możliwość komentowania Zamek Bąkowiec koło Morska została wyłączona

Create AccountLog In Your Account