Poznaj chorwacką Slavonię

Nazywany „Złotym Spichlerzem” obszar łączy cztery regiony winiarskie, których historia sięga czasów Imperium Rzymskiego. Oferta gastronomiczna z lokalnym specjałami, bogate tradycje ludowe oraz dziedzictwo kulturalne to znak rozpoznawczy tego regionu

Lipicańską dorożką po Osijeku

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu i symbolem regionu są szlachetne konie lokalnej rasy Lipizzaner (koń lipiański/lipicaner), hodowane w Slawonii (wschodnia Chorwacja) od 1580 roku. Można je podziwiać zarówno w stadninach, podczas licznie organizowanych pokazów, jak i na ulicach Osijeku, gdzie zaprzężone w dorożki obwożą turystów po zabytkowym mieście szczycącym się malowniczą starówką i imponującą twierdzą.

Zimową atrakcją pobliskiej miejscowości Djakovo jest Bożonarodzeniowy Bal Lipicański, podczas którego organizatorzy co roku snują barwną opowieść o koniach lipicańskich. To wyjątkowe widowisko muzyczne, zaaranżowane w barokowych dekoracjach, jest niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich miłośników jazdy konnej i historii.

Cuda natury

Miłośników natury zainteresuje wizyta w parku przyrody Kopački Rit, który jest uznawany za skarb przyrodniczy Slawonii. To obszar bagienny przy ujściu Dravy do Dunaju, niedaleko Osijeku, o powierzchni 238 hektarów. Ze względu na niedostępność i zagrożenie powodziami pozostał w stanie nienaruszonym od najdawniejszych czasów.

To jeden z największych naturalnych obszarów bagiennych w Europie, który oferuje szereg możliwości kontaktu z naturą: szlaki piesze, wodne i rowerowe. Rekomendowanym sposobem poznawania piękna tego terenu jest wycieczka niedużym statkiem wycieczkowym, który jest w stanie wpłynąć nawet w płytkie, bagienne odnogi.

Śladami Rzymian

Złota dolina (rzymska Vallis Aurea) Požegi jest doskonale znana koneserom wina, gdyż tutejsze ukształtowanie terenu i mikroklimat tworzą doskonałe warunki do uprawy szlachetnych winorośli. Winiarskim regionem kontynentalnej Chorwacji jest miasto Kutjevo, położone na południowych stokach Krndija i Papuk w wąskiej dolinie rzeki Kutjevčanka. Liczne winiarnie Kutjeva oferują szereg doznań smakowych dzięki takim lokalnym rarytasom jak Kutjevacka grasevina (Riesling), Pinot Gris, Pinot Blanc, Traminer czy Rheinriesling.

Równie atrakcyjnie prezentuje się oferta kulturalna. Przyjezdni mogą podążać śladami dawnego barona Franjo Trenka i cesarzowej Marii Teresy, czy zwiedzić Zamek Kutjevo wraz z jego podziemnymi przejściami, prowadzącymi bezpośrednio do piwnicy z winami.

Zabawa w Parku Przyrody Papuk

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Slawonii jest Park Leśny Jankovac, najpiękniejsza część Parku Przyrody Papuk. Bajkowa dolina, otoczona wysokimi górami, poprzecinana jest strumieniami i spowita łąkami pełnymi kwiatów oraz gęstymi lasami bukowymi. Jednak największą atrakcję tego miejsca jest malowniczy wodospad Jankovački Slap.

Miłośnicy górskich wędrówek powinni zatrzymać się na odpoczynek w schronisku na Jankovcu zbudowanym na wzór wiejskiej chaty, które przez wielu turystów uznawane jest za najpiękniejsze w kraju. W Parku Przyrody Papuk amatorzy aktywności fizycznej mają do dyspozycji sześć ścieżek rowerowych, cztery szlaki Turystyczne i wyznaczony obszar wspinaczkowy. A widoki na wodospady kamieniołomy i zielone doliny gwarantują niezrównane emocje bez względu na wiek i kondycję.

Jednego z najstarszych miast Europy

Położone we wschodniej części Slawonii miasto Vinkovci może pochwalić się bogatą historią, dziedzictwem kulturalnym i piękną architekturą. Miasto łączy zwyczaje i tradycje, które znajdują odzwierciedlenie w charakterystycznych tańcach ludowych i rzemiośle. Nazywane złotą bramą Chorwacji, oferuje liczne formy rozrywki zarówno dla osób podróżujących solo, jak i dla rodzin, którzy mogą skorzystać z aktywności fizycznej (jazda konna, łowiectwo, rybołówstwo czy jazda na rowerze).

Na zdjęciu: konie rasy Lipizzaner, symbol Slavonii

podobne wpisy

Château de Foix

Możliwość komentowania Château de Foix została wyłączona

Svalbard – z wizytą na Arktyce

Możliwość komentowania Svalbard – z wizytą na Arktyce została wyłączona

Tower of London

Możliwość komentowania Tower of London została wyłączona

Metro we Frankfurcie nad Menem

Możliwość komentowania Metro we Frankfurcie nad Menem została wyłączona

Statua Wolności w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Statua Wolności w Nowym Jorku została wyłączona

Tokio, stolica Japonii

Możliwość komentowania Tokio, stolica Japonii została wyłączona

Kot burmistrzem na Alasce

Możliwość komentowania Kot burmistrzem na Alasce została wyłączona

Caye Caulker – wyspa niedaleko Belize City

Możliwość komentowania Caye Caulker – wyspa niedaleko Belize City została wyłączona

Trondheim – dawna stolica Wikingów

Możliwość komentowania Trondheim – dawna stolica Wikingów została wyłączona

Nowy Jiczyn (Nový Jičín) – Czechy

Możliwość komentowania Nowy Jiczyn (Nový Jičín) – Czechy została wyłączona

Plaża Copacabana, Brazylia

Możliwość komentowania Plaża Copacabana, Brazylia została wyłączona

Destynacje na Boże Narodzenie

Możliwość komentowania Destynacje na Boże Narodzenie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account