Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Możliwość komentowania Trzy wystawy i Eryki w Rampie została wyłączona

27 maja 2016 w warszawskim teatrze Rampa wernisaże trzech wystaw karykatury oraz wręczenie Eryków, nagród SPAK

27 maja 2016 r. o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Rampa, w Warszawie przy ul Kołowej 20, odbędzie się kolejna doroczna Gala Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jej główną atrakcją będzie wernisaż wystawy karykatury „Trzy w jednej”. Będzie to tak naprawdę wernisaż trzech wystaw (można je będzie oglądać już po początku maja, w tym podczas Nowy Muzeów 14 maja). Zostaną też wręczone nagrody Eryki.

Pierwsza z wystaw, to indywidualny pokaz wyboru prac wybitnego grafika i karykaturzysty polskiego KRZYSZTOFA GRZONDZIELA. Urodził się w 1959 roku w Mysłowicach. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, które ukończył ze specjalizacją metaloplastyka. W latach 1881-1997 opieka artystyczna Jerzego Dudy-Gracza. W roku 1984 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni grafiki prof. Tomasza Jury, w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza i pracowni rzeźby prof. Bronisława Chromego. W prasie jako satyryk zadebiutował w czasopiśmie „Karuzela” w 1997 r. Na wystawie pokazanych zostanie 61 prac artysty na 17 planszach (ramach).

Druga wystawa, to MANUFAKTURA SATYRY czyli plon ogólnopolskiego konkursu satyrycznego w Żyrardowie. Wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w latach 2010-215 (z 6 edycji konkursu). Ogółem 104 prace, pokazane na 18 planszach (ramach). Organizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Żyrardowie. Konkurs uhonorowany został w 2015 roku doroczną, honorową nagrodą Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, ERYK`2014.

Trzecia wystawa, to POCZET MONARCHÓW POLSKI wg Witolda Mysyrowicza. To 44 konterfekty polskich monarchów wykonane z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski i polskiej państwowości, pokazane na 22 planszach. Cykl wizerunków monarchów jest indywidualną próbą autora, pokazania jak on wyobraża sobie polskich władców, którzy wielokrotnie już portretowani już byli przez wybitnych artystów. Najbardziej znany i popularny to oczywiście poczet Jana Matejki. Nie są to wizerunki satyryczne, choć można dopatrzyć się kilku złośliwości. Autor wyraźnie jednych władców idealizuje, innych wręcz odwrotnie. Czasem też świadomie bawi się historią, jak choćby ubierając starą już i brzydką Annę Jagiellonkę w strój, jaki zapewne nosiła w młodości, nie zaś wtedy gdy upozowana już była na szacowną, świętoszkowatą matronę. Kto zna ostatnie prace Mysyrowicza, nie powinien być zaskoczony. Są to wizerunki typowo graficzne, stworzone z agresywnych, kolorowych plam, czasem z detalami materii czy ornamentów.

Wszystkim trzem wystawom towarzyszą odrębne katalogi i plakaty.

W czasie Gali SPAK oprócz otwarcia wspomnianych wystaw, odbędzie się również uroczyste wręczenie dorocznych nagród honorowych Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – ERYKÓW. Otrzymają je: Krzysztof Grzondziel i Manufaktura Satyry (duże Eryki) oraz Zbigniew Kołaczek (pomysłodawca i współorganizator Manufaktury Satyry, mały Eryk). Autorem statuetek Eryków jest rzeźbiarz i karykaturzysta, Jacek Podlasiński.

Kolejnym punktem programu Gali SPAK będzie aukcja rysunków satyrycznych na rzecz leczenia małego Wojtka, z chorobą Tibial Hemimeila.

Na ilustracji: plakaty Gali oraz Eryków

podobne wpisy

Tysiąc informacji od SuperPolonia.info

Możliwość komentowania Tysiąc informacji od SuperPolonia.info została wyłączona

Wrastające paznokcie – bolesny problem

Możliwość komentowania Wrastające paznokcie – bolesny problem została wyłączona

Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego

Możliwość komentowania Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego została wyłączona

Pokaz sztucznych ogni – atrakcja na wesele

Możliwość komentowania Pokaz sztucznych ogni – atrakcja na wesele została wyłączona

Karykaturzysta na imprezie – dobry pomysł?

Możliwość komentowania Karykaturzysta na imprezie – dobry pomysł? została wyłączona

Mundial 2018 w Rosji. Grupa C: Australia, Francja, Peru, Dania

Możliwość komentowania Mundial 2018 w Rosji. Grupa C: Australia, Francja, Peru, Dania została wyłączona

Kleszcz – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Kleszcz – 10 ciekawostek została wyłączona

Sinice w Bałtyku. Gdynia Redłowo zamknięta

Możliwość komentowania Sinice w Bałtyku. Gdynia Redłowo zamknięta została wyłączona

10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne

Możliwość komentowania 10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne została wyłączona

Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości

Możliwość komentowania Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości została wyłączona

Okulary przeciwsłoneczne. Które naprawdę chronią oczy?

Możliwość komentowania Okulary przeciwsłoneczne. Które naprawdę chronią oczy? została wyłączona

Jak jeździć samochodem w zimie

Możliwość komentowania Jak jeździć samochodem w zimie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account