Walt Disney Concert Hall w Los Angeles

Walt Disney Concert Hall, to sala koncertowa Walta Disneya. Mieści się w centrum Los Angeles w Kalifornii, przy 111 South Grand Avenue. Sala mieści 2265 osób i jest czwartą pod względem wielkości salą w Los Angeles. Jest tu siedziba orkiestry filharmonii w Los Angeles i Los Angeles Master Chorale

Gmach został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta, laureata nagrody Pritzkera, Franka Gehry’ego. To ten sam, który zaprojektował m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao (Hiszpania) oraz „Tańczący Dom” w Pradze.

Budowa i otwarcie gmachu

Projekt rozpoczęto w 1987r., a koszt oszacowano na 274 miliony dolarów. W 1987 roku Lillian Disney, żona Walta Disney’a początkowo przekazała 50 milionów dolarów. Firma The Walt Disney Company dołożyła około 110 milionów dolarów, a pozostała kwota budowy została sfinansowana przez prywatnych inwestorów i z darowizn.

Sala koncertowa została oficjalnie otwarta 24 października 2003 r., choć budowę zakończono jeszcze wiosną. Dzięki temu orkiestra i Master Chorale miała pół roku, aby dostosować się do nowej sali. Podczas letnich prób zaproszono kilkuset VIP-ów, w tym darczyńców, członków zarządu i dziennikarzy.

Oryginalna architektura i kłopoty

Sala koncertowa z zewnątrz wygląda futurystycznie, więc jest obiektem zainteresowania wielu fotografów. Podczas gdy większość elementów zewnętrznych budynku została wykonana ze stali nierdzewnej o matowym wykończeniu, część budynku mieszcząca tzw. amfiteatr dziecięcy, została zaprojektowana z polerowanych paneli przypominających lustro.

Właściwości odblaskowe powierzchni zostały wzmocnione przez wklęsłe części ścian. Niektórzy mieszkańcy sąsiednich kondominiów byli oślepiani odblaskiem. W dodatku światło słoneczne odbite od tych powierzchni i skoncentrowane w sposób podobny do lustra parabolicznego powodowało że powstało ciepło. Niektóre pokoje w sąsiednich domach stały się nieznośnie gorące.

Los Angeles Walt Disney Concert Hall koncert symfoniczny
Koncert symfoniczny Walt Disney Concert Hall, w Los Angeles 

Spowodowało to gwałtowny wzrost kosztów klimatyzacji a także powstanie gorących punktów na chodnikach i ulicach, o temperaturze nawet 60 stopni Celsjusza. Zwiększone było także ryzyko wypadków drogowych z powodu oślepiającego światła słonecznego odbijanego od polerowanych powierzchni. Po skargach mieszkańców sąsiednich budynków i kierowców w 2005 r. odblask został wyeliminowany przez lekkie szlifowanie paneli.

Wnętrze sali koncertowej

Ściany i sufit hali wykończone są daglezją, a podłoga wykończona jest dębem. Columbia Showcase & Cabinet Co. Inc., z siedzibą w Sun Valley w Kalifornii, wyprodukowała wszystkie panele sufitowe, panele ścienne i stolarkę architektoniczną dla głównej widowni i holów. Jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia Walt Disney Concert Hall są światowej sławy organy, które zostały zbudowane przez niemieckiego budowniczego organów Caspara Glattera-Götza, we współpracy z Manuelem Rosalesem.

Organy mają 72 przystanki, 109 stopni i 6125 rur, mających od kilku centymetrów do 32 stóp (9,75 m) (o częstotliwości 16 herców), mają ponad 6000 organów piszczałkowych. Akustyka sali koncertowej jest znakomita, a sufit wygląda jak dno drewnianych statków.

miasto Los Angeles Kalifornia ciekawostki USA
Wieżowce w city miasta Los Angeles w Kalifornii

Wyjątkowy ogród

Na 3. piętrze jest ogród, do którego można dojść po schodach z tyłu od głównego wejścia za salą koncertową. Wśród roślin jest tu gigantyczna róża z niebieskiej kamionki, podobno w hołdzie żonie Walta Disneya, Lillian. Są oczywiście miejsca do siedzenia i spokój kontrastujący z ruchliwą scenerią miejską. Dodajmy, że wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Aby wejść do sali koncertowej trzeba jednak kupić bilet, chyba że odwiedzający chce jedynie zrobić pamiątkowe zdjęcia lub nakręcić filmy.

Dla SuperPolonia.info: Agnieszka Liddle – polski przewodnik po Los Angeles i okolicach. Osoby, które chciałyby zwiedzić ten (i nie tylko ten) zakątek Los Angeles, zapraszam do kontaktu.

Los Angeles przewodnik Agnieszka Liddle Ashley
Agnieszka Liddle
podobne wpisy

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Możliwość komentowania Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii została wyłączona

10 ciekawostek o greckiej wyspie Zakynthos

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o greckiej wyspie Zakynthos została wyłączona

Piccadilly Circus w Londynie

Możliwość komentowania Piccadilly Circus w Londynie została wyłączona

Kobe, Japonia – atrakcje miasta Kobe

Możliwość komentowania Kobe, Japonia – atrakcje miasta Kobe została wyłączona

Słynna stolica Państwa Majów w Hondurasie

Możliwość komentowania Słynna stolica Państwa Majów w Hondurasie została wyłączona

Wyspy Kanaryjskie i piłka nożna

Możliwość komentowania Wyspy Kanaryjskie i piłka nożna została wyłączona

Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO

Możliwość komentowania Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO została wyłączona

Boże Narodzenie w Portugalii

Możliwość komentowania Boże Narodzenie w Portugalii została wyłączona

Santa Cruz de Tenerife

Możliwość komentowania Santa Cruz de Tenerife została wyłączona

Londyński ogórek

Możliwość komentowania Londyński ogórek została wyłączona

10 miejsc, które powinieneś zobaczyć w USA

Możliwość komentowania 10 miejsc, które powinieneś zobaczyć w USA została wyłączona

Centrum Chicago, Illinois, USA

Możliwość komentowania Centrum Chicago, Illinois, USA została wyłączona

Create AccountLog In Your Account