Podróże Polska Świat Ciekawostki
Najważniejsze informacje i ciekawostki o pomniku syrenki warszawskiej
Najsłynniejszy wizerunek warszawskiej syrenki , to jej pomnik w Warszawie. Został odsłonięty w 1939 roku, na dwa tygodnie przez wybuchem wojny, w obecności prezydenta Starzyńskiego.
Pomnik stworzyła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa (1889-1989). Modelką była poetka, wtedy studentka etnografii, Krystyna Krahelska (1914-1944). Potem była uczestniczką Powstania Warszawskiego, zginęła już 2 sierpnia, jej konspiracyjny pseudonim: „Danuta”). Do pomnika pozowała w latach 1936–1937, gdy miała 22-23 lata.
Po latach Nitschowa zdradziła, że rzeźba ma jednak twarz innej kobiety. Wciąż jednak, do dziś w wielu informacjach Krachelska występuje jako ta, której twarz ma pomnik syrenki.
Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, w pobliżu mostu Świętokrzyskiego.
Pomnik warszawskiej syrenki: (c) SuperPolonia.info
> Ciekawostki o warszawskiej syrence
Etiopia ciekawostki
Lalibela, to wioska położona na wysokości ponad 2500 m n.p.m. i znana w całym świecie ze wspaniałych kościołów wykutych w otaczających skałach. 800 lat temu za pomocą prymitywnych narzędzi wyrzeźbiono je nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Skalne kościoły Lalibeli pochodzące z XII-XIII w. są obecnie symbolem Etiopii.
> Tu więcej
Grenlandia ciekawostki
Od 1997 r. w marcu na Grenlandii odbywają się Mistrzostwa Świata w Golfie na lodzie. To najdalej na północ wysunięte pole golfowe świata, a piłeczka do gry jest pomarańczowa. Biała natychmiast by się zgubiła.
> Tu więcej
Wybrzeże Kości Słoniowej
W mieście Jamusukro jest Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju (Basilica of Our Lady of Peace) – prawdopodobnie największy kościół świata i najwyższa świątynia w Afryce. Zbudowano ją w 1990 roku, ma 158 metrów wysokości.
> Tu więcej
Zorza polarna w Polsce
Szwedzi organizują wycieczki dla obcokrajowców, którzy chcą zobaczyć na własne oczy zorzę polarną. To niezwykle widowiskowe zjawisko występuje najczęściej za kołami podbiegunowymi, a w sprzyjających warunkach zorza polarna bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Tymczasem aby zobaczyć zorzę polarną, mnie musisz wybierać się na północ Europy. Możesz ją co jakiś czas zobaczyć na terenie Polski.
> Tu więcej