Holenderskie tulipany nazywają się jak Polacy

Czy wiesz, że obecnie aż 15 odmian tulipanów hodowanych w Holandii i w Polsce nazywa się tak samo, jak znani Polacy? Większość, to współcześni politycy. Poniżej konkrety.

1. Mikołaj Kopernik

Nasze zestawienie rozpoczynamy postaciami obecnie już historycznymi i doskonale znanymi nie tylko w Polsce. Astronom Mikołaj Kopernik na pewno nie podejrzewał, że będzie patronem tulipana. Oficjalnie stało się to 11 maja 2009 r. pod pomnikiem astronoma w Toruniu. Został tu skropiony szampanem czerwony tulipan. W tej sposób ochrzczono nazwę nowej odmiany tego kwiatu. Zrobili to dwaj holenderscy hodowcy kwiatów: Jan Ligthart i Robert J. Zandbergen. Dlaczego Kopernik i Toruń? Drugi wspomniany Holender zakochał się, a wkrótce ożenił z Torunianką, absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

2. Fryderyk Chopin

Wielbiony na całym świecie przez melomanów nasz wspaniały kompozytor, ma swój kwiat od 23 kwietnia 2010 roku czyli od rocznicy swojego chrztu. Wyhodowanie tej odmiany zajęło ponad dwadzieścia lat. Tulipan ma płatki w kolorze kremowo-białym lub cytrynowo-żółtym.

3. Jan Paweł II

W tym zestawie znanych Polaków nie mogło zabraknąć papieża – Polaka. Tulipan nazywający się tak jak on, pojawił się na rynku w 2010 roku. Rok później, w dniu beatyfikacji, na grobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II stanął bukiet 27 tulipanów „Jan Paweł II”.

4. Generał Stanisław Maczek

To postać wyjątkowa w historii stosunków polsko-holenderskich. Pierwsza Dywizja Pancerna którą dowodził w 1944 r. brała udział w walkach o wyzwolenie miast Francji, Belgii i Holandii. To dzięki umiejętnościom dowódczym holenderskie miasto Breda uniknęło dużych zniszczeń. Fakt ten jest tu bardzo dobrze znany; Stanisław Maczek otrzymał potem tytuł honorowego obywatela Holandii, a jego ciało spoczywa na cmentarzu w Bredzie.

Tulipan „Stanisław Maczek” został oficjalnie ochrzczony 25 kwietnia 2013 r. w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. Kwiat ma czerwono-malinowe płatki, a na brzegach nieco bieli.

5. Lech Wałęsa

Ten biało-czerwony tulipan ma mocną łodygę, ciężki kielich kwiatowy i długo kwitnie. Został wyhodowany przez firmę z Hen w Holandii, a w imieniu byłego prezydenta RP kwiat odebrała osobiście jego żona Danuta. Było to 11 lutego 2011 roku.

6. Irena Sendlerowa

Tulipan, który otrzymał jej imię w 2009 r. rozwija się w kwietniu i ma nawet 40 centymetrów wysokości. Irena Sendlerowa (1910-2008) to działaczka społeczna, podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci przed zagładą, walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Kolejni Polacy mający „swoje” tulipany, to już głównie osoby z kręgów polskiej polityki – np. polscy prezydenci i ich żony.

18 lat czasu zajęło wyhodowanie odmiany tulipana, który w 2008 r. otrzymał imię Marii Kaczyńskiej, żony prezydenta RP, która wraz w innymi osobami zginęła w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem. Swojego tulipana (w kolorze kremowym) ma też jej mąż, prezydent Lech Kaczyński. Kwiat po raz pierwszy pokazano w maju 2011 r.

Dwie kolejne żony polskich prezydentów mające „swoje” tulipany, to Anna Komorowska (od 2012 r.) i Jolanta Kwaśniewska (od 2012 r.). „Swoje” tulipany mają także prezydenci RP – Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Także były premier Leszek Miller oraz były premier rządu RP oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jest też tulipan „Joanna Krauze”. Nosi imię nieżyjącej już dr Joanny Krauze, pracownika naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tekst: (c) Super Polonia

Zobacz też:
> Wszystko o tulipanach – ciekawostki

podobne wpisy

Zakochany Anglik przeszedł po Poznania 1500 kilometrów

Możliwość komentowania Zakochany Anglik przeszedł po Poznania 1500 kilometrów została wyłączona

Szydłów

Możliwość komentowania Szydłów została wyłączona

Arktyka coraz bardziej przyjazna

Możliwość komentowania Arktyka coraz bardziej przyjazna została wyłączona

Ciekawostki o ustach

Możliwość komentowania Ciekawostki o ustach została wyłączona

10 ciekawostek o ślimakach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o ślimakach została wyłączona

Tradycje wielkanocne. Święconka (święcone)

Możliwość komentowania Tradycje wielkanocne. Święconka (święcone) została wyłączona

Warszawa. Muzeum polskiej wódki

Możliwość komentowania Warszawa. Muzeum polskiej wódki została wyłączona

Pierwszy piłkarz na polskim znaczku pocztowym

Możliwość komentowania Pierwszy piłkarz na polskim znaczku pocztowym została wyłączona

Turystyka biznesowa w Polsce – jest coraz lepiej

Możliwość komentowania Turystyka biznesowa w Polsce – jest coraz lepiej została wyłączona

Brama Krakowska – symbol Lublina

Możliwość komentowania Brama Krakowska – symbol Lublina została wyłączona

Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki

Możliwość komentowania Zagrzeb, stolica Chorwacji. Ciekawostki została wyłączona

10 ciekawostek o baobabach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o baobabach została wyłączona

Create AccountLog In Your Account