10 informacji i ciekawostek o Krakowie

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

1. Mentosy narodziły się w… Krakowie

Mało kto wie, że Mentosy i lizaków Chupspecjały mogłyby teraz inaczej wyglądać, gdyby w XX wieku bracia Van Melle nie wybrali się do Polski. Mentos, to okrągły drops znany miłośnikom słodyczy. W Polsce pojawił się na masową skalę w latach 90, gdy producent Perfetti Van Melle otworzył w kraju nad Wisłą swój oddział. Wciąż jednak niewiele osób wie, że jej flagowe wytwory mają swoje początki właśnie w naszym kraju, w Małopolsce.

Breskens w Holandii, to małe nadmorskie miasteczko, gdzie głównymi atrakcjami jest największy w kraju Festiwal Rybacki oraz latarnia morska. To właśnie tu zaczęła się historia jednej z największych firm FMCG na świecie. W 1900 roku Izaak Van Melle otworzył małą, lokalną cukiernię. 32 lata później jego synowie Michael i Pierre Van Melle przejęli rodzinny biznes i i postanowili przyciągnąć klientów nowymi smakami. Na trasie ich europejskiej podróży była Polska. Poznali krakowskich cukierników i kupili od nich recepturę na ciasto do cukierków do żucia, o nazwie „tell”, która podbije później podniebienia wszystkich smakoszy na świecie. Z połączenia owoców oraz ciasta „tell” powstał przepis na owocowe cukierki Fruittella. Te później zainspirowały twórców cukierków o smaku mięty, które nazwano Mentosami. Ich produkcja pełną parą ruszyła w latach 50.

2. Zalew Zakrzówek – kilka kilometrów od centrum Krakowa

Każdy mieszkaniec Krakowa potrafi wymienić kilka charakterystycznych dla tego miasta miejsc i zabytków, które przez swą popularność przestały być już tak atrakcyjne dla zwiedzających. Są jednak takie zakątki, których odkrycie każdemu da nowe spojrzenie na Kraków i jego turystyczne atrakcje. Do tego grona z pewnością należy Zalew Zakrzówek. Dawna kopalnia wapienia została w 1990 roku zalana wodą. Od tamtej pory służy jako atrakcja turystyczna. Niespotykany w Polsce, głęboko turkusowy kolor, woda zawdzięcza sięgającej ponad 30 metrowej głębokości jeziorek. W połączeniu z białymi, bardzo wysokimi skałami daje to niesamowicie egzotyczne wrażenie. Bujna zieleń, która otacza skały tylko dopełnia malowniczy krajobraz.

3. Dzień Transportu w Krakowie

Wydarzenie odbyło się 21 września 2019 r. w trzech lokalizacjach: na stacjach kolejowych Kraków Główny, Kraków Płaszów oraz na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego w godz. 13.00-21.30. W programie były m. in. pokazy Straży Ochrony Kolei, warsztaty z programowania tras pociągów, test siły głosu na decybelomierzu, mini miasteczko kolejowe, miasteczko ruchu drogowego, ekspozycja specjalistycznych pojazdów służb transportowych, wyścig modeli samochodów, symulator wirtualnej rzeczywistości jazdy autobusem i samochodem wyścigowym, a także mnóstwo konkursów, warsztatów i nagród. Uczestnicy wydarzenia mogli też zwiedzić tabor kolejowy, przejechać się zabytkowym pociągiem, który będzie kursował na trasie Kraków Główny – Kraków Płaszów oraz zobaczyć unikalną, wielką paradę lokomotyw spalinowych i elektrycznych.

4. Krakowski szlak kulinarny

Sieć hurtowni MAKRO Polska, w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, zorganizowała trzecie spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny. 17 września 2019 r. w Hotelu Starym w Krakowie goście degustowali historyczne dania w nowoczesnej odsłonie. Podczas spotkania odbyła się oficjalna inauguracja krakowskiego szlaku kulinarnego. Do akcji zaproszono 15 czołowych szefów kuchni krakowskich restauracji. Podczas warsztatów wspólnie odtworzyli dawne receptury, które wkrótce pojawią się w kartach dań ich lokali.

W Krakowie konsumenci wędrujący po szlaku będą mogli celebrować pamięć o winnicy królowej Bony za murami Wawelu, podmiejskich polach rzepaku i bobu czy pączkach różanych z cukierni Maurizia. Spróbują m.in. kaczki po krakowsku, cielęciny z truflami i kaszy Anny Jagiellonki.

5. Kraków liderem sektora IT

Kraków – miasto, które przyciąga ekspertów i profesjonalistów, a co za tym idzie, skupiające na sobie uwagę potężnych korporacji z całego świata. Od kilku lat Kraków jest okrzyknięty miastem outsourcingu i offshoringu. Teraz jednak staje się przede wszystkim liderem na globalnym rynku pracy w sektorze IT. Zgodnie z raportem ASPIRE Headcount Tracker 2018, każdego dnia bieżącego roku w Krakowie przybywa 20 nowych miejsc pracy w segmencie IT & Business Services.

6. Dunikowski i odnowa Wawelu

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości TAURON oraz Zamek Królewski na Wawelu przygotował kilka projektów upamiętniających tę rocznicę: 11. Festiwal „Wawel o zmierzchu” poświęcony muzyce polskich twórców, pełne emocji i symboli widowisko multimedialne „Alchemia Światła” oraz „Wawelską kapsułę czasu” zawierającą 100 listów dzieci, która złożona została na Wzgórzu Wawelskim. Wystawa „Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu” jest kolejnym elementem upamiętniającym te ważne dla Polski chwile. Wystawa odkrywa przed zwiedzającymi historię odnowy Zamku Królewskiego na Wawelu, która bezpośrednio łączyła się z odzyskaną w roku 1918 przez Polskę niepodległością.

7. Kraków. Barmani i wirtualna rzeczywistość

Projekt Stock Prestige Bartender VR League to pierwsze na świecie przedsięwzięcie dla barmanów amatorów i profesjonalistów, które pozwala uczestnikom „zanurzyć się” w wirtualnym barze przygotowując konkursowe drinki. 10 października 2018 r. w Krakowie o atrakcyjne nagrody rywalizowało ze sobą kilkunastu barmanów. Wyłoniono 3 zwycięzców, a laureat 1 miejsca już wkrótce weźmie udział w finale Stock Prestige Bartender VR League w Warszawie.

Na miejsce drugiego turnieju pierwszej edycji rozgrywek Stock Prestige Bartender VR League wybrany został Kraków. W Klubie STUDIO konkurowali ze sobą najlepsi barmani – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wielki Finał odbędzie się 17 października w Warszawie i zmierzą się z nim laureaci rozgrywek w Gdańsku, Krakowie oraz Warszawie.

8. Samochód elektryczny naładujesz na lotnisku w Krakowie

Na krakowskim lotnisku zaplanowano uruchomienie stacji szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiającej naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut. Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, dzięki temu stanie się elementem szkieletowej infrastruktury usługi ładowania pojazdów niskoemisyjnych w naszym kraju.

9. Modernizacja krakowskich hoteli

9 sierpnia 2018 r. czterogwiazdkowe hotele Best Western Premier Kraków Hotel i Best Western Efekt Express w Krakowie, posiadające łącznie 348 pokoi i tworzące nowoczesne hotelowe centrum konferencyjne w Krakowie (z największą salą dla 700 osób), zakończyły proces modernizacji swoich części hotelowych. W hotelu Best Western Premier Kraków Hotel całkowitej odnowie została poddana restauracja – wymieniono wykładziny, stoły, krzesła i lampy. Położono nowe eleganckie tapety, a także zbudowano 3 bufety śniadaniowo–bankietowe.

10. Mistrzostwa Krakowa w Scrabble

Scrabble, to najpopularniejsza gra słowna na świecie, która pozwala rozwijać umiejętności logicznego myślenia u osób w każdym wieku. Polega ona na dopasowaniu liter o odpowiedniej wartości punktowej, tak by tworzyły one poprawnie sformułowane wyrazy. Dzięki temu gra nie jest jedynie formą rozrywki, ale także popularyzuję poprawną polszczyznę. Nic więc dziwnego, że Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Scrabble budzą wśród graczy tak duże zainteresowanie. Miejscem rozgrywek jest Nowohuckie Centrum Kultury (Al. Jana Pawła II 232, w Krakowie).

Informacje i ciekawostki o Krakowie na postawie: InfoWire.pl

podobne wpisy

Przepowiednie na rok 2020

Możliwość komentowania Przepowiednie na rok 2020 została wyłączona

Jeszywas Chachmej w Lublinie

Możliwość komentowania Jeszywas Chachmej w Lublinie została wyłączona

Nowa kometa imieniem Polonia

Możliwość komentowania Nowa kometa imieniem Polonia została wyłączona

Ślepota śnieżna – co to jest?

Możliwość komentowania Ślepota śnieżna – co to jest? została wyłączona

Ruiny zamku w Kurzętniku, warmińsko-mazurskie

Możliwość komentowania Ruiny zamku w Kurzętniku, warmińsko-mazurskie została wyłączona

Okulary przeciwsłoneczne. Które naprawdę chronią oczy?

Możliwość komentowania Okulary przeciwsłoneczne. Które naprawdę chronią oczy? została wyłączona

Pierwszy piłkarz na polskim znaczku pocztowym

Możliwość komentowania Pierwszy piłkarz na polskim znaczku pocztowym została wyłączona

Bałoszyce na Mazurach i pałac

Możliwość komentowania Bałoszyce na Mazurach i pałac została wyłączona

Rysownik na weselu. Wesele z karykaturzystą. Poradnik

Możliwość komentowania Rysownik na weselu. Wesele z karykaturzystą. Poradnik została wyłączona

Ratusz w Poznaniu

Możliwość komentowania Ratusz w Poznaniu została wyłączona

Pałac Anny Wazówny w Brodnicy

Możliwość komentowania Pałac Anny Wazówny w Brodnicy została wyłączona

Muzeum Ziemi Kociewskiej

Możliwość komentowania Muzeum Ziemi Kociewskiej została wyłączona

Create AccountLog In Your Account