Włoska kuchnia i jej przysmaki

Włochy są idealnym krajem nie tylko na letni wypoczynek. Klimat śródziemnomorski sprawia, iż amatorzy zwiedzania przez cały rok mogą poznać najpiękniejsze zakątki słonecznej Italii. Liczne zabytki i bogactwo architektoniczne stanowią nie lada gratkę dla turystów oraz ludzi chcących poznać kulturę tego pięknego kraju. Ważnym jej elementem jest również włoska kuchnia, w której każdy znajdzie odpowiednie dla siebie dania. Każdy region ma inne, typowe dla siebie potrawy

Włoska stolica mody i… jedzenia

Lombardia, to region leżący na północy Włoch, graniczący ze Szwajcarią. Kojarzony jest głównie z Mediolanem – jako włoską stolicą mody oraz dwoma klubami piłkarskimi: Interem Mediolan oraz AC Milan. A możemy liczyć w kwestii kulinarnej? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Lombardczycy są wielkimi fanami różnego rodzaju mięs oraz drobiu – w szczególności kaczki, gęsi i indyka. Nic więc dziwnego, że jedną z najpopularniejszych potraw w tej części kraju jest bollito misto. Jest to rodzaj mięsnego półmiska, w skład którego wchodzą najczęściej wołowina, drób oraz kiełbasa.

Jeśli jednak nie mamy chęci na mięso, warto spróbować lokalnych serów. Najbardziej znany z nich to oczywiście Gorgonzola, ale Grana Padano, Taleggio czy Quartirolo z pewnością również znajdą swoich amatorów. Lombardia, to region słynący z produkcji ogromnej ilości znakomitych serów, dobrym pomysłem będzie więc przyrządzenie dania makaronowego z sosem serowym. Znakomicie nada się do tego zwłaszcza Gorgonzola – jeden z najpopularniejszych serów na półwyspie Apenińskim.

Jeśli chodzi o mięsa, to jednym z najczęściej jadanych dań – oprócz wspomnianego wcześniej bollito misto – są costoletta alla milanese czyli panierowane kotlety cielęce.

Jak wiadomo, wino stanowi nieodłączny element włoskiego obiadu. Na co zatem możemy liczyć w tej kwestii w Lombardii? Włosi słyną z produkcji win, nie tylko białych i czerwonych, ale również musujących. Najpopularniejszym winem musującym w obrębie Lombardii jest z pewnością Franciacorta. Jeśli jednak nie chcemy bardzo odbiegać od tradycji, idealne będzie czerwone Sforzato di Valtellina.

Kulinarne królestwo wyspy

Sardynia oprócz wspaniałej kuchni znana jest przede wszystkim z nuragów – megalitycznych wież warownych, których powstanie datowane jest na ok. XV w. p.n.e oraz Costa Smeralda – jednego z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Podczas naszej podróży po tej wspaniałej wyspie warto odwiedzić jedną z wielu trattorii. Czego powinniśmy koniecznie spróbować będąc na Sardynii? Po pierwsze świeżych, wspaniałych owoców morza – takich jak langusty, kraby, anchois, kalmary czy sardynki. Makaron przygotowany z dodatkiem owoców morza będzie idealnym zwieńczeniem całodziennego zwiedzania. Doskonałym dodatkiem do takiej kolacji będzie schłodzone białe wino Vermentino lub Nuragus. Jeśli wolimy dania mięsne to do wyboru mamy wiele potraw, które swoje korzenie mają w kuchni wiejskiej, opartej na pieczonym mięsie oraz kiełbasie, serze Pecorino, a także czerwonych winach: Cannonau i Monica. Typową potrawą dla tego regionu jest porceddu – prosię pieczone na rożnie. Piecze się je na otwartym ogniu godzinami, co jakiś czas jedynie przekręcając rożen.

Podróż na południe czyli Apulia

Wiele zabytkowych pałacyków, mnóstwo centrów handlowych oraz stolica w Bari – mieście słynącym z targów państw śródziemnomorskich oraz Bazyliki św. Mikołaja. Oto najprostsza możliwa definicja regionu Apulia, znajdującego się w południowej części Włoch. Będąc w tym regionie z pewnością należy odwiedzić potężny zamek Castel del Monte, leżący ok. 50 km od Bari oraz miejscowość Fassano, słynącą z ręcznych wyrobów ceramicznych. W kwestii kulinarnej Apulijczycy również mają się czym pochwalić. Kuchnia rejonu jest bowiem urozmaicona. Mało stosuje się w niej mięs, więcej serów i makaronów. Podaje się je najczęściej z sosami tworzonymi na bazie świeżych, sezonowych warzyw. Największą popularnością w regionie Apulii z pewnością cieszą się fasola, cykoria, karczochy oraz – przede wszystkim – rucola. Jeśli po pordóży do Italii będziemy chcieli przywołać smaki Apulii w swoim domu, wystarczy makaron Malma Fusilli, karczochy, suszone pomidory oraz ser Parmigiano Regiano.

Na zdjęciu: nie tylko kuchnia Sardynii potrafi zachwycić

podobne wpisy

Malowanie Hollywood

Możliwość komentowania Malowanie Hollywood została wyłączona

Chicago leży nad rzeką Chicago

Możliwość komentowania Chicago leży nad rzeką Chicago została wyłączona

Acadia National Park, Maine, USA

Możliwość komentowania Acadia National Park, Maine, USA została wyłączona

Co koniecznie zobaczyć w Mexico City?

Możliwość komentowania Co koniecznie zobaczyć w Mexico City? została wyłączona

Bryce Canyon National Park – ciekawostki

Możliwość komentowania Bryce Canyon National Park – ciekawostki została wyłączona

Miasto Detroit, USA

Możliwość komentowania Miasto Detroit, USA została wyłączona

Washington, D.C.

Możliwość komentowania Washington, D.C. została wyłączona

Vietnam Veterans Memorial w Waszyngtonie, D.C.

Możliwość komentowania Vietnam Veterans Memorial w Waszyngtonie, D.C. została wyłączona

Columbus Circle w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Columbus Circle w Nowym Jorku została wyłączona

Bukareszt. Gigantyczny parlament Rumunii

Możliwość komentowania Bukareszt. Gigantyczny parlament Rumunii została wyłączona

Meksyk. El Tajín – dawna stolica Totonaków

Możliwość komentowania Meksyk. El Tajín – dawna stolica Totonaków została wyłączona

Jefferson Memorial. Waszyngton

Możliwość komentowania Jefferson Memorial. Waszyngton została wyłączona

Create AccountLog In Your Account