Niesamowita informacja dotarła z Brazylii, dokładniej z gminy Aurea, w stanie Rio Grande do Sul. Od teraz polski jest tu obok języka portugalskiego urzędowym językiem
Gmina Auirea powstała w 1906 roku – po tym, jak na te tereny dotarli polscy osadnicy. W tym czasie, od drugiej połowy XIX wieku, do Brazylii docierało drogą morską wielu Polaków, dla których Brazylia stała się ojczyzną. Polacy budowali tu swoje domy, zaczęli uprawiać ziemię, zakładać rodziny. Zaczęły też powstawać polskie osady.
Ich potomkowie do dziś kultywują polskie tradycje. Ocenia się, że w Brazylii żyje obecnie ok. 3 miliony osób z polskimi korzeniami. Polonia jest więc znaczącą grupą etniczną w tym kraju.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fabricio Vicroski (Wichrowski), działacz polonijny. Pomysł, aby polski stał się językiem urzędowym w gminia Aurea wsparły polonijne organizacje, w tym Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko Polskiej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Instytut Języka Polskiego.
W gminie Aurea duży odsetek mieszkańców ma polskie korzenie. Fakt, że język polski stał się tu językiem urzędowym na równi z językiem portugalskim, którym posługują się obywatele Republiki Brazylii, ma wymiar historyczny. Czy do Aurea dołączą kolejne gminy, w których żyje także spory odsetek potomków Polaków? Któż to wie…
Aurea – polskie miasto i gmina w Brazylii
Aurea, to miasto i gmina w Brazylii. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1987 r., w 2010 r. mieszkało tu ponad 3,6 tys. ludzi. Miasto kilkukrotnie zmieniało swoją nazwę. Początkowo nazywało się Rio Marcelino, w 1918 roku przyjęło nazwę Treze de Maio (Trzynasty maja). W 1944 roku przyjęto nazwę Vila Áurea (Złote Miasto).
Choć Aurea jest miastem wieloetnicznym, aż 90% mieszkańców ma pochodzenie polskie. Dodajmy, że działa tu muzeum miejskie João Modtkowskiego (Museu Municipal João Modtkowski), a w Domu Imigranta (Casa do Imigrante) można zwiedzać sprzęty sprzed wieku, pamiętające początki osadnictwa polskiego.
Aurea Rio Grande do Sul: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki i anegdoty o znanych Polakach