Zamość – ciekawostki

Informacje o Zamościu

1) 65-tysieczny Zamość, to miasto w woj. lubelskim. Drugie pod względem liczby mieszkańców miast województwa.

2) Zamość nazywany jest perłą renesansu, Padwą północy, i miastem arkad. Jego Stare miasto znajduje się na liście UNESCO.

3) W latach 1975-1998 Zamość był stolicą województwa zamojskiego.

Z historii Zamościa

4) Zamość prawa miejskie uzyskał w 1580 r. Dziewięć lat później został stolicą Ordynacji Zamojskiej, majątku rodziny Zamojskich. Wkrótce, w XVII wieku nastąpił najszybszy rozwój miasta.

5) Akademia Zamojska (Zamoyska), to prywatna uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Trzecia prywatna w ówczesnej Polsce, po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578). W akcie fundacji z 1600 r. znalazły się słynna słowa Zamoyskiego: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Dzięki uczelni na przełomie XVI i XVII w. Zamość był jednym z głównych ośrodków naukowych ówczesnej Polski. Uczelnię w 1784 r. zlikwidowano, a budynek zamieniono na austriackie koszary.

6) Zamość obronił się przed atakiem wojsk kozackich (1648) i szwedzkich (1656). Został zdobyty podczas wojny północnej (1700-1721) przez Szwedów i Sasów.

kamienice rynek Zamość ciekawostki zabytki
Renesansowe kamienice przy zamojskim rynku

Co zobaczyć w Zamościu

7) Pałac Zamojskich znajduje się przy ul. Akademickiej 1. Dawna rezydencja rodziny Zamojskich powstała w końcu XVI wieku (1579-1586) i potem była rozbudowywana, między innymi po pożarze w 1658 roku. Pierwotnie właścicielem pałacu był Jan Zamoyski (1542-1605), założyciel miasta Zamość. Od 2005 r. przed pałacem stoi 10-metrowej wysokości pomnik Jana Zamojskiego na koniu, z hetmańska buławą w prawej dłoni.

8) Rynek Wielki w Zamościu ma rozmiary 100×100 metrów. Po jego każdej stronie stoją zabytkowe kamienice z podcieniami. Głównym obiektem przy rynku jest budynek ratusza z 52-metrową wieżą zegarową. Schody dobudowano w XVIII wieku. W XIX wieku wiele budynków przy rynku pozbawiono attyk i dekoracji. Płyta przed ratuszem upamiętnia wizytę Józefa Piłsudskiego w Zamościu, w 1922 roku.

urząd miasta rynek Zamość ciekawostki zabytki
Urząd miasta, z tyłu wieża ratusza, za nią zamojski rynek

9) Twierdza Zamość, to fortyfikacje zbudowane w latach 1579-1618. Była to jedna z największych twierdz Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Księstwa warszawskiego i Królestwa Polskiego. Przetrwała cztery oblężenia, a podczas Powstania listopadowego poddano ją wojskom rosyjskim. Za szóstym razem została zdobyta w 1809 r. przez wojska polskie. W 1866 r. została zlikwidowana.

10) Brama Lubelska w Zamościu, to jedna z bram na Starym Mieście. Wchodziła w skład twierdzy zamojskiej. Tak naprawdę istnieją dwie bramy: Stara (1582-1585) i Nowa Brama Lubelska (1821-1822), w której obecnie jest restauracja.

11) Synagoga w Zamościu została wybudowana w latach 1610-1620. Stoi na Starym Mieście przy ul. Zamenhofa 9. To najlepiej zachowana późnorenesansowa synagoga w Polsce. Po dewastacji podczas II wojny światowej, została odremontowana.

12) Rotunda Zamojska powstała w latach 1825-1831. Jest to budowla forteczna. W czasie II wojny światowej był tu obóz jeniecki, miejsce martyrologii ludności Zamojszczyzny.

Ciekawostki o Zamościu i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Chełm
> Włocławek
> Suwałki

podobne wpisy

10 ciekawostek o Częstochowie

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Częstochowie została wyłączona

Suchedniów – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Suchedniów – 10 ciekawostek została wyłączona

Ciekawostki o Włocławku

Możliwość komentowania Ciekawostki o Włocławku została wyłączona

10 ciekawostek o Ustce

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Ustce została wyłączona

Tradycje wielkanocne. Święconka (święcone)

Możliwość komentowania Tradycje wielkanocne. Święconka (święcone) została wyłączona

Nidzica

Możliwość komentowania Nidzica została wyłączona

Port Puck

Możliwość komentowania Port Puck została wyłączona

Skąd wzięły się te słowa?

Możliwość komentowania Skąd wzięły się te słowa? została wyłączona

Ciekawostki o dziobakach

Możliwość komentowania Ciekawostki o dziobakach została wyłączona

Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta?

Możliwość komentowania Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta? została wyłączona

Polska grzybową potęgą

Możliwość komentowania Polska grzybową potęgą została wyłączona

Dlaczego w samolotach nie ma rzędu 13?

Możliwość komentowania Dlaczego w samolotach nie ma rzędu 13? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account