Wycieczki. Gdzie nie warto jechać

Najpopularniejszymi miejscami, do których udaje się polski turysta są Egipt, Turcja, Grecja i Tunezja – tak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Kraje te, choć posiadają ciekawą kulturę i zabytki, bywają często przereklamowane. Zamiast atrakcji i olśnienia, turysta doznaje rozczarowania. Na co lepiej nie tracić czasu oraz pieniędzy?

Standardowymi punktami wizyty niemal każdej z wyżej wymienionych krajów, są:
– Olimp w Grecji,
– tureckie źródła Pamukkale,
– świątynia królowej Hatszepsut w Egipcie,
– miasteczko Gwiezdnych Wojen w Tunezji.

Aby je zobaczyć, Polacy wykupują tzw. wycieczki fakultatywne, które do tanich nie należą. Jednak nie wszystkie proponowane miejsca są warte naszych pieniędzy. Co zatem pomijać podczas wakacyjnych wojaży i co zwiedzać w zamian?

Olimp w Grecji

Siedziba 12 mitologicznych bogów jest miejscem owianym wieloma mitami. Po wejściu na szczyt okazuje się, że nie ma ono jednak w sobie wiele ze starożytnej boskości. Zmęczony turysta zamiast podekscytowania otrzymuje pejzaż, jaki widać z każdej innej góry. Dodatkowo, biura podróży organizujące wyjazd, zostawiają zwiedzających u podnóża Olimpu na kilka godzin samym sobie, a miasteczko Olimp nie ma do zaoferowania ani atrakcyjnych pamiątek, ani przystępnych cen. Nie mówiąc o koszcie wycieczki na legendarną górę. Polacy wypoczywający na oddalonym o ok. 40 km Zakinthosie za taką fakultatywną atrakcję płacą co najmniej 80 zł. W cenie mają tylko przejazd i wstęp do muzeum na Olimpie.

– Znacznie lepiej zaplanować odwiedziny Plaki, najstarszej dzielnicy ateńskiej – radzi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. – To teren wręcz naszpikowany zabytkami pochodzenia bizantyjskiego. Miejsce posiada klimat i magię. Bywało inspiracją artystyczną dla wielu poetów, m.in. Byrona – dodaje. Z kolei miłośnicy widoków i zwolennicy fotografii krajobrazowych nie rozczarują się, jeśli udadzą się do Attyki ze słynną świątynią Posejdona, do której bilet wstępu kosztuje ok. 25 zł.

Pamukkale w Turcji

W tej okolicy ze źródeł wypływają wody wapienne, tworząc białe tarasy, które przypominają bawełnę. Pamukkale zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak turyści, którzy odwiedzają zbiorniki, są często rozczarowani. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że tylko niewielka część tego terytorium jest dostępna dla odwiedzających. Polacy odpoczywający na Riwierze Tureckiej płacą ponad 250 zł za wycieczkę fakultatywną z „możliwością fotografowania tarasów”. Ze względu na ochronę tarasów, duża ich część została jednak zamknięta i schowana przed ludzkim okiem.

Zamiast Pamukkale, lepiej zwiedzić Kapadocję. Ona także ochrzczona została mianem cudu natury. Krajobraz tej krainy przypomina księżyc. Można tam zobaczyć skały o najdziwniejszych kształtach: kominów, grzybów, wielbłądów, a także budowane w skałach kościoły i podziemne miasta, gdzie tamtejsza ludność lata temu chroniła się przed najazdami.

Świątynia królowej Hatszepsut i Sfinks w Egipcie

Świątynia królowej jest wykuta u podnóża stromej skały w słynnej Dolinie Luxoru, zwanej „miastem pałaców”. Akurat ta budowla niemal w całości została odrestaurowana przez polskich archeologów. Oryginalne ruiny, gdzie znajduje się grobowiec bogini, są niedostępne dla turystów. Widoki oraz malowidła, jakie dostępne są wewnątrz, nie robią oszałamiającego wrażenia. Są jedynie dodatkiem, którego zadaniem jest przyciągać uwagę zwiedzających. Sama kondygnacja budowli na tle innych świątyń prezentuje się przeciętnie. Kiedy schodzi się po schodach ze świątyni, każdego turystę oblega tłum chcących coś sprzedać Arabów.

Wycieczka fakultatywna do Luxoru kosztuje ok. 300 zł. – Takie zabytki jak zespół świątynny Karnak, Kolosy Memnona czy grobowiec Tutenchamona robią większe wrażenie niż symbol starożytnego Egiptu, jakim jest Sfinks. Na pewno warte obejrzenia są Biblioteka Aleksandryjska lub pozostawione tam przez Greków nekropolie oraz Ogrody Montaza w Aleksandrii, drugim wielkim mieście po Kairze – mówi Marko Brinkmann.

Miasteczko Gwiezdnych Wojen i Matmata w Tunezji

Aby oddać klimat fikcyjnej planety Tatooine, na Saharze w środkowej Tunezji filmowcy zbudowali miasteczko, z którego pochodzi Anakin Skywalker. Krajobrazy Sahary idealnie nadawały się do nakręcenia scen, które miały imitować obcą planetę. Na dużym ekranie budowle robiły wrażenie, jednak wchodząc do wewnątrz lepianek o piaskowym kolorze, widać drewniane wzmocnienia całych konstrukcji, które rozczarowują. Do miasteczka dotrzeć można jeepem, który przewozi po rozgrzanej, suchej i piaszczystej pustyni. Gdy tylko zwiedzający docierają na miejsce, niemal natychmiast zostają otoczeni przez rozentuzjazmowaną gromadę dzieci oferujących pamiątki.

Kolejnym punktem w programie dwudniowej wycieczki na Saharę jest wizyta w Matmacie, gdzie tutejsi Berberowie mieszkają w rzekomo takich samych warunkach, jak ich przodkowie – w podziemnych jaskiniach lub domostwach wykutych w skale. Na grupę podekscytowanych Polaków czeka już rodzina w swoim „tradycyjnym domu”. Zawsze dwie osoby z grupy przebierane są w lokalne stroje ślubne, turystów częstuje się tutejszą herbatą, a pozostali mogą zwiedzać wnętrza domu. Prawie jak w skansenie, tylko pod przykrywką autentyczności, która jest idealnym wabikiem dla turystów.

– Tę autentyczność Polacy znajdą na pewno w podziwianiu samej przyrody. Gdy już opuści się turystyczne centra na północy kraju, warto zobaczyć górskie oazy na południu – Chebikę i Tamerzę, słone jezioro – koniecznie w czasie wschodu słońca, czy górzyste krajobrazy Jeridu wylicza Marko Brinkmann.

Podsumowanie

Różnica między legendą miejsca a rzeczywistością bywa czasami ogromna. Rozczarowań, rzecz jasna, nie da się uniknąć, bo wiele leży w kwestii subiektywnych upodobań. Można jednak skorzystać z rady, która głosi, że nie wszystko złoto, co się świeci i zawsze pamiętać, że wiodący ślepo tłum zwieść może na manowce.

Na zdjęciu: Pamakkule w Turcji

podobne wpisy

Wieża Big Ben, Londyn

Możliwość komentowania Wieża Big Ben, Londyn została wyłączona

Metro we Frankfurcie nad Menem

Możliwość komentowania Metro we Frankfurcie nad Menem została wyłączona

Wielki Pałac Królewski, Bangkok

Możliwość komentowania Wielki Pałac Królewski, Bangkok została wyłączona

Waikiki Beach – plaża na Hawajach

Możliwość komentowania Waikiki Beach – plaża na Hawajach została wyłączona

Erywań, stolica Armenii

Możliwość komentowania Erywań, stolica Armenii została wyłączona

10 ciekawostek o Kanadzie

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Kanadzie została wyłączona

Antigua Guatemala, Gwatemala

Możliwość komentowania Antigua Guatemala, Gwatemala została wyłączona

Co zobaczyć we Florencji

Możliwość komentowania Co zobaczyć we Florencji została wyłączona

Capitol Records Building w Hollywood

Możliwość komentowania Capitol Records Building w Hollywood została wyłączona

Świątynia Nieba – Pekin, Chiny

Możliwość komentowania Świątynia Nieba – Pekin, Chiny została wyłączona

Docieramy do Marmaris, Turcja

Możliwość komentowania Docieramy do Marmaris, Turcja została wyłączona

Kapitol Stanów Zjednoczonych

Możliwość komentowania Kapitol Stanów Zjednoczonych została wyłączona

Create AccountLog In Your Account