Ciekawostki o szachach

Szachy – informacje i ciekawostki. Historia gry w szachy i wiele ciekawostek na temat tej gry

Gdzie powstały szachy

Szachy to najstarsza gra strategiczna, którą znają ludzie z całego świata. Pierwsza wersja gry powstała prawdopodobnie w Indiach. Za czasów panowania szacha Chusrau I Anoszarwana w VI wieku n.e. dotarła do Persji. Indyjski radża przywiózł ją w darze dla władcy. Potem dotarła do krajów arabskich, a jeszcze później do Europy. Jej zasady ciągle były zmieniane i modyfikowane, by jak najbardziej uatrakcyjnić i doprecyzować grę.

Zasady gry w szachy

Wiele zasad, którymi posługujemy się w trakcie rozgrywki szachowej, mimo zmian jakie następowały wraz z rozprzestrzenianiem się gry, zostało wprowadzonych przez Persów. „Szach mat”, który jest znany nie tylko graczom, ale i stosowany w powszechnej mowie, został wymyślony właśnie w Persji. Termin ten wywodzi się z języka perskiego „Shāh Māt”, gdzie Shāh czytany jest jako „szach”, ale również oznacza króla. Natomiast Māt oznacza „pozbawiony mocy”, „jest martwy” lub „umarł”.

– Jak powszechnie wiadomo, króla w szachach nie można zabić. Można go jedynie otoczyć i sprawić, żeby nie miał ucieczki przed atakiem naszych figur – tłumaczy Michał Kanarkiewicz, popularyzator szachów w Polsce.

Szachy w Polsce – ciekawostki

Nie wiadomo na pewno kiedy szachy trafiły do Polski, choć są trzy przypuszczenia. Po pierwsze, mogły zostać przywiezione drogą morską. Mogły też przywędrować do nas z Rosji, gdzie zostały sprowadzone z samego Wschodu. Trzecia teoria mówi o tym, że to krzyżowcy przywieźli je na polskie ziemie, wracając ze swoich wypraw.

Dwór królewski w Polsce upodobał sobie grę w szachy. Stąd też szachy nazywane są „królewską grą”. O uznaniu dla tej gry wśród dworu mogą świadczyć liczne herby, w których występuje motyw szachowy, np. szachownica w herbie „Wczele”. O dużym zainteresowaniu tą grą strategiczną mogą świadczyć zapiski w kronikach Janka z Czarnkowa, który opisywał grę w szachy w XIV wieku. Dodajmy, że pisarz Jan Kochanowski pomiędzy 1562 a 1566 r. stworzył poemat pt. „Szachy”.

Pierwszy podręcznik do gry w szachy w Polsce powstał w XVIII wieku, jednak nie został wydrukowany i rozpowszechniony. Autorem pierwszego opublikowanego podręcznika był Kazimierz Krupski. Ukazał się drukiem w 1835 roku. Zainteresowanie grą w szachy w Polsce ciągle rosło, więc w 1898 r. ukazał się pierwszy polski periodyk: Tygodnik Szachowy. Magazyn „Szachy” powstał już po wojnie, w 1947 roku.

Obecnie o popularności szachów w Polsce świadczą zwroty, które używamy na co dzień, na przykład:
„być czyimś pionkiem w grze”,
„patowa sytuacja”,
„trzymać kogoś w szachu”,
„wykonać roszadę na danym stanowisku”.

Turnieje szachowe – ciekawostki

Turnieje szachowe odbywały się już w czasach Odrodzenia. Jednak oficjalne olimpiady szachowe zaczęto organizować od 1924 roku. W rozgrywkach brały dział osoby o różnych poziomach umiejętności, różnym wieku i płci.

W połowie XX w. odbył się pierwszy pojedynek człowieka z komputerem. Umiejętności ludzkie zwyciężyły. W 1996 r. odbyła się kolejna rozgrywka pomiędzy komputerem i człowiekiem, jednak tym razem do gry zaproszono mistrza świata w szachyGarri Kasparowa. I tym razem człowiek pokonał komputer. Po tych komputerowych klęskach ulepszono program komputerowy. Pierwsze zwycięstwo maszyny nad człowiekiem wzbudziło zaskoczenie i poruszenie w środowisku szachowym.

Kolejne ciekawostki o szachach

* W 1970 r. odbył się pierwszy szachowy pojedynek pomiędzy kosmonautami przebywającymi na statku Sojuz 9, a szefem szkolenia kosmonautów oraz innym kosmonautom przebywającymi na Ziemi. Gra trwała aż 6 godzin, głównie ze względu na to, że łączność ze statkiem była możliwa tylko wtedy, gdy znajdował się nad terenem Związku Radzieckiego. Spotkanie zakończyło się remisem.

* Równo 50 lat po tych wydarzeniach w 2008 r., aby uczcić pierwszy kosmiczny mecz szachowy, rosyjski arcymistrz Siergiej Karjakin rozegrał pojedynek z kosmonautami znajdującymi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To spotkanie szachowe również zakończyło się remisem.

* Obecnie jest wiele odmian gry w szachy. Stworzono plansze dla trzech, a nawet czterech graczy. Na rynku dostępne są również szachy atomowe, czyli takie z inną ilością figur. W Polsce popularnością cieszą się szachy stworzone przez Władysława Glińskiego, tzw. „polskie”. W tym przypadku gra odbywa się na polu o kształcie… sześcianu.

* Od 1966 roku 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów. Tego dnia utworzono Międzynarodową Federacją Szachową, która powstała w Paryżu, w 1924 roku.

Szachy ciekawostki: SuperPolonia.info, na podstawie: InfoWire.pl

Zobacz też:
> Hazard ciekawostki

podobne wpisy

Historia papierosa – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Historia papierosa – 10 ciekawostek została wyłączona

Karpacz – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Karpacz – 10 ciekawostek została wyłączona

10 ciekawostek o Grenlandii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Grenlandii została wyłączona

10 ciekawostek o Kanadzie

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Kanadzie została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Norwegia, Litwa, Szkocja

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Norwegia, Litwa, Szkocja została wyłączona

Zasady przyznawania Nagrody Nobla

Możliwość komentowania Zasady przyznawania Nagrody Nobla została wyłączona

10 ciekawostek o Kolumbii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Kolumbii została wyłączona

Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa

Możliwość komentowania Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa została wyłączona

Ciekawostki polskie (11)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (11) została wyłączona

Lecący żuraw. Historia logo PLL LOT

Możliwość komentowania Lecący żuraw. Historia logo PLL LOT została wyłączona

Ciekawostki polskie (6)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (6) została wyłączona

Cesarz Etiopii i rastafarianie

Możliwość komentowania Cesarz Etiopii i rastafarianie została wyłączona

Create Account



Log In Your Account