Wyspy Kanaryjskie i ich atrakcje

Stosunkowo krótki lot, różnorodna przyroda, 90 procent słonecznych dni, europejska strefa czasowa, przyjemna temperatura – to argumenty decydujące o dużej popularności Wysp Kanaryjskich wśród polskich turystów. Co nas tutaj czeka?

Fuerteventura

Fuerteventura jest najstarszą z Wysp Kanaryjskich i jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii. Doceniana była już w starożytności. Za zawsze piękną pogodę, cudowne krajobrazy i bajeczne plaże z białym piaskiem. Jest tu niemal 150 plaż, Słońce świeci tu przez 330 dni w roku, a deszczowe chmury znad oceanu zatrzymywane są przez góry w centralnej części wyspy. Obecnie cały obszar Fuerteventury uznawany jest za rezerwat biosfery UNESCO.

Nazwa wyspy pochodzi od słów „fuerte” – silny i „viento”- wiatr, czyli od panujących tu warunków klimatycznych. Dzięki nim wyspa jest mekką surferów oraz sprzyja uprawianiu innych sportów wodnych.

Teneryfa

Największa z Wysp Kanaryjskich, uważana przez niektórych za jedyny pozostały fragment mitycznej Atlantydy. Ma różnorodną strefę klimatyczną. Zielona, północna część wyspy charakteryzuje się deszczowym mikroklimatem. Środek wyspy to masywy górskie – z najwyższym, szczególnie pięknym bo ośnieżonym wulkanem Pico del Teide, wznoszący się na 3718 m n.p.m. Skąpane w słońcu południe przez cały rok roi się od turystów.

Garachico Teneryfa Wyspy Kanaryjskie ciekawostki atrakcje
Wyspy Kanaryjskie. Miasto Garachico na Teneryfie

Gran Canaria

Ta wyspa leży w centrum archipelagu kanaryjskiego , pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą (patrz: górne zdjęcie). Słynie z ciepłego klimatu oraz obszernego pasma wydm piaskowych. Spośród 236 kilometrów długości linii brzegowej, prawie 60 kilometrów, to piękne plaże.

Na południu wyspy znajduje się wiecznie zielony wąwóz Guayadeque. Pośród palmowych gajów i drzew migdałowych można znaleźć pozostałości po prastarych plemionach Guanczów. Wyspa ma też małą pustynię w Maspalomas ze złotym piaskiem, położoną u stóp oceanu.

Stolicą wyspy jest ponad 500-letnie Las Palmas de Gran Canaria. Jej wąskie uliczki z wyjątkowymi katedralnymi gmachami w dzielnicy Vegueta, pamiętają odwiedzających je niegdyś piratów.

plaża Lanzarote Wyspy Kanaryjskie ciekawostki
Plaża na wyspie Lanzarote. Wyspy Kanaryjskie

Lanzarote

Lanzarote nazywana jest wyspą wulkanów, gdyż niemal cała jej powierzchnia pokryta jest zastygniętą lawą. Jest tu niemal 300 wulkanów! To malownicze miejsce zostało wpisane na światową listę UNESCO. Są tu różnorodne i kolorowe plaże: kilkukilometrowa plaża w Puerto del Carmen, biała w Playa Blanca oraz czarne plaże na południu wyspy, np. w okolicach zielonego jeziorka Charco los Clicos. Wulkaniczne pejzaże i okoliczne wysepki można oglądać z punktu widokowego Miradol del Rio.

La Gomera Wyspy Kanaryjskie ciekawostki
Wyspy Kanaryjskie. Wyspa La Gomera

La Gomera

10 procent powierzchni Gomery, zajmuje Park Narodowy Garajonay. Obejmuje on ochroną prastary las wawrzynowy, zabytek endemicznej przyrody, liczący setki tysięcy lat. Poskręcane konary, unoszące się mgły, mchy i ogromne paprocie, to odpowiednie miejsce dla żyjących tam ogromnych, ale niegroźnych jaszczurek gomeryjskich.

Gomera kryje też inne niezwykłe zjawiska. Posiada wyjątkowo malownicze barrancos, czyli trudno dostępne wąwozy górskie, w których można usłyszeć charakterystyczne gwizdy. Jest to gwizdany dialekt języka hiszpańskiego. Dawniej miał on swoje wytłumaczenie praktyczne, gdyż takim językiem można porozumiewać się na duże odległości. Do dziś język ten, zwany: el silbo, wykorzystywany jest przez pasterzy, a odgwizdana informacja, np. o zaginionym zwierzęciu, obiega wyspę w kilka minut. Język gwizdów pojawił się na Gomerze dzięki rdzennym mieszkańcom Wysp Kanaryjskich – Guanczom. Aby zachować ten unikatowy język, od lat 90 XX wieku jest on nauczany w szkołach podstawowych.

Wulkaniczne plaże Gomery, to jedne z nielicznych dziewiczych europejskich plaż.

Zobacz też:
> Mauritius
> Tahiti
> Zakynthos

podobne wpisy

John Fitzgerald Kennedy (1917-1963)

Możliwość komentowania John Fitzgerald Kennedy (1917-1963) została wyłączona

Wielki Mur Chiński – jeden z cudów świata

Możliwość komentowania Wielki Mur Chiński – jeden z cudów świata została wyłączona

Jest wieża w Pizie, jest też… krzywy kościół

Możliwość komentowania Jest wieża w Pizie, jest też… krzywy kościół została wyłączona

Nowy symbol Estonii

Możliwość komentowania Nowy symbol Estonii została wyłączona

Dubaj. Kwiaty na środku pustyni

Możliwość komentowania Dubaj. Kwiaty na środku pustyni została wyłączona

Montevideo, Urugwaj

Możliwość komentowania Montevideo, Urugwaj została wyłączona

Po świecie podróżujemy także dla potraw

Możliwość komentowania Po świecie podróżujemy także dla potraw została wyłączona

Indie. Co warto zobaczyć?

Możliwość komentowania Indie. Co warto zobaczyć? została wyłączona

Rockefeller Center w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Rockefeller Center w Nowym Jorku została wyłączona

Irlandzka whiskey, piwo Guinness i emigranci

Możliwość komentowania Irlandzka whiskey, piwo Guinness i emigranci została wyłączona

Sears Tower (Willis Tower) w Chicago

Możliwość komentowania Sears Tower (Willis Tower) w Chicago została wyłączona

Lato w Arizonie, USA

Możliwość komentowania Lato w Arizonie, USA została wyłączona

Create AccountLog In Your Account