Najbardziej zielone stolice Europy

Najbardziej zielone stolice Europy

Najbardziej zielone stolice Europy

Możliwość komentowania Najbardziej zielone stolice Europy została wyłączona

Człowiek od zawsze dążył do tego, by mieszkać w miejscu zapewniającym mu wszystko, czego potrzeba do godnego życia. W tym celu udoskonalano możliwie każdą sferę życia, zapominając o naturze, co ostatnimi czasy ma ogromny i niestety negatywny wpływ na większość miast. Na szczęście ludzie poczynili odpowiednie kroki polegające na ochronie przyrody, a ich efekty widać w wielu europejskich stolicach, które dziś stają się inspiracją dla całego świata.

Wiedeń na zielono

Jednym z czołowych, zielonych miast jest Wiedeń. To przepiękne miasto, leżące nad Dunajem w północno-wschodniej części kraju, udowadnia na każdym kroku, że chcieć to móc, a wizyta w nim będzie czystą przyjemnością. Po przyjeździe do stolicy Austrii można przede wszystkim zauważyć, że zieleń zajmuje prawie połowę terenów w mieście. Widać to szczególnie w parkach, takich jak Steinhofgründe, czy Prater, którego powierzchnia wynosi 600 ha i zachęca do wielu aktywności, począwszy od spokojnych spacerów, na jeździe rowerowej kończąc.

Jednak to nie jedyna rzecz, którą Wiedeń ma do zaoferowania. Znajdują się tutaj też ekologiczne targowiska oraz sklepy ze zdrową żywnością, dzięki czemu mieszkańcy mają pewność wysokiej jakości produktów, przy których nie wykorzystywano sztucznych nawozów. Poza tym, warto wspomnieć, że blisko 30% gruntów rolnych miasta przeznaczono pod ekologiczne uprawy oraz osiedlono w nim ponad 6 tys. pszczelich rodzin. W dodatku stolica Austrii postarała się o rozwój transportu publicznego, dzięki czemu ponad 70% mieszkańców dojeżdża w ten sposób, m.in. do pracy.

Wiedeń ciekawostki Austria o Wiedniu stolice Europy
Stolice Europy: Wiedeń, Austria

Madryt w stylu Eko

Stolica Hiszpanii na pierwszy rzut oka nie wydaje się miastem, które można pochwalić za dbanie o środowisko. Jednak wystarczy wybrać się na jednodniową wycieczkę, by zmienić zdanie. W Madrycie znajduje się wiele parków oraz pasm zieleni, które wręcz zachęcają do spacerów po okolicy. Jednym z najbardziej efektownych obszarów zielonych są zielone płuca miasta, czyli Parque Retiro. Jego powierzchnia wynosi 120 ha i stanowi świetne miejsce zarówno do nauki, jak i relaksu. Ponadto warto odwiedzić Parque Forestal de Valdebebas oraz La Casa de Campo, by uwierzyć, że Madryt to nie tylko wysokie budynki i ulice.

Miasto posiada wyjątkowo dobrze rozwinięty transport publiczny, w którym króluje jedna z największych sieci metra na świecie, ponad 200 linii autobusowych oraz kolej podmiejska. Dzięki temu, mieszkańcy stolicy Hiszpanii chętniej korzystają z komunikacji miejskiej i na co dzień rezygnują z samochodów. W dodatku Madryt rozpoczął walkę ze smogiem, projektując ogrody na dachach oraz znacznie ograniczając możliwość wjazdu samochodom, które nie spełniają określonych warunków. Powoduje to, jakość powietrza w mieście stale się poprawia.

Plaza de Toros walki byków Madryt ciekawostki Hiszpania stolice Europy
Stolice Europy: Madryt, Hiszpania. Plaza de Toros

Helsinki wśród drzew

Kolejnym przykładem, za którym warto podążać, jest stolica Finlandii. W tym mieście zlokalizowanym nad zatoką Fińską, miejską architekturę, projektuje się w oparciu o zieleń – nie odwrotnie. Przyjeżdżając do Helsinek, można zauważyć, że kładzie się tutaj duży nacisk na zakładanie nowych parków oraz ogrodów botanicznych. Dzięki temu każdy, kto odwiedzi tę miejscowość, może liczyć relaks w pięknym i spokojnym otoczeniu. Wystarczy w tym celu udać się do Parku Centralnego lub do Kumpula Botanic Gardens.

Ponadto mieszkańcy Helsinek mogą korzystać z bardzo dobrze rozwiniętego transportu publicznego, na który składa się, m.in. sieć metra, tworząca najbardziej wysunięty na północ system komunikacyjny na świecie oraz kolej aglomeracyjna łączącą Helsinki z innymi miastami, takimi jak Espoo. Dlatego spokojnie można zrezygnować z samochodu, by zwiedzić pobliskie okolice. Warto również zaznaczyć, że Helsinki mogą się pochwalić inwestycją w elektrownie wiatrowe oraz obiecującymi projektami, w których założono całkowite odejście od węgla.

miasto stolica Finlandii Helsinki ciekawostki informacje atrakcje stolice Europy
Stolice Europy: Helsinki, Finlandia

Wiking też jest Zero Waste

Kopenhaga idealnie wpisuje się w założenia ekologicznego rozwoju miasta, który w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularny. Stolica Danii, położona na wybrzeżu wysp Zelandia i Amager, powinna stać się motywacją dla miast chcących wdrożyć u siebie politykę Zero Waste. Wystarczy zauważyć, że 90% odpadów w Kopenhadze poddawane jest recyklingowi, dzięki czemu w przyszłości mieszkańcy stolicy będą mogli uniknąć problemu wszechobecnych śmieci. Ponadto Kopenhaga w dużej mierze jest zasilana energią wiatrową, a większość dachów budynków mieszkalnych jest tutaj pokryta roślinnością.

Miasto, by zachęcić mieszkańców do ruchu, zainwestowało w ponad 300 km ścieżek rowerowych, co sprawiło, że popularność tego środka transportu znacznie przewyższyła zalety samochodu. Zresztą, własne cztery kółka posiada zaledwie 29% mieszkańców. Poza tym Kopenhaga może się pochwalić licznymi terenami zielonymi, do których można zaliczyć, m.in. The King’s Garden czy Frederiksberg Garden, które stanowią jedne z największych atrakcji tego wyjątkowego miasta.

Skandynawia Kopenhaga Dania ciekawostki atrakcje stolice Europy
Stolice Europy: Kopenhaga, Dania

Warszawa również potrafi

Wbrew pozorom, Warszawa również może się pochwalić sporymi zasobami zieleni. Na jej terenie znajduje się 88 parków, zajmujących powierzchnię ok. 930 ha, w tym zjawiskowe Łazienki Królewskie – jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowo-parkowych w Europie. Niewiele osób o tym wie, ale na tle innych, wydawałoby się bardziej ekologicznych miast, stolica wcale nie wypada tak źle. Na jednego mieszkańca przypada tutaj ok. 109 mkw. zieleni. To więcej niż w Paryżu, czy Nowym Jorku.
Ponadto, jako pierwsze polskie miasto, Warszawa dołączyła do programu “Zielone Miasta”, mającego na celu wspieranie dużych miast w projektach, promujących zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. W ramach projektu, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju będzie współfinansował inwestycje w transport miejski, energetykę, gospodarkę odpadami, termomodernizację, oświetlenie uliczne i inne rozwiązania ekologiczne.

Materiał we współpracy z ekspertem portalu GetHome

podobne wpisy

Wycieczki. Gdzie nie warto jechać

Możliwość komentowania Wycieczki. Gdzie nie warto jechać została wyłączona

Zamek Alcazaba w Badajoz, Hiszpania

Możliwość komentowania Zamek Alcazaba w Badajoz, Hiszpania została wyłączona

Jest wieża w Pizie, jest też… krzywy kościół

Możliwość komentowania Jest wieża w Pizie, jest też… krzywy kościół została wyłączona

Rysunki z Nazca, Peru

Możliwość komentowania Rysunki z Nazca, Peru została wyłączona

Rocky Point, Meksyk

Możliwość komentowania Rocky Point, Meksyk została wyłączona

Miasto Cuenca, Ekwador

Możliwość komentowania Miasto Cuenca, Ekwador została wyłączona

Wetsport, Irlandia

Możliwość komentowania Wetsport, Irlandia została wyłączona

Symbole stanu Arizona

Możliwość komentowania Symbole stanu Arizona została wyłączona

Wieża Tokijska w Tokio

Możliwość komentowania Wieża Tokijska w Tokio została wyłączona

Tyskekirken – najstarszy budynek w Bergen, Norwegia

Możliwość komentowania Tyskekirken – najstarszy budynek w Bergen, Norwegia została wyłączona

2 Columbus Circle w Nowym Jorku

Możliwość komentowania 2 Columbus Circle w Nowym Jorku została wyłączona

Będzie łatwiej o wizę do Indii

Możliwość komentowania Będzie łatwiej o wizę do Indii została wyłączona

Create AccountLog In Your Account