Dlaczego zimą kochamy góry?

Dlaczego zimą kochamy góry?

Dlaczego zimą kochamy góry?

Możliwość komentowania Dlaczego zimą kochamy góry? została wyłączona

Gdy za oknem sypie śnieg, niektórzy z nas marzą o kolejnym wyjeździe w góry. Bo to własnie tam zima nabiera prawdziwego uroku. Ośnieżone, szczyty na tle błękitnego nieba można podziwiać przy okazji aktywności na stoku lub spaceru na górskim szlaku. Wyjeżdżając na zimowy wypoczynek w góry wybieramy zwykle klimatyczne drewniane domy i pensjonaty, które są nieodzownym elementem górskiego krajobrazu. Za co je kochamy?

Rodzimy folklor

Najbardziej rozpoznawalnym kurortem górskim w Polsce jest Zakopane. Położone pośród malowniczych Tatr przyciąga lokalnym folklorem, góralską kuchnią i niezwykłą architekturą. Klasyczny dom góralski jest oczywiście drewniany, do jego budowy wykorzystuje się najczęściej drewno świerkowe. Z architektury podhalańskiej na przełomie XIX i XX wieku wykształcił się styl zakopiański, zapoczątkowany przez Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”. Charakterystyczne, powielane również w nowym budownictwie elementy tego stylu, to: wysoka podmurówka, układane w zrąb płazy, urozmaicona bryła i bogate zdobnictwo.

W Zakopanem i innych tatrzańskich miejscowościach turystycznych znaleźć można przykłady drewnianego budownictwa willowego. To prawdziwy wabik na turystów, którzy poza pięknem krajobrazu, odwiedzają Podhale również po to, by obcować z góralską tradycją.

Romans z naturą

W góry uciekamy, żeby odpocząć od codziennej gonitwy i naładować akumulatory. Kiedy gubimy zasięg sieci komórkowej, a w okolicy nie ma kogo zapytać o hasło do wi-fi, można wreszcie skoncentrować się na sobie i kontemplować piękno otaczającej nas natury.

Górskie rezydencje harmonijnie wpisują się w swoje najbliższe otocznie. Strzelistość architektury powiela kształt górskich szczytów, zaś drewniane bale pachną otaczającym nas lasem. Nawet krótka chwila takiego zapomnienia wpływa zbawiennie na nasz organizm, który w otoczeniu przyrody szybciej się regeneruje.

Rozgrzewający wystrój

– Drewno jako budulec używane jest nie tylko ze względu na przywiązanie do tradycji. To wybór bardzo praktyczny. Wyjątkowa izolacyjność w połączeniu z nowoczesnymi technologiami obróbki tego materiału, przekłada się na oszczędność energii, co jest niezwykle ważne w surowym klimacie – mówi Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski, producenta okien drewnianych. – Dla turystów jednak ten aspekt nie jest tak bardzo istotny. Wybierając kwaterę kierujemy się innego rodzaju ciepłem. Tym, którym drewno emanuje nadając wnętrzom niepowtarzalny charakter. Nie tylko w niewielkich górskich chatach, ale też pensjonatach i hotelach dba się o to, aby aranżacja pomieszczeń wydobywała i podkreślała atuty drewna, jako naturalnego łącznika z otaczającą nas przyrodą. Ciepłe kolory, miękkie tkaniny, nastrojowe światło, wygodne meble, w których można się rozsiąść i zapomnieć o świecie. Górski wystrój otula nas, ogrzewa po wędrówce i kontrastuje z surowością krajobrazu za oknem.

Aktywność i wypoczynek

W górach każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy sportów zimowych mogą oddawać się swojej pasji w licznych kurortach, nie tylko tych tatrzańskich. Warunki na rodzimych stokach często nie ustępują europejskim standardom. Nie trzeba być sportowcem, żeby wybrać się zimą w góry i wypełnić swój dzień atrakcjami.

W miejscowościach ukierunkowanych na zimową turystykę dba się o to, aby szlaki spacerowe były dostępne dla każdego. Dla prawdziwych leniuchów, którzy panoramę gór najchętniej podziwiają zza okna, co większe kompleksy hotelowe oferują ucztę dla ciała w swoich strefach SPA. Wieczorem można wybrać się wraz z przyjaciółmi na kulig lub poszaleć na sankach.

Święto każdego dnia

W sezonie zimowym pragniemy jak najdłużej zatrzymać wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia. Już od początku grudnia centra wielkich miast migoczą tysiącem lampek ze świątecznych dekoracji. Jednak to z dala od wielkomiejskiego szumu czujemy prawdziwą zimę. Góry mają swój niepowtarzalny charakter.

Zobacz też: 
> Ciekawostki o bałwanach śniegowych
> Sen zimowy zwierząt

podobne wpisy

Polska sztuka ludowa zamiera

Możliwość komentowania Polska sztuka ludowa zamiera została wyłączona

Góralskie oscypki szczelnie opodatkowane

Możliwość komentowania Góralskie oscypki szczelnie opodatkowane została wyłączona

Zabytki i atrakcje miasta Police, zachodniopomorskie

Możliwość komentowania Zabytki i atrakcje miasta Police, zachodniopomorskie została wyłączona

Zorza polarna nad Polską

Możliwość komentowania Zorza polarna nad Polską została wyłączona

Co zobaczyć w Sejnach na Podlasiu

Możliwość komentowania Co zobaczyć w Sejnach na Podlasiu została wyłączona

Muzeum Orła Białego, Skarżysko-Kamienna

Możliwość komentowania Muzeum Orła Białego, Skarżysko-Kamienna została wyłączona

Co zobaczyć w Polanicy-Zdroju

Możliwość komentowania Co zobaczyć w Polanicy-Zdroju została wyłączona

Góry Świętokrzyskie, to… nie góry!

Możliwość komentowania Góry Świętokrzyskie, to… nie góry! została wyłączona

Toruń. Krzywa Wieża otwarta dla zwiedzających

Możliwość komentowania Toruń. Krzywa Wieża otwarta dla zwiedzających została wyłączona

Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego?

Możliwość komentowania Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego? została wyłączona

Szlak drogowy Via Carpatia na znaczku

Możliwość komentowania Szlak drogowy Via Carpatia na znaczku została wyłączona

Pomnik UFO w Polsce

Możliwość komentowania Pomnik UFO w Polsce została wyłączona

Create Account



Log In Your Account