Recepta na zdrową opaleniznę

Recepta na zdrową opaleniznę

Recepta na zdrową opaleniznę

Możliwość komentowania Recepta na zdrową opaleniznę została wyłączona

Oparzenia słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne, bo zwiększają ryzyko raka skóry. Wielu z nich dałoby się uniknąć, gdybyśmy… jedli we właściwym czasie

Umiarkowane opalanie, z zachowaniem ostrożności, przynosi naszemu organizmowi korzyść w postaci witaminy D, która wspomaga go w walce z infekcjami. Wystarczy 15-30 minut dziennie, między godz. 10 a 15, by w skórze zaszły stosowne reakcje związane z produkcją tej substancji. Po tej krótkiej ekspozycji skóry na słońce, powinniśmy ją zacząć chronić stosując kosmetyki z filtrem UV.

Czasami jednak wystarczy dosłownie kilka- kilkanaście minut, by nasze ramiona czy nogi uległy poparzeniu. Dlaczego tak się dzieje, postanowił sprawdzić zespół pod wodzą badaczy z University of California w Irvine.

Ważne, kiedy jesz

Inspiracją były dla nich ustalenia związane z wpływem cyklu dobowego na funkcjonowanie naszego ciała. Wynikało z nich, że fakt kiedy jemy, ma większe znaczenie dla utrzymania/spadku wagi, niż liczba dostarczanych organizmowi kalorii.

Idąc dalej tym tropem, naukowcy postanowili sprawdzić na ile to, kiedy jemy, wpływa na funkcjonowanie naszej skóry. Podejrzewali bowiem, że tak jak w poprzednim przypadku, zaburzenie rytmu dobowego, czyli podjadanie nie wtedy, kiedy trzeba, może mieć dewastujące rezultaty.

W swych eksperymentach posłużyli się myszami, bowiem trudno byłoby przeprowadzić je na ludziach z powodów etycznych. Część zwierząt biorących udział w badaniach dostawała pokarm o nienormalnej dla nich porze, czyli w ciągu dnia (myszy są zwierzętami nocnymi). Następnie naświetlano ich skórę promieniami UVB, tak by wywołać poparzenie. Okazało się, że u gryzoni, które jadły w dzień, łatwiej było wywołać oparzenie.

To dlatego, że na skutek zakłócenia rytmu dobowego, związanego z posiłkami, zaobserwowano u nich zakłócenia aktywności białka XPA odpowiedzialnego za naprawy skóry uszkodzonej przez promienie UV. – To odkrycie jest zaskakujące. Nie sądziłem, że skóra zwraca uwagę na to, kiedy jemy – mówi współautor badań, dr. Joseph S. Takahashi z UT Southwestern Medical Center. (To on ustalił, że jedzenie późno sprawia, iż tyjemy.)

U zwierząt karmionych zgodnie z ich biologicznym zegarem, czyli w nocy, zmian związanych z aktywnością wspomnianego wcześniej białka nie zaobserwowano.

– Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli będziemy jedli zgodnie z naturalnym „rozkładem jazdy” (czyli nie w nocy, przyp. red.), będziemy również lepiej chronieni przed oparzeniami w ciągu dnia – dodaje dr. Takahashi.

Co ciekawe, w trakcie opisywanych powyżej badań wyszło również na jaw, że zmiana czasu spożywania posiłków, wpływa także na działanie ok. 10 procent genów związanych z funkcjonowaniem skóry.

Choć badania na myszach muszą jeszcze zostać potwierdzone na ludziach, warto wiedzieć, że podjadanie w nocy, może zakończyć się groźnym poparzeniem skóry, które przyczynia się do szybszego niż normalnie starzenia się tego organu i zwiększenia ryzyka nowotworu.

Anna Piotrowska (www.zdrowie.pap.pl)

Zobacz też:
> Dowcipy o odchudzaniu

podobne wpisy

Kandydat na prezydenta USA i polska Wikipedia

Możliwość komentowania Kandydat na prezydenta USA i polska Wikipedia została wyłączona

Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia

Możliwość komentowania Rysunki Sadurskiego w 2B, Anglia została wyłączona

Tradycyjne tureckie przysmaki

Możliwość komentowania Tradycyjne tureckie przysmaki została wyłączona

Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego

Możliwość komentowania Kolej na… kolej – konkurs rysunku satyrycznego została wyłączona

Targi Turystyki Studenckiej w Warszawie i Krakowie

Możliwość komentowania Targi Turystyki Studenckiej w Warszawie i Krakowie została wyłączona

Dobry Humor ma 20 lat

Możliwość komentowania Dobry Humor ma 20 lat została wyłączona

Zadziwiające ciekawostki o zimie

Możliwość komentowania Zadziwiające ciekawostki o zimie została wyłączona

Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

Możliwość komentowania Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” została wyłączona

Praca poza granicą kraju a kredyt hipoteczny

Możliwość komentowania Praca poza granicą kraju a kredyt hipoteczny została wyłączona

A może kolorowe soczewki kontaktowe?

Możliwość komentowania A może kolorowe soczewki kontaktowe? została wyłączona

HMS Diamond w Gdyni

Możliwość komentowania HMS Diamond w Gdyni została wyłączona

Ile spać, żeby się wyspać?

Możliwość komentowania Ile spać, żeby się wyspać? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account