Syberia – dziki wschód Rosji

Syberia jest krainą geograficzną położoną w większości na terenie Rosji. Rozciąga się od gór Ural na zachodzie aż do rozlewiska wód Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie. Choć jej granice nie są z góry usystematyzowane, to jej powierzchnia ma ponad 10 mln km2. Uważana jest za krainę nieprzyjazną mieszkańcom, choć w dużej mierze jest to krzywdzący pogląd. Syberia pełna jest urokliwych miejsc, niezmienionych działalnością człowieka.

Syberia – Dziki Wschód Rosji

Syberia w większości pokryta jest tundrą i tajgą, które charakteryzują się zimnym klimatem. To tutaj znajduje się niemal ¼ całkowitej, światowej powierzchni lasów. Miejscami najbardziej cenionymi przez podróżników są:

• Las Kaiskaya,
• Shushenskiy Bor,
• Las Krivinskiy,
• Las sosnowy Anashenskiy.

góry Atłaj Syberia ciekawostki
Góry Atłaj na Syberii

Rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych jest tu znacznie więcej. Niemal cała północna część Rosji pokryta jest jeziorami czy rozlewiskami – wiele z nich łączy się z Morzem Arktycznym. To właśnie tutaj znajduje się słynny Bajkał, zwany Morzem Syberii. Krajobrazu dopełniają góry wiecznie pokryte śniegiem. Mówi się, że jest to Dziki Wschód i jest to stwierdzenie prawdziwe. Na terenie całej krainy znajdują się jedynie 182 miasta, a tylko 32 z nich liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Niemal wszystkie położone są jednak na południu Syberii. Część północna pozostaje prawie całkowicie niezamieszkana przez człowieka.

Dzikie zwierzęta Syberii

Syberia jest bardzo różnorodna pod względem mieszkających w niej zwierząt. Na północy dominują odporne na mrozy gryzonie. Nieprzyzwyczajone do obecności człowieka, są możliwe do podejrzenia z bezpiecznej odległości. Lasy przemierzają renifery, wilki, łosie i niedźwiedzie. Zapuszczają się one nawet do dużych miast, takich jak Irkuck. Ludzie traktowani są przez nie jak goście, a nie rdzenni mieszkańcy. Najciekawszymi stworzeniami, na które można natrafić w lasach, są z pewnością tygrysy syberyjskie czy lamparty amurskie – koty zagrożone wyginięciem. Ich populację szacuje się jedynie na kilkaset sztuk, a na terenach Syberii mogą żyć nie niepokojone przez człowieka.

klasztor Omsk Syberia ciekawostki
Syberia. Miasto Omsk i jego zabytki w zimowej scenerii

Samotne wioski, w których hula wiatr

Wielu rdzennych mieszkańców Syberii przeniosło się do najbliższych miast w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wspomnieniem po nich są opustoszałe wioski – bardzo często bezimienne. Coraz śmielej wkracza do nich przyroda, starając się odebrać to, co jej zabrano. W niektórych osadach dalej można spotkać nielicznych mieszkańców – czasem tylko jednego czy dwóch, którzy się ostali. Żyją tak, jak przed wiekami: bez prądu, maszyn czy pospolitych u nas urządzeń gospodarstwa domowego. Zajmują się hodowlą bydła i rolą – o ile warunki klimatyczne na to pozwalają.

Te wszystkie elementy tworzą wyjątkowy i niespotykany krajobraz dzikiej Rosji i jej mieszkańców. Syberia jest jednym z nielicznych obszarów na świecie, gdzie można spotkać pierwotną i nienaruszoną przyrodę, która nie zmieniła się od kilku tysięcy lat. To miejsce, gdzie każdy podróżnik musi przyjechać choć raz w życiu.

Dla SuperPolonia tekst eksperta portalu GetHome.pl

podobne wpisy

Centrum Chicago, Illinois, USA

Możliwość komentowania Centrum Chicago, Illinois, USA została wyłączona

Kair, stolica Egiptu

Możliwość komentowania Kair, stolica Egiptu została wyłączona

Zawiłości kubańskiej waluty

Możliwość komentowania Zawiłości kubańskiej waluty została wyłączona

Taman Negara – w malezyjskiej dżungli

Możliwość komentowania Taman Negara – w malezyjskiej dżungli została wyłączona

Yellowstone National Park, USA

Możliwość komentowania Yellowstone National Park, USA została wyłączona

Melrose Abbey, Szkocja

Możliwość komentowania Melrose Abbey, Szkocja została wyłączona

Eskişehir w Turcji

Możliwość komentowania Eskişehir w Turcji została wyłączona

Stavanger – norweska stolica śledzia

Możliwość komentowania Stavanger – norweska stolica śledzia została wyłączona

Trzy siostry (Three sisters)

Możliwość komentowania Trzy siostry (Three sisters) została wyłączona

Kot burmistrzem na Alasce

Możliwość komentowania Kot burmistrzem na Alasce została wyłączona

Zegar na wieży Big Ben w Londynie

Możliwość komentowania Zegar na wieży Big Ben w Londynie została wyłączona

Glen Canyon Dam, Arizona

Możliwość komentowania Glen Canyon Dam, Arizona została wyłączona

Create AccountLog In Your Account