Ślepota śnieżna – co to jest?

Ślepota śnieżna – co to jest?

Ślepota śnieżna – co to jest?

Możliwość komentowania Ślepota śnieżna – co to jest? została wyłączona

Zima kojarzy się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca. Tymczasem to właśnie o tej porze roku promienie słoneczne mogą stanowić dla naszych oczu największe zagrożenie. Czy powinniśmy obawiać się ślepoty śnieżnej?

Promieniowanie UV w zimie

Okularów przeciwsłonecznych używamy chroniąc swoje oczy przede wszystkim latem, gdy pora dnia pozwala nam cieszyć się słońcem o wiele dłużej niż w zimie. W okresie zimowym często bagatelizujemy działanie promieni słonecznych. Tymczasem to wtedy ich wpływ bywa bardziej szkodliwy niż w lecie.

– W zimie wychodząc w ciągu dnia na świeże powietrze, zazwyczaj pamiętamy, aby założyć ciepłą kurtkę, czapkę czy szalik i w ten sposób chronimy się przed chłodem. Zbyt rzadko przejmujemy się naszym wzrokiem, a przecież zimowe dni bywają bardziej słoneczne niż letnie, mimo niskiej temperatury – mówi Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Co więcej, promienie słoneczne zimową porą odbijają się od śniegu w większym stopniu niż od piasku na plaży, więc mogą być niebezpieczne dla oczu. Istnieje przekonanie, że promienie Słońca są najbardziej szkodliwe w samo południe. Jednak to godzina 9. czy 14. stwarzają większe zagrożenie. Słońce pod naszą szerokością geograficzną jest wtedy bardzo nisko i pod większym kątem odbija się od powierzchni, stając się bardziej inwazyjnym dla naszego oka.

Ślepota śnieżna

Nic więc dziwnego, że to właśnie do zimy nawiązuje nazwa schorzenia, które może nas dotknąć, jeśli nie zadbamy odpowiednio o swój wzrok w zimny, słoneczny dzień. To ślepota śnieżna. Charakteryzuje się silnym podrażnieniem spojówek i nabłonka rogówki. Objawia się m.in. bólem oczu, światłowstrętem, łzawieniem czy bólem głowy. Na ile silne jest ryzyko wystąpienia u nas tej przypadłości?

– Ślepota śnieżna dotyczy głównie osób, które przebywają w wysokich partiach gór w słoneczne dni, choć nie jest to reguła. Szkodliwe dla nas promienie UVA oraz UVB odbijają się od śniegu, niekiedy aż w 85. procentach, atakując struktury naszego oka. Dlatego zimą tak samo jak w okresie letnim, powinniśmy chronić swoje oczy przed nadmiarem niekorzystnych fal świetlnych – mówi Małgorzata Leszczyńska.

– Należy zawsze mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne, a podczas uprawiania sportów zimowych gogle narciarskie z odpowiednimi filtrami. Warto przy tym wspomnieć, że okulary przeciwsłoneczne np. ze straganów czy marketów, nie dają nam gwarancji odpowiedniej ochrony. Ograniczają one jedynie ilość światła wpadającego do naszych oczu powodując zwiększenie źrenic, przez co łatwiej dociera do nich szkodliwe promieniowanie. Kupując okulary przeciwsłoneczne u profesjonalnego optyka mamy gwarancję właściwej ochrony oczu, gdyż produkty z niezaufanego źródła mogą zaszkodzić bardziej niż ich brak – podsumowuje Małgorzata Leszczyńska.

Szkła okularów zimą

Zima to także okres, w którym znacznie łatwiej uszkodzić nasze okulary, zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne. Dlaczego?

– Zimą nadzwyczaj często zdejmujemy i zakładamy swoje okulary, ponieważ w tym okresie jest więcej opadów atmosferycznych niż w innych porach roku, a okulary pokrywają się parą po wejściu do pomieszczenia wskutek zmian temperatury i wilgotności.

– Jeśli jesteśmy zmuszeni do niemal ciągłego przecierania swoich okularów, przestaniemy być uważni, a nawet zaczniemy to robić zwykłymi ściereczkami, chusteczkami czy materiałem ubrań, aby skrócić cały proces. Pamiętajmy, że ta pozorna oszczędność czasu może skutkować zniszczeniem naszych szkieł, które są bardzo wrażliwe na zarysowania. Dlatego soczewki w okularach zawsze powinniśmy czyścić specjalnymi dedykowanymi produktami, zalecanymi przez optyków, na przykład w chwili zakupu nowych okularów – dodaje Małgorzata Leszczyńska.

Zobacz też:
> Ciekawostki o okularach
> Soczewki kontaktowe
> Przysłowia o śniegu

podobne wpisy

Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia

Możliwość komentowania Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia została wyłączona

Turystyka stadionowa czyli groundhopping

Możliwość komentowania Turystyka stadionowa czyli groundhopping została wyłączona

Czy okna narożne, to dobry pomysł?

Możliwość komentowania Czy okna narożne, to dobry pomysł? została wyłączona

OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

Możliwość komentowania OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca? została wyłączona

Absurdy prawa autorskiego w Europie

Możliwość komentowania Absurdy prawa autorskiego w Europie została wyłączona

Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne?

Możliwość komentowania Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne? została wyłączona

Inwestycje w jachty coraz popularniejsze

Możliwość komentowania Inwestycje w jachty coraz popularniejsze została wyłączona

Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu

Możliwość komentowania Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu została wyłączona

Jedni wyjeżdżają na urlop, inni remontują mieszkanie

Możliwość komentowania Jedni wyjeżdżają na urlop, inni remontują mieszkanie została wyłączona

Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty

Możliwość komentowania Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty została wyłączona

Jedz ryby na zdrowie

Możliwość komentowania Jedz ryby na zdrowie została wyłączona

Jakie odszkodowanie za uszkodzenia palca w trakcie pracy w UK?

Możliwość komentowania Jakie odszkodowanie za uszkodzenia palca w trakcie pracy w UK? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account