Utarło się, że niektóre segmenty w sprzęcie komputerowym przeznaczone są tylko do pracy czy rozrywki. Tak właśnie mówi się często o chromebookach. Te małe i poręczne notebooki służą do prac szkolnych, biurowych, można dzięki nim odwiedzać kasyna oferujące ruletka online demo. Coraz częściej jednak tworzone są bardziej zaawansowane urządzenia, które podnoszą chromebooki na wyższy poziom. Czy zatem Acer Chromebook Spin 713 będzie jednym z nich?
Nowość od Acera
Ostatnie lata sprawiły, że wspomniane chromebooki zmieniają nieco swój styl i zastosowanie. W podstawowym ujęciu stanowić miały one bowiem tanie i proste urządzenia, które cechować będzie kompaktowość, bardzo dobry czas pracy na jednej baterii czy też możliwość pracy w różnych warunkach. Dlatego też przez liczne sezony mieliśmy do czynienia z premierami małych urządzeń o ekranach 10 czy 12 cali. Sporo z nich wykorzystywanych było w szkołach choćby w Norwegii, więc dziś można je kupić w Polsce nawet za 200 czy 300 złotych. Na drugim biegunie są jednak urządzenia, które mogą kosztować 4 czy 5 tysięcy, jak choćby Samsung Galaxy Chromebook. Nieco odbiegają one od schematu, a przy tym wciąż im daleko do profesjonalnych laptopów.
Opisywany przez nas Acer Chromebook Spin 713 należeć raczej będzie do tej drugiej kategorii. Z chwilą premiery w Polsce wyceniany był na około 3500 złotych. Pierwsze, co się rzuca w oczy w tym nowym modelu to jego niezwykle solidna budowa. Aluminiowa powłoka sprawia, że Acer wygląda elegancko. Ciekawostka może być jednak to, że urządzenie spełnia standard MIL-STD 810G, który znajduje się w grupie militarnej. Dzięki temu sprawdzi się w różnych warunkach, jest odporny na kurz, wilgoć, czy nawet upadek z ponad metra wysokości. Acer poddał go specjalnym testom, które faktycznie wskazują na jego sporą wytrzymałość.
Model ten zaopatrzony został w wyświetlacz IPS VertiView o wielkości 13,5 cala oraz rozdzielczości 2256 x 1504 pikseli. Dzięki proporcjom ekranu 3:2 jest on o około 18% większy niż standardowe ekrany 16:9. Gwarantuje to większą przestrzeń roboczą, ułatwienia w pracy na chromebooku. Ekran oczywiście ma panel dotykowy i pokryty jest ochronnym szkłem Corning Gorilla Glass. Jest to przy tym ekran obrotowy, więc można używać urządzenia niczym tablet, choć z racji swojej wagi prawie 1,4 kg będzie to trochę nieporęczne.
Także i pod względem wnętrza prezentuje się całkiem dobrze. Posiada on bowiem procesor Intel Core 10. generacji, który może być wspierany nawet przez 8 GB pamięci RAM. Na głównej stronie Acera dostępny jest on w dwóch konfiguracjach. Pierwsza to procesor Intel Core i5-10210U 4-rdzeniowy 1.60 GHz, druga zaś to Intel Core i3-10110U 2-rdzeniowy 2.10 GHz. Wprowadzony został tu szybki dysk SSD o pojemności 128 GB, więc powinniśmy dostać do dyspozycji około 111 GB, co jak na chromebooka to i tak bardzo wiele.
Na wyposażeniu znajdziemy również dwa porty USB 3.1 typu C, USB 3.0, HDMI, czytnik kart MicroSD, Wi-Fi 6 AX201 (802.11ax) czy moduł Bluetooth 5.0 – czyli wszystko, co jest obecnie standardem w tej cenie. Pracuje na Chrome Enterprise Upgrade, czyli rozwiązaniu stworzonym stricte pod klientów biznesowych. Bateria w tym urządzeniu powinna nam wystarczyć na około 10 godzin ciągłej pracy.
Czy warto go zatem kupić? Wydaje się, że ma wszystko to, czego potrzebuje prawdziwy chromebook. Pytaniem jest jednak to, czy warto wydać blisko 3500 złotych na urządzenie wyłącznie do pracy? Naszym zdaniem jest to rzecz dyskusyjna, choć każdy ma oczywiście inne wymagania i zapotrzebowania.
1002 / zawsz