Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego?

Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego?

Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego?

Możliwość komentowania Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego? została wyłączona

Zamek w Pieskowej Skale, a może Zamek Pieskowa Skała? Gdzie jest ten zamek i jak się powinno pisać / mówić? Próbujemy rozwiać wątpliwości, bo mnóstwo osób jest przekonanych o istnieniu miejscowości Pieskowa Skała

Gdzie jest zamek?

Portal SuperPolonia.info ze zdziwieniem stwierdził, że na ogromnej liczbie stron internetowych opisujących obiekt nazywający się Zamek Pieskowa Skała, występuje informacja, że jest to zamek w Pieskowej Skale. Czy jest coś takiego?

Ta nazwa może sugerować, ze istnieje miejscowość, dzielnica, gmina lub cokolwiek innego, w czym jest ten zamek. A przecież zamek znajduje się we wsi Sułoszowa. Dokładniej: Sułoszowa, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Sułoszowa. I mało kto pisze o tym obiekcie „Zamek w Sułoszowej”.

Przysiółek Pieskowa Skała i Stambuł

Historyczny fakt, że w latach 1867-1877 (raptem przez niecałych 11 lat, w dodatku półtorej wieku temu) istniała Gmina Pieskowa Skała – ma być powodem, żeby teraz pisać o „Zamku w Pieskowej Skale”?

Sprawę próbowaliśmy wyjaśnić, odwiedzając oficjalny serwis gminy Sułoszowa (suloszowa.pl). Tu czytamy: „Pieskowa Skała, osada na terenie wsi Sułoszowa”… Próbowaliśmy znaleźć w Internecie osadę, bez skutku. A podobno jak czegoś w sieci nie ma – to nie istnieje…

Od pana Stanisława Gorajczyka, wójta Gminy Sułoszowa, SuperPolonia.info otrzymała informację. Wynika z niej, że wieś Sołuszowa obecnie podzielona jest na 3 sołectwa. Jednym z nich (Sołuszowa I) jest przysiółek Pieskowa Skała. I na tym terenie stoi zamek. Zatem informacje o Zamku w Pieskowej Skale są nie do podważenia, jednak…

Z tego, co wiadomo, w średniowieczu na skale zbudowano zamek, który od zdrobnienia imienia pierwszego właściciela nazwano Pieskową Skałą. Później, wokół tego zamku rozwinęła się osada. Rozwinęła, to przesada. Była to dosyć skromna liczba domostw osób i ich rodzin, które pracowały na potrzeby funkcjonowania zamku. To od nazwy zamku nazwano osadę, a nie odwrotnie. Czy po kilkuset latach można mówić, że był to zamek w Pieskowej Skale?

Albo inaczej, żeby sprawę skomplikować. W Bizancjum i Konstantynopolu (dawne nazwy Stambułu) wybudowano obiekty, które przetrwały do naszych czasów i są zabytkami. Nikt teraz nie mówi, że one są w Bizancjum albo Konstantynopolu. Każdy mówi, że one są w Stambule. Skoro zamek znajduje się we wsi Sułoszowa (i taki ma adres), czy można mówić, że jest w Pieskowej Skale? W osadzie której nie było, gdy zamek budowano?

zamek w Pieskowej Skale ciekawostki zwiedzanie historia bilety
Zamek w Pieskowej Skale? Na mapie nie ma takiej miejscowości, ale zamek jest

Zamek w Pieskowej Skale niczym Wieża Eiffla

Jest coś takiego, jak Wieża Eiffla. To nie jest wieża w Eifflu, ale w Paryżu. Wieża Eiffla, to jej nazwa.

Podobnie jest z zamkiem. Zamek Pieskowa Skała nie jest w Pieskowej Skale. Z map wynika, że jest w Sułoszowej. Trzeba wreszcie ustalić, gdzie on jest. Naszym zdaniem, jest w Sołuszowej.

Niestety, ogromna liczba stron internetowych nic nie próbuje wyjaśnić. Nikt nawet nie próbuje wnikać w administracyjny podział wsi Sołuszowa. Wielu Polaków jest przekonanych, że w Zamek Pieskowa Skała stoi w miejscowości o nazwie Pieskowa Skała.

Pieskowa Skała Zamek w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała czy zamek w Pieskowej Skale?

Właściciel zamku nic nie wyjaśnia

Zaskakuje fakt, że oficjalna strona Zamku Pieskowa Skała (pierwszy wynik na liście wyszukiwania w wyszukiwarce Google) niechcący wprowadza wszystkich w „błąd”, choć jak już wiemy – błąd dyskusyjny. Osoby, które chcą poznać zamek i jego historię, dotrzeć w to miejsce, kupić bilet i poszukują informacji u źródła, dowiadują się: (tittle głównej strony w domenie pieskowaskala.eu) „Zamek w Pieskowej Skale – strona oficjalna oddziału Zamku”.

Wchodzimy na stronę. W zakładce „kontakt” dowiadujemy się, że zamek jest Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest też adres zamku: 32-045 Sułoszowa, woj. małopolskie. Czyli jednak nie Pieskowa Skała, ale Sułoszowa.

Pieskowa Skała zamek wycieczki bilety informacja turystyczna historia zamku ciekawostki
Skrin strony głównej pieskowaskala.pl – oficjalnego informatora turystycznego

Oficjalny informator o zamku

Nie inaczej jest na drugiej oficjalnej stronie – pieskowaskala.pl, która informuje, że jest „częścią Informatora Turystycznego Ojców.pl”. Już w czołówce strony głównej czytamy, że jest ona „Informatorem turystycznym o Zamku w Pieskowej Skale„. Na dokładkę na stronie głównej czytamy:

  • Witaj w Pieskowej Skale
  • Zamek w Pieskowej Skale
  • Nasz informator turystyczny poprowadzi cię po Zamku w Pieskowej Skale

Właściciele oficjalnego informatora turystycznego, gdzie można umówić się na wycieczkę po Zamku Pieskowa Skała nie wyjaśniają osobom zainteresowanym, że Pieskowa Skała to przysiółek czyli część wsi Sołuszowa. Turyści są przekonani, że zamek znajduje się w miejscowości o nazwie Pieskowa Skała. Niezrozumienie powoduje, że osoby piszące w Internecie teksty na temat zamku, także sugerują swoim czytelnikom, że zamek jest w Pieskowej Skale, choć nie ma takiej miejscowości.

Na zakończenie

Podejrzewamy, ze gdyby spytać 100 Polaków gdzie jest Zamek w Pieskowej Skale, otrzymamy 100% odpowiedzi, że w Pieskowej Skale. W miejscowości o nazwie Pieskowa Skała.

Obecnie Google podaje, że jest 48.700 wyników wyszukiwania (patrz skrin wyżej) oraz 34.900 wyników w formacie „Zamek w Pieskowej Skale„. Makabrycznie dużo. A może łatwiej będzie zamienić nazwę wsi Sułoszowa albo gminy Sułoszowa na Pieskowa Skała, co rozwiąże problem? Nikt nie będzie już miał wątpliwości, gdzie jest ten zamek.

Co mówi autorytet na ten temat?

W związku z naszym wątpliwościami, zaraz po opublikowaniu powyższego tekstu, zwróciliśmy się do prof. Jana Miodka, językoznawcy którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Otrzymał link do tej strony z prośbą o wydanie własnej opinii. Oto, co bardzo szybko odpowiedział: „Pieskowa Skała to część wsi Sułoszowa, a połączenie z przyimkiem „w” jest tak utrwalone, że niczego bym w nim nie ruszał”.

Tekst: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
>

podobne wpisy

14 ciekawostek o mieście Kcynia

Możliwość komentowania 14 ciekawostek o mieście Kcynia została wyłączona

Kalwaria Pacławska – sanktuarium koło Przemyśla

Możliwość komentowania Kalwaria Pacławska – sanktuarium koło Przemyśla została wyłączona

Ptak w polskim godle, to nie orzeł!

Możliwość komentowania Ptak w polskim godle, to nie orzeł! została wyłączona

Hel – ciekowostki o mieście Hel

Możliwość komentowania Hel – ciekowostki o mieście Hel została wyłączona

Milicz. Średniowieczny zamek z kibelkami

Możliwość komentowania Milicz. Średniowieczny zamek z kibelkami została wyłączona

Co zobaczyć w Sejnach na Podlasiu

Możliwość komentowania Co zobaczyć w Sejnach na Podlasiu została wyłączona

Półwysep Helski – może jesienią i na rowerze?

Możliwość komentowania Półwysep Helski – może jesienią i na rowerze? została wyłączona

Podatek za modlitwę

Możliwość komentowania Podatek za modlitwę została wyłączona

Tradycje w czasie świąt Bożego Narodzenia

Możliwość komentowania Tradycje w czasie świąt Bożego Narodzenia została wyłączona

Polskie dwory. Dwór w Łopusznej

Możliwość komentowania Polskie dwory. Dwór w Łopusznej została wyłączona

Jak Polacy szykowali się kiedyś do zimy

Możliwość komentowania Jak Polacy szykowali się kiedyś do zimy została wyłączona

10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu

Możliwość komentowania 10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu została wyłączona

Create Account



Log In Your Account