Ślepota śnieżna – co to jest?

Ślepota śnieżna – co to jest?

Ślepota śnieżna – co to jest?

Możliwość komentowania Ślepota śnieżna – co to jest? została wyłączona

Zima kojarzy się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca. Tymczasem to właśnie o tej porze roku promienie słoneczne mogą stanowić dla naszych oczu największe zagrożenie. Czy powinniśmy obawiać się ślepoty śnieżnej?

Promieniowanie UV w zimie

Okularów przeciwsłonecznych używamy chroniąc swoje oczy przede wszystkim latem, gdy pora dnia pozwala nam cieszyć się słońcem o wiele dłużej niż w zimie. W okresie zimowym często bagatelizujemy działanie promieni słonecznych. Tymczasem to wtedy ich wpływ bywa bardziej szkodliwy niż w lecie.

– W zimie wychodząc w ciągu dnia na świeże powietrze, zazwyczaj pamiętamy, aby założyć ciepłą kurtkę, czapkę czy szalik i w ten sposób chronimy się przed chłodem. Zbyt rzadko przejmujemy się naszym wzrokiem, a przecież zimowe dni bywają bardziej słoneczne niż letnie, mimo niskiej temperatury – mówi Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Co więcej, promienie słoneczne zimową porą odbijają się od śniegu w większym stopniu niż od piasku na plaży, więc mogą być niebezpieczne dla oczu. Istnieje przekonanie, że promienie Słońca są najbardziej szkodliwe w samo południe. Jednak to godzina 9. czy 14. stwarzają większe zagrożenie. Słońce pod naszą szerokością geograficzną jest wtedy bardzo nisko i pod większym kątem odbija się od powierzchni, stając się bardziej inwazyjnym dla naszego oka.

Ślepota śnieżna

Nic więc dziwnego, że to właśnie do zimy nawiązuje nazwa schorzenia, które może nas dotknąć, jeśli nie zadbamy odpowiednio o swój wzrok w zimny, słoneczny dzień. To ślepota śnieżna. Charakteryzuje się silnym podrażnieniem spojówek i nabłonka rogówki. Objawia się m.in. bólem oczu, światłowstrętem, łzawieniem czy bólem głowy. Na ile silne jest ryzyko wystąpienia u nas tej przypadłości?

– Ślepota śnieżna dotyczy głównie osób, które przebywają w wysokich partiach gór w słoneczne dni, choć nie jest to reguła. Szkodliwe dla nas promienie UVA oraz UVB odbijają się od śniegu, niekiedy aż w 85. procentach, atakując struktury naszego oka. Dlatego zimą tak samo jak w okresie letnim, powinniśmy chronić swoje oczy przed nadmiarem niekorzystnych fal świetlnych – mówi Małgorzata Leszczyńska.

– Należy zawsze mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne, a podczas uprawiania sportów zimowych gogle narciarskie z odpowiednimi filtrami. Warto przy tym wspomnieć, że okulary przeciwsłoneczne np. ze straganów czy marketów, nie dają nam gwarancji odpowiedniej ochrony. Ograniczają one jedynie ilość światła wpadającego do naszych oczu powodując zwiększenie źrenic, przez co łatwiej dociera do nich szkodliwe promieniowanie. Kupując okulary przeciwsłoneczne u profesjonalnego optyka mamy gwarancję właściwej ochrony oczu, gdyż produkty z niezaufanego źródła mogą zaszkodzić bardziej niż ich brak – podsumowuje Małgorzata Leszczyńska.

Szkła okularów zimą

Zima to także okres, w którym znacznie łatwiej uszkodzić nasze okulary, zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne. Dlaczego?

– Zimą nadzwyczaj często zdejmujemy i zakładamy swoje okulary, ponieważ w tym okresie jest więcej opadów atmosferycznych niż w innych porach roku, a okulary pokrywają się parą po wejściu do pomieszczenia wskutek zmian temperatury i wilgotności.

– Jeśli jesteśmy zmuszeni do niemal ciągłego przecierania swoich okularów, przestaniemy być uważni, a nawet zaczniemy to robić zwykłymi ściereczkami, chusteczkami czy materiałem ubrań, aby skrócić cały proces. Pamiętajmy, że ta pozorna oszczędność czasu może skutkować zniszczeniem naszych szkieł, które są bardzo wrażliwe na zarysowania. Dlatego soczewki w okularach zawsze powinniśmy czyścić specjalnymi dedykowanymi produktami, zalecanymi przez optyków, na przykład w chwili zakupu nowych okularów – dodaje Małgorzata Leszczyńska.

Zobacz też:
> Ciekawostki o okularach
> Soczewki kontaktowe
> Przysłowia o śniegu

podobne wpisy

Recepta na zdrową opaleniznę

Możliwość komentowania Recepta na zdrową opaleniznę została wyłączona

Praca poza granicą kraju a kredyt hipoteczny

Możliwość komentowania Praca poza granicą kraju a kredyt hipoteczny została wyłączona

Wyjeżdżasz? Pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania

Możliwość komentowania Wyjeżdżasz? Pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania została wyłączona

V Manufaktura Satyry – wyniki konkursu

Możliwość komentowania V Manufaktura Satyry – wyniki konkursu została wyłączona

Poradnik dla osób szukających ubezpieczenia

Możliwość komentowania Poradnik dla osób szukających ubezpieczenia została wyłączona

Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć?

Możliwość komentowania Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć? została wyłączona

Kleszcz – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Kleszcz – 10 ciekawostek została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

Możliwość komentowania 10 informacji i ciekawostek o Krakowie została wyłączona

Niezwykły samochód w historii japońskiej motoryzacji

Możliwość komentowania Niezwykły samochód w historii japońskiej motoryzacji została wyłączona

Mundial 2018 ciekawostki. Polska, Kolumbia, Japonia, Senegal

Możliwość komentowania Mundial 2018 ciekawostki. Polska, Kolumbia, Japonia, Senegal została wyłączona

Turcja. Zabytki UNESCO – wystawa w Poznaniu

Możliwość komentowania Turcja. Zabytki UNESCO – wystawa w Poznaniu została wyłączona

Create AccountLog In Your Account