Polska. Turnieje rycerskie popularne w XXI wieku

Możliwość komentowania Polska. Turnieje rycerskie popularne w XXI wieku została wyłączona

Polacy kochają średniowiecze, a popularność turniejów rycerskich, to fenomen na skalę światową

Niektórzy z fascynacją śledzą zawody sportowe i rywalizację o medale na Igrzyskach Olimpijskich, inni wolą uczestniczyć w zawodach… średniowiecznych rycerzy. Mimo, że mamy XXI wiek, w Polsce ma miejsce coraz większa fascynacja kulturą średniowiecza.

Pierwsze turnieje rycerskie organizowano w Europie już w IX wieku. Z upływem lat stawały się coraz bardziej widowiskowe, gromadząc coraz więcej widzów. Rywalizowały ze sobą drużyny, później pojedynczy rycerze. Używano białej broni – głównie kopii i mieczy. Początkowo kościół katolicki próbował walczyć z tym zjawiskiem, więc rycerzom którzy zginęli w walce księża odmawiali katolickiego pogrzebu. Gdy w XIV wieku papież Jan XXII zniósł zakaz, zapanowała moda na turnieje rycerskie, które stały się atrakcją zarówno dworów królewskich i książęcych, jak i wesel. Zwycięzcy turniejów zdobywali rozgłos.

Nieoczekiwanie nostalgia za ówczesnymi zmaganiami rycerzy zawitała do Polski ok. 35 lat temu. Turnieje często odbywają się w dawnych zamkach, a uczestnicy (zarówno „rycerze”, jak i widzowie) dbają o zachowanie średniowiecznych ubiorów, uzbrojenia, jadła i nie tylko czyli starają się kultywować ówczesne zwyczaje i kulturę.

Obecnie co roku w Polsce odbywa się ok. 200 do 300 takich turniejów. Odbywają się Grunwaldzie, Gniewie, Podzamczu, Łęczycy, Iłży i innych miejscach Polski. Działają też grupy fascynatów średniowieczem i rycerstwem. Podobne turnieje organizowane są też w innych krajach Europy, ale w Polsce jest ich najwięcej.

Informacja: Super Polonia

Na zdjęciu: podczas turnieju rycerskiego w Gniewie w 2006 roku