Podróże Polska Świat Ciekawostki
Ciekawostki i informacje o Zakopanem.
Liczące 27 tysięcy mieszkańców Zakopane znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. To drugie, po Nowym Targu, największe miasto Podhala. Często określane jest miastem stolicy polskich Tatr i niezmiennie od lat przyciąga rzesze turystów, nie tylko z Polski. Można się tu dostać koleją lub słynną drogą Zakopianką, na której często są korki samochodowe.
Zakopane jest podzielone na kilkanaście dzielnic, m.in. Centrum, Kuźnice, Harenda, Gubałówka, Antałówka, Krzeptówki, Olcza, Jaszczurówka.
Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się popularne. Przyjeżdżali tu między innymi: Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski i Stanisław Ignacy Witkiewicz. Ten ostatni jest autorem tak zwanego stylu zakopiańskiego w budownictwie, zapoczątkowanego w latach 90. XIX wieku.
W Zakopanem i okolicach jest szereg pieszych szlaków turystycznych oraz jest możliwość uprawiania sportów zimowych, głównie narciarstwa. Odbywają się tu zawody w skokach narciarskich, biathlonie i narciarstwie klasycznym.
Ciekawostki
• Zakopane jest najwyżej położonym miastem Polski. Leży na wysokości od 750 do 2301 metrów nad poziomem morza. Te 2301 metrów, to szczyt góry Świnicy, która znajduje się w granicach tego miasta.
• W 1676 roku wieś Zakopane, wraz z Olczą i Poroninem, liczyła 43. mieszkańców.
• W 1886 r. Zakopane zostało uznane za uzdrowisko, a dopiero w 1933 roku uzyskało prawa miejskie.
• W Zakopanem odbywają się festiwale i imprezy folklorystyczne, m.in. Jesień Tatrzańska i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
Na zdjęciach:
– fragment deptaku Krupówki
– okolice Wielkiej Krokwi
foto: Szczepan Sadurski