Włoska kuchnia i jej przysmaki

Włochy są idealnym krajem nie tylko na letni wypoczynek. Klimat śródziemnomorski sprawia, iż amatorzy zwiedzania przez cały rok mogą poznać najpiękniejsze zakątki słonecznej Italii. Liczne zabytki i bogactwo architektoniczne stanowią nie lada gratkę dla turystów oraz ludzi chcących poznać kulturę tego pięknego kraju. Ważnym jej elementem jest również włoska kuchnia, w której każdy znajdzie odpowiednie dla siebie dania. Każdy region ma inne, typowe dla siebie potrawy

Włoska stolica mody i… jedzenia

Lombardia, to region leżący na północy Włoch, graniczący ze Szwajcarią. Kojarzony jest głównie z Mediolanem – jako włoską stolicą mody oraz dwoma klubami piłkarskimi: Interem Mediolan oraz AC Milan. A możemy liczyć w kwestii kulinarnej? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Lombardczycy są wielkimi fanami różnego rodzaju mięs oraz drobiu – w szczególności kaczki, gęsi i indyka. Nic więc dziwnego, że jedną z najpopularniejszych potraw w tej części kraju jest bollito misto. Jest to rodzaj mięsnego półmiska, w skład którego wchodzą najczęściej wołowina, drób oraz kiełbasa.

Jeśli jednak nie mamy chęci na mięso, warto spróbować lokalnych serów. Najbardziej znany z nich to oczywiście Gorgonzola, ale Grana Padano, Taleggio czy Quartirolo z pewnością również znajdą swoich amatorów. Lombardia, to region słynący z produkcji ogromnej ilości znakomitych serów, dobrym pomysłem będzie więc przyrządzenie dania makaronowego z sosem serowym. Znakomicie nada się do tego zwłaszcza Gorgonzola – jeden z najpopularniejszych serów na półwyspie Apenińskim.

Jeśli chodzi o mięsa, to jednym z najczęściej jadanych dań – oprócz wspomnianego wcześniej bollito misto – są costoletta alla milanese czyli panierowane kotlety cielęce.

Jak wiadomo, wino stanowi nieodłączny element włoskiego obiadu. Na co zatem możemy liczyć w tej kwestii w Lombardii? Włosi słyną z produkcji win, nie tylko białych i czerwonych, ale również musujących. Najpopularniejszym winem musującym w obrębie Lombardii jest z pewnością Franciacorta. Jeśli jednak nie chcemy bardzo odbiegać od tradycji, idealne będzie czerwone Sforzato di Valtellina.

Kulinarne królestwo wyspy

Sardynia oprócz wspaniałej kuchni znana jest przede wszystkim z nuragów – megalitycznych wież warownych, których powstanie datowane jest na ok. XV w. p.n.e oraz Costa Smeralda – jednego z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Podczas naszej podróży po tej wspaniałej wyspie warto odwiedzić jedną z wielu trattorii. Czego powinniśmy koniecznie spróbować będąc na Sardynii? Po pierwsze świeżych, wspaniałych owoców morza – takich jak langusty, kraby, anchois, kalmary czy sardynki. Makaron przygotowany z dodatkiem owoców morza będzie idealnym zwieńczeniem całodziennego zwiedzania. Doskonałym dodatkiem do takiej kolacji będzie schłodzone białe wino Vermentino lub Nuragus. Jeśli wolimy dania mięsne to do wyboru mamy wiele potraw, które swoje korzenie mają w kuchni wiejskiej, opartej na pieczonym mięsie oraz kiełbasie, serze Pecorino, a także czerwonych winach: Cannonau i Monica. Typową potrawą dla tego regionu jest porceddu – prosię pieczone na rożnie. Piecze się je na otwartym ogniu godzinami, co jakiś czas jedynie przekręcając rożen.

Podróż na południe czyli Apulia

Wiele zabytkowych pałacyków, mnóstwo centrów handlowych oraz stolica w Bari – mieście słynącym z targów państw śródziemnomorskich oraz Bazyliki św. Mikołaja. Oto najprostsza możliwa definicja regionu Apulia, znajdującego się w południowej części Włoch. Będąc w tym regionie z pewnością należy odwiedzić potężny zamek Castel del Monte, leżący ok. 50 km od Bari oraz miejscowość Fassano, słynącą z ręcznych wyrobów ceramicznych. W kwestii kulinarnej Apulijczycy również mają się czym pochwalić. Kuchnia rejonu jest bowiem urozmaicona. Mało stosuje się w niej mięs, więcej serów i makaronów. Podaje się je najczęściej z sosami tworzonymi na bazie świeżych, sezonowych warzyw. Największą popularnością w regionie Apulii z pewnością cieszą się fasola, cykoria, karczochy oraz – przede wszystkim – rucola. Jeśli po pordóży do Italii będziemy chcieli przywołać smaki Apulii w swoim domu, wystarczy makaron Malma Fusilli, karczochy, suszone pomidory oraz ser Parmigiano Regiano.

Na zdjęciu: nie tylko kuchnia Sardynii potrafi zachwycić

podobne wpisy

Festa del Torrone – Cremona, Włochy

Możliwość komentowania Festa del Torrone – Cremona, Włochy została wyłączona

Most Chaotianmen, Chiny

Możliwość komentowania Most Chaotianmen, Chiny została wyłączona

Kolejka linowa w Chamonix-Mont-Blanc

Możliwość komentowania Kolejka linowa w Chamonix-Mont-Blanc została wyłączona

Gejzer Old Faithful

Możliwość komentowania Gejzer Old Faithful została wyłączona

Twierdza Rycerzy, Syria

Możliwość komentowania Twierdza Rycerzy, Syria została wyłączona

Dolina Wielkiego Wrzenia i wulkan Fudżi (Japonia)

Możliwość komentowania Dolina Wielkiego Wrzenia i wulkan Fudżi (Japonia) została wyłączona

10 ciekawostek o Filadelfii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Filadelfii została wyłączona

Sucre – stolica Boliwii

Możliwość komentowania Sucre – stolica Boliwii została wyłączona

Kapitol Stanów Zjednoczonych

Możliwość komentowania Kapitol Stanów Zjednoczonych została wyłączona

Flagstaff – miasto w Arizonie

Możliwość komentowania Flagstaff – miasto w Arizonie została wyłączona

Copacabana, Boliwia

Możliwość komentowania Copacabana, Boliwia została wyłączona

Bryce Canyon National Park, USA

Możliwość komentowania Bryce Canyon National Park, USA została wyłączona

Create AccountLog In Your Account